Lajla znaczy noc

Aleksandra Lipczak
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Lajla znaczy noc
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Edward Said nazwał Al-Andalus „wcześniejszą wersją naszego własnego hybrydycznego świata” – przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są „potomkami Maurów”), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest „nową Lampedusą”). Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, lecz także fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych... Al-Andalus to potężny mit, ale – jak twierdzi andaluzyjski antropolog José Antonio González Alcantud – mito bueno, „dobry mit”, który pozwala poszerzać granice wyobraźni i myślenia o dzisiejszej Europie i stojących przed nami wyzwaniach.
Data wydania: 2020-08-26
ISBN: 978-83-66147-52-2, 9788366147522
Wydawnictwo: Karakter
Nagrody: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (Zwycięzca), Nagroda im. Beaty Pawlak (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 272
dodana przez: chudini0505

Autor

Aleksandra Lipczak Aleksandra Lipczak
Urodzona w 1981 roku w Polsce
Dziennikarka i reporterka. Jest stypendystką europejskiego programu dla młodych autorów i tłumaczy CELA. Jej książkowy debiut Ludzie z placu Słońca został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników i krytykę i został nominowany do Nagrody Literackiej ...

Pozostałe książki:

Lajla znaczy noc Ludzie z placu słońca
Wszystkie książki Aleksandra Lipczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękna podróż do korzeni

WYBÓR REDAKCJI
2.08.2022

Aleksandra Lipczak w swojej książce zabiera nas nie tylko na południe Hiszpanii, ale również poprzez północne wybrzeża Afryki, do zakątków Arabii. Czasoprzestrzeń jest dość szeroka, bo przemieszczamy się poprzez znane miasta Andaluzji jak Granada, Sewilla czy Kordoba w czasach współczesnych tj. rok 2019/2020 oraz w czasach średniowiecza, wczesnego... Recenzja książki Lajla znaczy noc

@Brzezina@Brzezina × 13

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Czytanna
2021-12-31
6 /10
Przeczytane

Pierwszy raz nie wiem, co mam napisać o książce. Mam mieszane uczucia i rozbiegane myśli w odniesieniu do Lajli. Po pierwsze, to z pewnością fascynująca podróż po dziejach arabsko-katolicko-żydowskiej Hiszpanii. Po drugie, nie spotkałam się jeszcze z tak drobiazgowym, przenikliwym wręcz podejściem do tematu i ukazania zachodniego świata arabskiego począwszy od początków ich podbojów, poprzez upadek Imperium Rzymskiego w odniesieniu do Hiszpanii. Mnóstwo historii, dużo arabskich pojęć i imion. I chyba to właśnie przytłoczyło mnie podczas tej lektury. Sama narracja jest zwarta, czyta się lekko, a treść wciąga od razu. Jednak mnie, często nachodziły pytania: po co mi dzieje Arabów na półwyspie Iberyjskim? Nie potrafiłam tego w sobie zgasić, wyhamować i być może, właśnie to, spowodowało, że treść narastała mi w głowie. Nie pomogło nawet przesłanie wyłaniające się z treści Aleksandry Lipczak o współistnieniu i wzajemnej harmonii dawniej pomiędzy trzema religiami monoteistycznymi: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Jak ją oceniam? Dobrze. Być może to ja, jeszcze do niej nie dorosłam. Polecam ją każdemu zainteresowanemu dziejami Hiszpanii, muzułmanów, chrześcijan i Żydów, a także religioznawcą.

× 4 | Komentarze (2) | link |
@snaky_reads
2021-11-27
10 /10
Przeczytane

To była niezwykle fascynująca lektura obalająca wszelkie nacjonalistyczne czy faszystowskie ideologie. Puenta płynąca z "Lajli..." jest taka, że kluczem do rozwoju i dobrego życia jest wielokulturowość, przenikanie się, koegzystowanie, współdziałanie różnych grup kulturowych, etnicznych, religijnych.
Andaluzja, a raczej Al-Andalus, to niesamowicie ciekawa kraina, na której współistnieli Żydzi, chrześcijanie i Arabowie - wzorowe świadectwo potwierdzające puentę.

× 1 | link |
@Brzezina
2022-07-19
10 /10
Przeczytane

Jestem tą książką zafascynowana. Świetnie opowiedziane historie półwyspu iberyjskiego, tak naznaczonego, a raczej uformowanego przez wplywy i kontakty z Arabami, Żydami i innymi kulturami. Aleksanda Lipczak zmusza do refleksji na temat tożsamości Europy, wartości człowieka i kultury.
Bardzo polecam nie tylko dla miłośników historii Hiszpanii, ale także dla zainteresowanych tematyką migracji, wyznań czy tożsamości narodowej.

× 1 | link |
@kazi1310
@kazi1310
2021-03-05
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Lajla znaczy noc. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl