Lalki z getta

Eva Weaver
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Lalki z getta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Przejmujący opis wojny widzianej oczami dziecka i jego prześladowcy. Porywające studium ludzkiej odwagi i siły przebaczenia.

Żydowski chłopiec imieniem Mika na początku wojny dziedziczy po dziadku płaszcz, a wraz z nim kolekcję pacynek ukrytą w jego licznych kieszeniach. Lalki pozwalają mu choć przez chwilę zapomnieć o potwornościach wojny i pomóc zapomnieć innym. Talent Miki zostaje odkryty przez niemieckiego żołnierza, który zmusza go do rozpoczęcia podwójnego życia, walki o życie i honor. Chłopcu udaje się jednak znaleźć nowe zastosowanie dla lalkarskiego talentu i sekretnych kieszeni płaszcza.

Powieść opisuje też drugie oblicze wojny widzianej oczami niemieckiego żołnierza, Maxa, który później trafia do syberyjskiego gułagu. Łącznikiem między postaciami żydowskiego chłopca i hitlerowca staje się jedna z pacynek, która przekazywana z pokolenia na pokolenie symbolizuje trudne dziedzictwo wojny.
Tytuł oryginalny: The Puppet Boy of Warsaw
Data wydania: 2013-04-23
ISBN: 978-83-7839-501-0, 9788378395010
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 384
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Eva Weaver Eva Weaver Eva Weaver jest pisarką, terapeutką i artystką, często odwołującą się w swojej pracy i twórczości do kwestii przynależności oraz dziedzictwa historycznego. Podobnie jak wielu Niemców, zmaga się z ciężarem II wojny światowej – i to właśnie z tych ucz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W teatrze życia.

15.01.2021

" Gdyby nie tamten płaszcz to wszystko w ogóle by się nie wydarzyło". Mika dostaje po zmarłym dziadku czarny płaszcz, uszyty specjalnie na zamówienie z ogromną ilością kieszeni Mimo, że jest on bardzo obszerny stanowi dla chłopca ważną pamiątkę. Ale to nie wszystko co dostaje. W ich maleńkim mieszkaniu jest tajemnicze pomieszczenie, w którym odkry... Recenzja książki Lalki z getta

@agulkag@agulkag × 12

Pacynka wskaże drogę do ludzkiego serca...

9.04.2021

Historie oparte na wydarzeniach II wojny światowej zawsze odnajdują szczególne miejsce w moim sercu. Tym razem stało się tak za sprawą powieści Evy Weaver "Lalki z getta". W swojej książce autorka w zadziwiająco spójny i interesujący sposób połączyła historię nastoletniego żydowskiego chłopca - ofiary oraz niemieckiego żołnierza - kata. A to wszys... Recenzja książki Lalki z getta

Żydzi po raz kolejny

15.02.2022

Kiedy ludzie zaczynają nienawidzić, przestają zadawać pytania. Po prostu gardzą innymi i już. Od dobrych kilku lat, rynek wydawniczy jest wprost zalewany pozycjami o Holokauście, oraz cierpieniach w Auschwitz. Zarówno pozycje dokumentalne jak i obyczajowe, fabularne cieszą się wielką popularnością. Nikt dziś nie neguje wielkiej zb... Recenzja książki Lalki z getta

"Lalki z getta" Eva Weaver

28.07.2013

Zupełnie przez przypadek zaraz po „Bikini” Janusza L. Wiśniewskiego sięgnęłam po kolejną książkę, która porusza temat II wojny światowej. Jest nią debiutancka powieść niemieckiej autorki Evy Weaver „Lalki z getta”. Żyd i Niemiec – trudno o bardziej przeciwstawne jednostki w tych trudnych czasach pierwszej połowy XX w. Spotykają się w getcie - m... Recenzja książki Lalki z getta

Moja opinia o książce

Opinie

@Booka
2019-01-31
6 /10
Przeczytane Literatura piękna/współczesna

W pierwszym rozdziale tej książki poznajemy starszego Pana - Mikę oraz jego wnuczka Danny'ego. Podczas spaceru z wnuczkiem u Miki budzą się wspomnienia. Postanawia on opowiedzieć trzynastoletniemu Danny'emu historię swojego życia. I tak chłopiec poznaje dotąd skrywaną opowieść o losach swojego dziadka, o cierpieniu oraz wojnie, która zmieniła życie wielu ludzi.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej poznajemy losy Miki oraz jego rodziny. Spotykamy także inne ważne postaci. Ta część porusza temat trudów wojny i walkę Żydów o przetrwanie. Tutaj też czytelnik ma szansę przyjrzeć się historii płaszcza Miki i pacynek. Poznajemy funkcje jakie pełnił ten płaszcz podczas wojny.
Część druga dotyczy losów pewnego niemieckiego żołnierza. O ile pierwsza część poniekąd przypomina mi troszeczkę "Pianistę", o tyle część druga w dużej mierze skojarzyła mi się z filmem jaki niegdyś oglądałam "Jeniec: tak daleko jak nogi poniosą" (tym samym z książką o tym tytule).
Nie będę przytaczać treści drugiej i trzeciej części, gdyż zniszczyłabym całą radość z czytania. Reszty należy dowiedzieć się samemu.

Historia opowiedziana w tej książce jest bardzo ładna, i niekiedy miałam wrażenie, że wyszłaby z tego równie ładna ekranizacja. Nie jest niestety wolna od błędów. Mamy na przykład błąd w dacie, lub błędy historyczne. I tak, można odnieść wrażenie jakoby Żydzi z warszawskiego getta byli jedynymi, którzy ucierpieli w owym czasie. Natomiast P...

× 1 | link |
@ZaczytanaAga
2015-08-22
Przeczytane II wojna światowa

Książka bardzo mnie wciągnęła, ciężko było mi się od niej oderwać. Czemu więc zostawiam jej tylko trzy gwiazdki? Bo autorka - w moim odczuciu - całkowicie zdemonizowała Polaków, jest to zwłaszcza widoczne w pierwszej części książki. Mika - żydowski lalkarz z getta - co rusz porusza temat Polaków, którzy nie widzą lub nie chcą widzieć cierpienia Żydów; Polaków, którym żyje się pod okupacją jak w niebie, mają jedzenie (którym się nie chcą dzielić) i mnóstwo rozrywek, które Żydom zabronione są od początku wojny. Podczas powstania w getcie słowa krytyki są jeszcze gorsze - Mika wytyka Polakom brak wsparcia, brak szacunku, brak wrażliwości. Matko Boska Jedyna. Czy autorka zapoznała się z historią II wojny światowej? Czy wie, jak Polacy pomagali żydom? Czy wie, jak żydzi pomagali Polakom? Kto w książce pomaga Mice? Uwaga, uwaga - niemiecki żołnierz Max. To on, jako jedyny, wyciąga do niego pomocną dłoń. Powiem szczerze - książka ta ugodziła w pewnym stopniu w moje uczucia. Bo taka literatura jest tłumaczona na wiele języków, jest poczytna i przez taką literaturę, ludzie na świecie myślą, że Polacy pomagali Niemcom zabijać żydów.

× 1 | link |
MA
2022-02-25
7 /10

“Założę się, że na Syberii ciągle jeszcze leży śnieg, który nie stopniał, odkąd my tam byliśmy. Ten śnieg wszystko widział. Myślisz, że pamięta? Albo te brukowane ulice Warszawy, czy pamiętają łomot naszych wysokich butów i całą tą przelaną krew?”

Niełatwo było mi dziś kończyć tą książkę. Między innymi dlatego, że jest przejmująco smutna i zmuszająca do refleksji. “Lalki z getta” to opowieść o chłopcu, który dziedziczy w getcie płaszcz po dziadku, a w nim- kolekcję pacynek. Jego losy splatają się z losami niemieckiego żołnierza. Dla obu lalki te będą miały ogromne znaczenie.
Książka dzieli się na 3 części. W pierwszej części poznajemy losy Miki, drugiej- losy Niemca Maxa, a trzecia to teraźniejszość. Z początku nie do końca przypadła mi do gustu historia o lalkach. Teatrzyki wystawiane przez małego chłopca na tle getta były przeraźliwie smutne i przygnębiające. Historia nie jest zbyt szybka, dużo tu opisów i rozmyślań Miki. Z tych wspomnień wyłania się obraz szarego getta, które nie daje nadziei na przeżycie swoim mieszkańcom- nie ma tu kolorów ani życia. Jedynym powiewem normalności w tym ponurym miejscu są lalki Miki. Sprawiają, że choć przez chwilę świat staje się odrobinę lepszy. Lalki to namiastka normalności. Książka nabiera barw i charakteru w drugiej i trzeciej części, gdy poznajemy losy jednej z lalek i przenosimy się do teraźniejszości. Szersza perspektywa pozwala w pełni docenić tę opowieść i dostrzec jej sens.
“...

| link |
MA
2022-03-11
Przeczytane

LALKI Z GETTA
Eva Weaver

Przejmujący obraz wojny widziany oczami dziecka.

Mika to żydowski chłopiec, który na początku wojny odziedziczył po dziadku jego płaszcz i kolekcję pacynek ukrytą w jego wewnętrznych kieszeniach.
Dzięki lalkom i swoim zdolnościom pomaga oderwać się dzieciom i dorosłym od wojennej codzienności i zapomnieć o jej potwornościach.
Pewnego dnia na Mikę swoją uwagę zwraca Niemiec. Od tej pory musi zapewniać rozrywkę oprawcom i każdego dnia walczyć o przetrwanie.
Jedna z pacynek wędruje do Niemca Maxa, żołnierza, któremu Mika dużo zawdzięcza.
Max po latach opowiada o swoich przeżyciach w Polsce i w syberyjskim gulagu.
"Lalki z getta" to fikcyjna powieść, a mimo to czytając ją mamy wrażenie, że to mogło wydarzyć się naprawdę.
Autorka w przejmujący sposób opisuje losy chłopca, który przeżył dzięki pacynkom odziedziczonym po dziadku. To również opisane wydarzenia oczami Maxa, który pomagał chłopcu, a finalnie skończył na Syberii.
Pozornie osobne opowieści, a jednak sploty życiowe po wielu latach łączą puzzle w całość. Dostajemy pięknie napisane zakończenie tak dramatycznej historii.
Nie wszyscy są źli, niektórzy urodzili się po niewłaściwej stronie.
Dla fanów literatury wojennej oraz wzruszających, pełnych emocji powieści ta książka będzie idealna.

| link |
@kubera_anna
2022-02-26
6 /10
@aniabruchal89
2022-02-15
4 /10
@Lady_in_Red
2021-09-22
8 /10
Przeczytane
@agulkag
2021-01-15
9 /10
Przeczytane
@katarzynakobosko
2020-11-01
7 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2020-06-22
7 /10
Przeczytane
@karsob85
2020-01-13
8 /10
Przeczytane
@malinka.a
2019-12-30
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2014 Lekka/ życiowa (przeczytane) Wydawnictwo Prószyński i S-ka II wojna światowa
@Moncia_Poczytajka
2021-04-09
7 /10
Przeczytane Odwiedzamy Rosję ❤ 2021 ❤ 📝 Debiut powieściowy 📱 E-booki 👦👧 Młodzieżowe, nie tylko dla mlodzieży 💣 Wojenne czasy Odwiedzamy Polskę
@kasandra
2013-05-06
10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Lalki z getta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl