Lata zanikającej nadziei 1942-1945

Zbigniew S. Siemaszko
Lata zanikającej nadziei 1942-1945
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Pisząc w pierwszej części moich wspomnień o dziejach Siemaszków na przełomie XVI i XVII wieku, niedostatecznie podkreśliłem tragedię, jaka spotkała najbardziej wpływową gałąź Siemaszków z Hubkowa na Wołyniu. Podłożem tej tragedii był zatarg pomiędzy zwolennikami kościelnej unii, którymi byli Siemaszkowie, a zwolennikami prawosławia, na czele których stał kniaź Ostrogski, wspierany przez rodzinę Hulewiczów. W 1599 r. Hulewiczowie najechali jeden z majątków należących do zmarłego poprzedniego roku senatora Aleksandra Siemaszki i zabili zarządcę tego majątku. Marcjan, młodszy syn Aleksandra z drugiego małżeństwa z księżną Barbarą Porycką ze Zbaraża, napadł na dwóch braci Hulewiczów, pozbawiając ich życia. W odwecie dwaj synowie jednego z tych Hulewiczów zabili Marcjana. Pozostała po nim bezdzietna, 23-letnia wdowa, Zofia z Tarnowa. Młodsza siostra Zofii, Jadwiga, była żoną Jakuba Potockiego, wojewody bracławskiego, a starsza siostra, Barbara - żoną Jana Zamoyskiego, kasztelana i hetmana wielkiego koronnego. Tak więc zabity Marcjan Siemaszko był szwagrem znanego Jana Zamoyskiego. Trudno było wówczas o lepsze koligacje. Fragment
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7222-276-3, 9788372222763
Wydawnictwo: Norbertinum

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Lata zanikającej nadziei 1942-1945? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Lata zanikającej nadziei 1942-1945. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl