Łempicka

6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Łempicka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jest oczywiste, że duch art. Deco wyraził się w portretach bardziej niż w jakimkolwiek innym rodzaju malarstwa. Edward Lucie - Smith
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7423-655-3, 9788374236553
Wydawnictwo: Inwestycje
Stron: 255

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Łempicka nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-04
6 /10
Przeczytane przeczytane 2019 Biblioteka domowa

Tamara Łempicka, polska malarka, urodziła się pod koniec XIX wieku (wg jednych źródeł w 1898 r., wg innych w 1895 r. lub 1896 r.; jako miejsce jej urodzenia możemy znaleźć Warszawę, i Moskwę, i Petersburg; w jej życiorysie jest wiele nieścisłości, do których przyczyniła się również artystka: ciągle tworzyła opowieści o swoim życiu). Jej ojcem był prawnik Borys Gurwicz – Górski, rosyjski Żyd, a matką Malwina z domu Decler, pochodząca z wpływowej i bogatej polskiej rodziny. Wychowywała się w Warszawie, często przebywała we Włoszech, po ślubie mieszkała w Petersburgu, później w Paryżu, USA i Meksyku. Żyła, skandalizowała, malowała.

Jej obraz „La Musicienne”, którego fragment zdobi okładkę tej książki, 11 listopada 2018 r., w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, został sprzedany na aukcji w Nowym Yorku za blisko 9,1 mln dolarów. Jest to najwyżej wylicytowany obraz polskiego artysty w historii.

„Portretowa twórczość Tamary Łempickiej jest bez wątpienia kwintesencją Art Deco, a kultywujące modę i nowoczesność kręgi społeczne lat dwudziestych i trzydziestych oglądamy dziś w szerokiej perspektywie jej oczyma.” E. Lucie – Smith

„Łempicka 1896 – 1980” to biografia i reprodukcje ponad setki dzieł malarki. Dla fanów artystki lub sztuki art deco zgromadzenie w jednym miejscu tylu dzieł Łempickiej, to prawdziwa gratka. Mnie, do pełni szczęścia, zabrakło jedynie „Śpiącej” z 1932 r., jednego z najczęściej kopiowanych jej obrazów.
Biografia jest bard...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Łempicka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat