Listy 1923-1956 Tom 1/2

Mieczysław Grydzewski, Jan Lechoń
Listy 1923-1956 Tom 1/2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Barwny kalejdoskop sylwetek londyńskiej i nowojorskiej emigracji, komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, opinie o twórczości wybitnych postaci literatury polskiej, m.in. Miłosza, Czapskiego, Tuwima, Wańkowicza, sprawy osobiste obu przyjaciół - to tylko wybrane tematy, o których piszą do siebie Jan Lechoń i Mieczysław Grydzewski, z właściwym sobie stylem, pełnym pasji, bezkompromisowym, często drapieżnym. Grydzewski i jego londyński tygodnik to symbole emigracji ""niezłomnej i nieprzejednanej"". Zapomniany i niedoceniony redaktor ""Wiadomości"", niesłusznie pozostający w cieniu Jerzego Giedroycia i paryskiej ""Kultury"", odsłania się w tej fascynującej korespondencji w całej pełni. Druga strona dialogu to otoczony legendą Jan Lechoń, jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, jego intrygująca osobowość i meandry twórczości. Listy Lechonia do Grydzewskiego przez wiele lat uchodziły za bezpowrotnie zaginione. Ich odnalezienie przez Beatę Dorosz przywraca piśmiennictwu polskiemu niezwykle cenny dokument, dzięki któremu poznajemy ciekawy wizerunek Lechonia-epistolografa. Obszerne komentarze do listów są owocem żmudnej i odkrywczej pracy badawczej; odwołują się do bogactwa lektur i materiałów źródłowych, wykorzystują informacje często zaczerpnięte z archiwaliów dotychczas nieznanych. Beata Dorosz, badaczka życia i twórczości Jana Lechonia, jest m.in. autorką książek: Księga gości Jana Lechonia (1999), Lechoń i Tuwim - dzieje trudnej przyjaźni (2004), wyborów jego twórczości: Lechoń nowojorski (1999), W mym sercu jako w bursztynie (2003), i w jęz. angielskim Evening on the Hudson (2005)."
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-60356-21-0, 9788360356210
Wydawnictwo: BIBLIOTEKA Więzi
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mieczysław Grydzewski Mieczysław Grydzewski
Urodzony 27 grudnia 1894 roku w Polsce (Warszawa)
Mieczysław Grydzewski (Mieczysław Grützhändler, Mieczysław Grycendler) – polski historyk pochodzenia żydowskiego, felietonista, dziennikarz, założyciel i redaktor czasopisma Skamander i tygodnika Wiadomości Literackie. Syn Jakuba i Cecylii z Beudels...

Pozostałe książki:

Silva rerum
Wszystkie książki Mieczysław Grydzewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Listy 1923-1956 Tom 1/2 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Listy 1923-1956 Tom 1/2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl