ŁÓDZKA FABRYKA MARZEŃ OD AFERY DO SUKCESU TW

Michał Matys
ŁÓDZKA FABRYKA MARZEŃ OD AFERY DO SUKCESU TW
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Barwna, miejscami sensacyjna opowieść ukazująca kulisy powstania Manufaktury, wielofunkcyjnego centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowego, które zmieniło oblicze współczesnej Łodzi. To także opowieść o najważniejszym ośrodku polskiego włókiennictwa, o jego dynamicznym rozwoju i gwałtownym upadku.
Bohaterowie książki: fabrykant Izrael Poznański, robotnik Jerzy Dłużniewski i likwidator zakładów âPoltexâ Mieczysław Michalski, nigdy się nie spotkali. Połączyło ich dopiero trzydzieści hektarów w centrum Łodzi, przestrzeń, na której realizowali swoje marzenia. Poznański w drugiej połowie XIX wieku zbudował tam słynną fabrykę włókienniczą, Dłużniewski, charyzmatyczny lider łódzkiej âSolidarnościâ, wprowadził włókniarki na pierwszą linię pokojowej rewolucji, natomiast Michalski dokonał rewitalizacji budynków zrujnowanej fabryki, udowadniając, że Łódź może dynamicznie rozwijać się bez włókiennictwa. Jednak dziejom âfabryki marzeńâ towarzyszyło złowrogie fatum. Synowie Poznańskiego splajtowali, włókniarki straciły pracę, a Michalski został zatrzymany przez ABW i oskarżony o âprzekrętâ gospodarczy. Wszyscy ponieśli klęskę. Może stało się to dlatego, że byli wizjonerami wyprzedzającymi swoją epokę?
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7399-457-7, 9788373994577
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Stron: 256

Autor

Michał Matys Michał Matys Michał Matys (ur. 1966) – dziennikarz, autor filmów dokumentalnych, z wykształcenia archeolog. W latach 1991–2004 opisywał w „Gazecie Wyborczej" odradzanie się kapitalizmu w Polsce. Publikował również w pismach „Profit" (dzisiejszy „Forbes"), „Przekr...

Pozostałe książki:

Grube ryby. Jak zarobili swój pierwszy miliard Absurdy PRL-u Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90. Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu
Wszystkie książki Michał Matys

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka ŁÓDZKA FABRYKA MARZEŃ OD AFERY DO SUKCESU TW aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka ŁÓDZKA FABRYKA MARZEŃ OD AFERY DO SUKCESU TW. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl