Lojalność

Delphine de Vigan
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Lojalność
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

 Dramatyczne konsekwencje destrukcyjnych sekretów, przemilczanych problemów i braku porozumienia.
 Trzynastoletni Théo i jego przyjaciel Mathis niemal codziennie po kryjomu piją alkohol. Ich nauczycielka, Hélène, podejrzewa, że z Théo dzieje się coś niedobrego. Kobieta, omamiona obsesją na punkcie uratowania chłopca, odrzuca na bok profesjonalizm i dochodzi do punktu, z którego nie ma odwrotu.
 Matka Mathisa, Cécile, znajduje coś przerażającego na komputerze swojego męża. Odkrycie zmusza ją do zadania sobie pytania, czy kiedykolwiek naprawdę go znała.
 
 Te cztery historie zaczynają coraz mocniej wiązać się ze sobą, wciągając czytelnika w mroczną opowieść o samotności, kłamstwie i lojalności. 
Tytuł oryginalny: Les Loyautés
Data wydania: 2019-03-13
ISBN: 978-83-8110-683-2, 9788381106832
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 194
dodana przez: Annette_Cinnamon

Autor

Delphine de Vigan Delphine de Vigan
Urodzona 1 marca 1966 roku we Francji (Bolougne-Billancourt)
Delphine de Vigan – niezwykle popular­na francuska pisarka, autorka Ukrytych godzin, uhonorowana Nagrodą Goncourtów: polski wy­bór 2009, zekranizowanej powieści No i ja, bestselleru uhonorowanego Prix des li­braires 2008, Rotary Club 2008, Prix Soli...

Pozostałe książki:

Prawdziwa historia Nic nie oprze się nocy Wdzięczność Ukryte godziny Instadzieci
Wszystkie książki Delphine de Vigan

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Lojalność? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2021-07-24
7 /10
Przeczytane

„Lojalność” to mimo małej ilości stron książka która jest niezwykle trudna. Jak sugeruje tytuł, książka jest przede wszystkim spojrzeniem na koncepcję lojalności w jej różnych formach ale i opowieścią o wyborach i ich konsekwencjach. Autorka pokazuje min. jak nastoletni chłopiec bierze na siebie odpowiedzialność za chronienie swoich rozwiedzionych rodziców przed sobą. Widzimy jak jedną z bohaterek musi zdecydować, czy trzymanie rodziny razem jest ważniejsze niż jej uczucia dotyczące sekretu męża. Czy przyjaźń nastolatków wystawioną na próbę lojalności jednego z nich wobec rodziców. Ta krótka historia jest niezwykle pięknie napisana, a do tego naładowana emocjami, które rozdzierają serce. Autorka nie ocenia, a pokazuje świat taki jaki jest. Książka daje do myślenia i zmusza czytelnika do zastanowienia się, ile człowiek jest w stanie znieść. Jedynym minusem jest tu jak dal mnie otwarte zakończenie. Polecam choć nie jest to lektura dla każdego

× 6 | link |
@Antoniowka
2021-02-06
8 /10
Przeczytane

Delphine de Vigan, jak podaje wydawca, jest niezwykle popularną we Francji pisarką. Odnoszę jednak smutne wrażenie, że w Polsce nadal pozostaje niedoceniona. A szkoda – jej powieści, choć niewielkie objętościowo, powodują u czytelnika emocjonalny niepokój.

Tytułowa lojalność, choć z reguły kojarzy nam się pozytywnie, w powieści jest ukazana jako czynnik prowadzący do nieuniknionej tragedii. Są to różne rodzaje lojalności – wobec kolegi, ojca, środowiska, genów. Jedynie lojalność Hélène, choć przekracza ona granice, można odczytywać w pozytywnym sensie.

Książka podzielona jest na rozdziały napisane z perspektywy czterech głównych postaci: Hélène (nauczycielki), Cécile (matki Mathisa), Théo oraz Mathisa.
Hélène zauważa, że jej 13-letni uczeń, Théo, przychodzi do szkoły rozkojarzony i zmęczony. Ponieważ sama w młodości doświadczyła przemocy, zaczyna podejrzewać, że chłopak ma problemy w domu. Cécile zaś, nie dość, że odkrywa ciemną stronę życia swojego męża, nie jest zachwycona znajomością swojego syna z Théo.

Z każdym kolejnym rozdziałem czytelnik dowiaduje się więcej o życiu każdej z tych postaci, a także tego, dlaczego źle pojęta lojalność nie pozwala im na szukanie pomocy u innych ludzi.

Powieść jest też obrazem dysfunkcyjnej rodziny, a właściwie rodzin, w których problemy emocjonalne rodziców przenoszą się na dzieci, które z wiadomych przyczyn nie są w stanie udźwignąć ciężaru, jaki zrzucają na nich dorośli.
Wielkim plusem je...

× 3 | link |
PA
2021-07-11

Przychodzę dziś do was z pozycją, której ładunek emocjonalny jest odwrotnie proporcjonalny do jej objętości. "Lojalność" - ta niewielka gabarytowo książeczka przepełniona jest smutkiem tak przejmującym, że nakłada się na czytelnia cieniem, wywołując w duszy mrok. Mam wrażenie, że w tej powieści nie ma ani jednego promienia słońca, dawno już lektura nie przygnębiła mnie tak mocno.
Theo, trzynastolatek, zawieszony między domem ojca, a domem matki, która po rozwodzie zupełnie odcięła się od osoby byłego męża i która źle znosi cotygodniowe wizyty syna u ojca i ojciec, który już dawno przestał radzić sobie z życiem. Pośrodku Theo próbujący lawirować między obojgiem, nie potrafiący unieść spoczywającej na nim odpowiedzialności, uzależniony od alkoholu.
Jest i Helene, nauczycielka, która jako pierwsza zauważa, że z chłopakiem dzieje się coś złego. Niestety jej porywcza reakcja odbiera jej możliwość działania, zbudzony przez nią alarm potęgują doświadczenia Helene z dzieciństwa naznaczonego koszmarem przemocy domowej.
Mamy tu jeszcze Cecile, matkę jedynego przyjaciela Theo,Mathisa, ona też podświadomie czuje, że z nastolatkiem jest coś nie w porządku, próbuje nawet interweniować, ale to tylko krótki zryw bowiem sama mierzy się akurat z małżeńskimi problemami.
"Lojalność" de Vigan to dobrze napisana książka o prawdziwej samotności, smutku, braku dialogu, niemożności komunikacji, psychicznej niestabilności, o ucieczce od bliskich i od samego...

| link |
@MgorzataM
2022-05-10
6 /10
Przeczytane Y: 2022
@estera.jakubowska
2022-02-12
8 /10
Przeczytane
EW
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Lojalność. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl