Wdzięczność

Delphine de Vigan
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Wdzięczność
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego tyle trudu kosztuje nas dziękowanie tym, którym tak wiele zawdzięczamy?
„Przytłaczająca, realistyczna Wdzięczność jest zaproszeniem dla czytelnika do podziękowania słowami i gestami, póki jeszcze nie jest na to za późno”. Le Journal de Québec
Jérôme, trzydziestopięcioletni logopeda, mówi o sobie, że pracuje ze słowami i milczeniem. Z tajemnicami, wstydem, zwierzeniami, strachem przed śmiercią. Ale tym, co wciąż zdumiewa go najbardziej, jest długotrwałość cierpień z dzieciństwa. To właśnie to palące piętno wiąże ze sobą pracującego w domu opieki Jérôme’a, Michkę, starszą panią, jego podopieczną, która stopniowo traci zdolność posługiwania się słowami, i młodą Marie, bardzo bliską Michce kobietę.
De Vigan, odkrywając niespiesznie relacje między tą trójką, snuje opowieść o tym, jak ważne jest, by na czas powiedzieć bliskim to, czego dotąd nie mieliśmy odwagi, i to, o czym wciąż mówiliśmy za mało.
Delphine de Vigan kontynuuje podjęte w Lojalności rozważania na temat tego, co czyni nas ludźmi, odkrywając przed czytelnikami najróżniejsze odcienie wdzięczności.
Tytuł oryginalny: Les Gratitudes
Data wydania: 2020-09-09
ISBN: 978-83-66460-06-5, 9788366460065
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 176
dodana przez: Nina

Autor

Delphine de Vigan Delphine de Vigan
Urodzona 1 marca 1966 roku we Francji (Bolougne-Billancourt)
Delphine de Vigan – niezwykle popular­na francuska pisarka, autorka Ukrytych godzin, uhonorowana Nagrodą Goncourtów: polski wy­bór 2009, zekranizowanej powieści No i ja, bestselleru uhonorowanego Prix des li­braires 2008, Rotary Club 2008, Prix Soli...

Pozostałe książki:

No i Ja Prawdziwa historia Nic nie oprze się nocy Lojalność Ukryte godziny
Wszystkie książki Delphine de Vigan

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wdzięczność? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Starzenie się to nauka tracenia.
Dostrzegania niemal tydzień po tygodniu nowych deficytów, nowych niedomagań, nowych szkód. Tak właśnie to widzę.
I nic już nie figuruje w kolumnie zysków”*.

Bardzo odpowiada mi oszczędny styl Autorki, który wywołuje w czytelniku dużo emocji. Delphine de Vigan w tej niespełna 170-stronicowej książeczce zawarła esencję starzenia się i odchodzenia. Pomieściła nawet wątek II Wojny Światowej, udało się jej przy tym uniknąć ckliwości, patosu, ale i nadmiernego melodramatyzmu.

Główna bohaterka, dotąd kobieta samodzielna, musi zmierzyć się z rozwijającą się chorobą, swoją starością. Choć można się domyślić jaki będzie finał tej potyczki, wszystko to, co jest pomiędzy, daje czytelnikowi okazję do zastanowienia się nad własnym życiem, nad tym ile zawdzięczamy innym ludziom oraz nad tym czy jesteśmy w stanie okazać im prawdziwą wdzięczność, wykraczającą poza puste często słowa typu „dziękuję”.

Nie mogę nie porównać „Wdzięczności” do innej książki poruszającej podobną tematykę, którą ostatnio czytałam – a mianowicie do „Czerwonego notesu” Sofii Lundberg. Książka Delphine de Vigan reprezentuje według mnie całkiem inny, wyższy poziom. Pozostawia więcej niedopowiedzeń, nie jest ckliwa, czytelnik ma pole do swojej interpretacji. Nie znaczy to oczywiście, że „Czerwony notes” był zły – jednak tę książkę zaliczyłabym raczej do dobrych czytadeł.

„Wdzięczność”, choć trochę przygnębia, ponieważ pokazuje nieubłagalno...

{}× 3 | link |
PA
2021-07-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

"Wdzięczność"
Kolejne emocjonalne spotkanie z prozą Delphine de Vigan,króciutka książeczka,która naładowana jest uczuciami. Starość, umieranie, samotność, samodzielność, młodość, dzieciństwo, rodzicielstwo i tytułowa wdzięczność - to najistotniejsze z podjętych tu tematów.
Bohaterka, starszą pani, która powodowana następującą stopniowo niedołężnością zamieszkuje w domu opieki, traci zdolność posługiwania się słowami. Michka, będąca niegdyś korektorką, władająca sprawie wyrazami, nie potrafi się z tym pogodzić. Okazuje się bowiem, że nie zdążyła jeszcze powiedzieć tych najważniejszych słów, i przeraża ją fakt, że być może nie będzie już miała szansy, żeby to nadrobić.
Kobieta odwiedzana jest przez sąsiadkę Marie, którą Michka opiekowała się niemal przez całe życie, oraz przez pracującego w domu seniora logopedę Jerome, który bardzo zżywa się ze starszą panią.
Losy tych trojga krzyżują się nie bez powodu! Jerome skutecznie przysłuży się do odnalezienia małżeństwa, które ukrywało Michkę w czasie wojny, dając jej tym samym możliwość powiedzenia "dziękuję" zuratowanie życia.

„Wdzięczność” ujmuje swoją prostotą, która jednocześnie ma w sobie ogromną głębię, przekazuje nam prawdę o tym, że nie warto zbyt długo zwlekać bo być może nie będzie już kolejnej okazji, nie wolno ważnych spraw odkładać na "potem". Powieść de Vigan to
nostalgiczna opowieść o starzeniu się i próbach rozliczenia się z przeszłością,któ...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wdzięczność. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl