Ludzka rzecz

Paweł Potoroczyn
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Ludzka rzecz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Miłość? Ludzka rzecz. Ale, jak twierdzi Wanda, przytrafia się tylko raz, i to nie każdemu. Zawiść? Jeszcze stary piekarz całkiem nie ostygł, a już jego żona z Jankiem w izbie harcuje, wstyd i hańba. Wojna? Z łobuza uczyni bohatera. Śmierć? Kto wie, dla kogo dziś Kazimierz karawan zaprzęga? Kiedy wojenna zawierucha dociera do Piórkowa, Jasiu, zwany Smyczkiem, chowa się w krostkowskich lasach i tworzy oddział partyzancki. Za wywiad będzie odpowiedzialny ksiądz Morga, pseudonim „Pasterz", łącznikiem zostanie miejscowy niemowa, „Gaduła", logistyką zajmie się Kazimierz, „Luter" - wszak w spadku po ojcu, duńskim konstruktorze, otrzymał karawan, którym powieziono na cmentarz samego arcyksięcia Ferdynanda. W oddziale nie zabraknie dziedzica Grzegorza, „Szoguna". Ich znakiem rozpoznawczym będzie klucz wiolinowy. Ludzka rzecz to napisana z epickim rozmachem powieść o burzliwych losach mieszkańców Piórkowa i okolic. Ludzkie słabości i namiętności, dowcip i mądra zaduma nad fenomenem życia, pięknego a ulotnego - świetny debiut!
Data wydania: 2013-04-10
ISBN: 978-83-7747-833-2, 9788377478332
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Powieść polska
Stron: 352
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Paweł Potoroczyn
Urodzony w 1961 roku
Paweł Potoroczyn – absolwent Instytutu Filozofii UW. Dyplomata, wydawca, producent muzyczny i filmowy. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej” i „Krasnogrudzie”.

Pozostałe książki:

Matka Polka
Wszystkie książki Paweł Potoroczyn

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ludzka rzecz? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@PonuryDziadyga
2021-12-25
10 /10
Przeczytane 2014

Kawa się kończy, za oknem coraz ciemniej, a ja bawię się długopisem patrząc na nadal pustą kartkę. (Dobre, chwytliwy początek). Tak już mam- lepiej mi idzie pisanie "staroświeckie", niż mozolne wklepywanie na klawiaturze kolejnych zdań, albo tępe wpatrywanie się w kropkę w Wordzie, bo nie wiem co dalej pisać.
Jednak tym razem mam problem, bo zagiął mnie Potoroczyn. No bo co to jest? Powiastka filozoficzna? Powieść łotrzykowska? Traktat może jaki? Może żadne z nich, a może wszystko w jednym, nie wiadomo- dość powiedzieć, że wszystko jest na swoim miejscu. Czytelnik w trakcie lektury płynie w trzech nurtach, które się nawzajem przeplatają: pogrzebu Janka Smyczka, dzielnego partyzanta; retrospekcjach z żywota jego i innych mieszkańców Piórkowa, oraz przemyśleniach, małych esejach filozoficznych o rzeczach prostych, a często zagmatwanych ponad miarę. I tak sobie przeskakujemy pomiędzy widokiem Wandy ubierającej nieboszczyka, przedstawieniem fascynującej historii rodziny dziedzica Radeckiego, a fantastycznymi tekstami o zwykłych, ludzkich namiętnościach. Wygląda to na mało zjadliwy misz- masz, ale aż do 3/4 książki sprawdza się doskonale.
Później niestety dygresji jest coraz więcej, coraz bardziej nas to oddala od opowiadanych historii i efekt tego jest taki, że autor zakończenie kreśli w tempie sprinterskim i do tego na skróty. To jedyna wada tej książki, bo o reszcie mógłbym się wypowiadać w samych superlatywach, bo postacie, język (gdzie prostota tematów miesza się...

| link |
@BagatElka
2019-11-13
10 /10
Przeczytane 📚 Posiadam

" Łącznik Gaduła nic nie powiedział,bo wiadomo"


Żeby było wiadomo należy przeczytać "Ludzką rzecz" a warto to zrobić po stokroć.
Pan Paweł Potoroczyn to arcymistrz posługiwania się słowem pisanym.
Uwodzi tym słowem jak flecista z Hameln. Czytelnik nie może ani nie chce oderwać się od czytania.A jak już przeczyta to chce zaczynać od nowa.
"Ludzka rzecz" to dobra rzecz,to rzecz wyborna i wyjątkowa a mnie brakuje i słów i zdolności aby opisać co myślę i czuję w danej chwili.
Autor w mistrzowski sposób snuje opowieść,która rzuca na kolana,wznosi do chmur i doprowadza do utraty tchu i zmysłów.
Na dodatek doprowadza do łez,ze śmiechu,którym wybucha się co krok.
Zacny to kawał literatury i namawiam gorąco do kupienia,pożyczenia a nawet jak ukradniecie to zostanie Wam wybaczone bo cóż kradzież,ludzka to rzecz;-)

| link |
@Beata_
2019-11-12
6 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Ludzka rzecz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl