Mądrość i cuda świata roślin

Jane Goodall, Gail Hudson
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Mądrość i cuda świata roślin
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Zdumiewająca i pouczająca opowieść o świecie roślin! Choć znana jest głównie jako wybitna specjalistka życia szympansów i osoba nieustająco walcząca o polepszenie warunków ich życia, która zmieniła nasze rozumienie naczelnych i nas samych, głęboka miłość Jane Goodall do natury i zakrojony na światową skalę aktywizm obejmuje także królestwo roślin. Rozumie coś, co wielu zdaje się umykać: bez roślin, bez drzew – wymrzemy. Nasz gatunek zniknie z powierzchni ziemi. I że jesteśmy na najlepszej drodze do samozagłady. Autorka przygląda się naszej zależności od roślin jako pożywienia, lekarstw dla ciała i ducha. Mówi, jak można pomóc przy naprawianiu szkód, które wyrządziliśmy przyrodzie. Opowiada o nowych badaniach, pokazujących skomplikowane sposoby, w jakie niektóre rośliny komunikują się ze sobą i o tym, że pewne nasiona, uśpione przez tysiące lat, w odpowiednich warunkach mogą wykiełkować. Przedstawia także botaników i przyrodników, którzy czasem ryzykują życie, by ratować zagrożone rośliny i lasy. Goodall daje nam nadzieję na przyszłość i opisuje sposoby, dzięki którym wszyscy możemy chronić i wspierać świat roślinny. Z perspektywy poszukiwacza przygód, naukowca, a zarazem kogoś duchowo zestrojonego z przyrodą, Jane Goodall przedstawia zdumiewającą i pouczającą opowieść o cudach królestwa roślin. Nowe wydanie świetnie przyjętej książki z serii Eko. Zdumiewająca opowieść o świecie roślin. Goodall daje nam nadzieję i opisuje sposoby, dzięki którym wszyscy możemy chronić i wspierać świat roślinny. Jane Goodall (ur. 1934) wygłasza wykłady na całym świecie. Jest wysłannikiem pokoju ONZ, założycielką Jane Goodall Institute, globalnej organizacji non profit, która wspiera zaangażowane i świadome działania na rzecz poprawy środowiska życia wszystkich żywych istot. Otrzymała nagrodę J. Paula Getty’ego „za pomoc milionom ludzi w zrozumieniu wagi ochrony dzikiej przyrody naszej planety”, Medal Tanzanii, Medal Hubbarda (National Geographic Society), prestiżową Nagrodę Kyoto, Medal Life Science Benjamina Franklina, Medal UNESCO, nagrodę Alberta Schweitzera i dziesiątki innych wyróżnień. W Polsce ukazały się trzy jej książki: „Zabójcy bez winy” (1973), „W cieniu człowieka” (1974) oraz „Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe” (1997). Gail Hudson pisze dużo o rozwoju człowieka i naszym powołaniu do tworzenia bardziej świadomych i czułych relacji z innymi ludźmi, z sobą samym i z przyrodą. Wspólnie z Jane Goodall napisała „Harvest for Hope i Hope for Animals and their World”.
Data wydania: 2017-09-20
ISBN: 978-83-65780-53-9, 9788365780539
Wydawnictwo: Marginesy
Seria: EKO
Kategoria: Naukowe
Stron: 504
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jane Goodall Jane Goodall
Urodzona 3 kwietnia 1934 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
właśc. Valerie Jane Morris-Goodall – brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii.

Pozostałe książki:

Mądrość i cuda świata roślin Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe Przez dziurkę od klucza Zabójcy bez winy In Shadow of Man Księga nadziei
Wszystkie książki Jane Goodall

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Mądrość i cuda świata roślin nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@krysztyna
2022-01-30
7 /10
Przeczytane

Jane Goodall, jak i współautorka książki, Gail Hudson, nie jest specjalistką w dziedzinie botaniki. Książka jest raczej zbiorem wspomnień i przemyśleń podpartych naukową wiedzą. Kwestie merytoryczne zostały ujęte w bogactwie przypisów umieszczonych na końcu książki. Znalazłam drobne błędy w tekście, ale dotyczyły raczej literówek i jeden poważniejszy - przy opisie koło całostronicowego zdjęcia z Amorphophallus titanum (dziwidło olbrzymie) widnieje niepoprana nazwa Rafflesia arnoldii (bukietnica Arnolda). Z opisu wynika, że chodzi o dziwidło. Nie jestem pewna czy to błąd autorek czy wydawcy, jednak powinno to zostać poprawione w kolejnych wydaniach książki.
Rozbawiły mnie fragmenty, kiedy Goodall zachwyca się faktem, iż nazwano jej imieniem storczyk i różę. Mam nadzieję, że nie robi tego przez próżność, tylko przez wdzięczność.
Byłam negatywnie nastawiona do fragmentów dotyczących GMO zanim je przeczytałam. Zmieniłam zdanie, ponieważ dały mi one do myślenia. Nadal jednak uważam, że sama technologia nie jest zła, ważne aby umiejętnie z niej korzystać, przewidując konsekwencje. Ponadto potrzeba jeszcze wiele rzetelnych badań nad GMO.
Przy okazji pisania tej książki Goodall reklamuje swój Jane Goodall Institute i program Roots & Shoots, dzięki czemu więcej osób zauważy ich działania. Do tej pory nie wiedziałam o istnieniu Roots & Shoots.
Zakończenie książki wzruszyło mnie - niepowstrzymana chęć życia roślin jest niesamowita!

| link |
@BagatElka
2022-02-20
7 /10
Przeczytane 2022 ZZZ....oddane
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
6 /10
Przeczytane Posiadam 2019
@Vanille
2019-02-18
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mądrość i cuda świata roślin. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl