Mądrość Toskanii

Ferenc Mate
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Mądrość Toskanii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Jak obudzić w sobie Toskańczyka?
Ferenc Máté mieszka w Toskanii już ponad dwadzieścia lat. Opowiadając o swoich doświadczeniach, przytaczając anegdoty i ciekawe historie, przybliża nam idyllę toskańskiego życia – bliskość natury, zżytą społeczność sąsiadów, silne więzi rodzinne, aktywny sposób spędzania czasu, zdrową i smaczną kuchnię, bogatą tradycję, proste wartości. Książka uwodzi opisami i humorem, który ujął miliony czytelników na całym świecie. Inspiruje i zaprasza każdego z nas do odnalezienia własnej małej Toskanii...

Máté przeciwstawia toskańską mądrość konsumpcyjnemu modelowi życia, które większość z nas wiedzie – z bezosobową kulturą wielkomiejską i spadkiem poczucia bezpieczeństwa. Zastanawia się, co się stało z naszymi niegdyś przyjaznymi i opiekuńczymi sąsiadami, spokojnymi niedzielami, samodzielnością, indywidualnością, dzieciństwem naszych pociech oraz stabilnym życiem? Dla kontrastu opisuje wielowiekowe toskańskie tradycje, nakazujące cieszyć się skromnym życiem i darzyć miłością proste rzeczy, choćby takie jak rodzinny interes, duży ogród warzywny, wysokiej jakości produkty miejscowych rzemieślników, a także niezależność, które składają się na solidny fundament społeczny. Czerpiąc ze swoich toskańskich doświadczeń, autor podpowiada nam, w jaki sposób możemy wieść „dobre życie” w swoich małych ojczyznach. Wystarczy tylko chcieć i ożywić zapomniane uczucie do prostego codziennego życia, jedzenia przygotowanego z pasją, spokoju oraz, co najważniejsze, przyjaźni z innymi.

Dzieło o ogromnym uroku...
"The Washington Post"

Ferenc Máté
Autor doskonale przyjętej "Winnicy w Toskanii" i międzynarodowego bestsellera "Wzgórza Toskanii". Mieszka we własnoręcznie odnowionym trzynastowiecznym klasztorze i razem z rodziną prowadzi winnicę i gaje oliwne, w pobliżu miejscowości Montalcino we Włoszech.
Data wydania: 2010-07-06
ISBN: 978-83-7648-427-3, 9788376484273
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 224

Autor

Ferenc Mate Ferenc Mate Żeglarz, pisarz i producent wina. Z pochodzenia Węgier, mieszkał w Kanadzie, Kalifornii, Nowym Jorku, Paryżu i Rzymie. Następnie osiadł w trzynastowiecznym klasztorze w Toskanii, gdzie wspólnie z rodziną prowadzi winnicę Máté, produkującą cenione na ...

Pozostałe książki:

Winnica w Toskanii Wzgórza Toskanii Prawdziwe życie
Wszystkie książki Ferenc Mate

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Mądrość Toskanii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-28
7 /10
Przeczytane Podróżnicza/Reportaż * Własne Na prowincji: Toskania,Prowansja,Kornwalia,Mazury

Wywody autora dotyczą przeżyć nazbieranych przez lata związanych nie tylko z Toskanią, jak głosi tytuł książki, ale miejscami, w których żył. To wspomnienia odległych czasów, gdy człowiek z człowiekiem bytował po sąsiedzku, a co za tym idzie mógł liczyć na kolektywne rozwiązywanie problemów, opiekowanie się dziećmi czy spotkania towarzyskie niemalże każdego dnia jako formą codziennego pozdrowienia przeradzającego się w dłuższe pogawędki. To nostalgia za tamtymi chwilami i takimi miejscami, jak choćby Toskania, gdzie człowiek czuje się dobrze sam ze sobą, nie goni za dobrobytem, ale cieszy się smakiem chwili, ma poczucie bezpieczeństwa i życia w zgodzie z naturą.
Momentami można poczuć ogromny żal, że odbieramy naszym dzieciom coś tak cennego, jak swobodne życie, bez zapatrywań w notoryczną pogoń za dobrami, które tylko przywiązują nas do biurek, firm, zakładów wciąż wymagających poświęcania swojego czasu na rzecz produkcji, a potem konsumpcji produktów. Ciągle, więcej i więcej doprowadzając do frustracji, nerwic, depresji.
Ferenc Máté przeciwstawia świat wielkomiejski temu z prowincji. NIe pisze tylko o Toskanii, ale o każdym regionie świata, gdzie przemysł nie zawładnął jeszcze na tyle sercami mieszkańców by ci się poddali i zmienili swój sposób życia i patrzenia na wszystko w sposób mechaniczny.

Sposób pisania nie jest może specjalnie porywający, ale za sprawą anegdot, odwołań do rzeczywistości sprzed lat i przykładów z dnia dzisiejszego to cenna lektur...

× 2 | link |
LE
2012-06-27
10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra książka, choć nie dla każdego. Nie ma tu mrożących krew w żyłach akcji, nie ma gorącego romansu ani intryg. Jest za to spokojna opowieść o Toskanii, jej mieszkańcach i sile, jaką ma w sobie ta kraina. Autor tam mieszka, więc ja wierzę w to, co mówi. czytałam z ogromną przyjemnością, a potem postawiłam wśród książek, do których trzeba wrócić.

× 1 | link |
@monica
2013-05-25
1 /10
Przeczytane

za nic nie mogłam wczuć się w tę książkę , po przeczytaniu dwóch pierwszych części , które mnie zachwyciły, przeżyłam spore rozczarowanie , autor pisze o wszystkim i o niczym, dla mnie strata czasu

| link |
@krysztyna
2022-02-14
8 /10
Przeczytane
@pentelka
2010-11-26
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mądrość Toskanii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl