Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?

Frans de Waal
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?
Książka Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka? Co o naturze człowieka mówią badania nad innymi naczelnymi? Jakie jest znaczenie prymatologii dla współczesnej polityki? Władza, seks, przemoc, życzliwość - fascynująca książka Fransa de Waala, jednego z najwybitniejszych prymatologów naszych czasów, mierzy się z każdą z tych kwestii, czerpiąc z niezwykle bogatej historii badań nad małpami człekokształtnymi, zarówno w niewoli, jak i w naturalnym środowisku tych zwierząt. Wnikliwe obserwacje naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych umożliwiają autorowi świeże spojrzenie na specyfikę gatunkową człowieka. W zachowaniach wspólnych nam i małpom, de Waal dopatruje się biologicznych fundamentów ludzkiej kultury. "Małpa w każdym z nas" stawia przed nami ewolucyjne lustro, w którym wyraźniej możemy zobaczyć głęboko zakorzenione w nas instynkty współpracy czy empatii, ale także impulsy destrukcyjne. Frans de Waal podkreśla jednak, że to od nas zależy, które oblicze będziemy w nim chcieli dostrzegać częściej.
Tytuł oryginalny: Our Inner Ape. A Leading Primatologist Explains Why We Are Who We Are
Data wydania: 2015-04-23
ISBN: 978-83-7886-150-8, 9788378861508
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 380
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Frans de Waal Frans de Waal
Urodzony 29 października 1948 roku w Holandii
holendersko-amerykański prymatolog i etolog zamieszkały w Stanach Zjednoczonych związany z Yerkes National Primate Research Center na Emory University, dyrektor Living Links Center,

Książki Frans de Waal

Wszystkie książki Frans de Waal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Popularnonaukowe Posiadam

Żeby książka wskoczyła na moją półkę z ulubionymi w już trakcie czytania, musi sobie na to zapracować.
Pamiętam jakim szokiem była dla mnie wyczytanie u prof. Vetulaniego, że jedyną cechą wyróżniającą nas od zwierząt jest umiejętność tworzenia sztuki. Jak to? A świadomość swojej odrębności, empatia, używanie narzędzi? To zdziwienie doprowadziło mnie do lektury "Małpy w każdym z nas" - chciałam sprawdzić jak bardzo przypominamy małpy i czy to dobrze, czy źle.
Opis z okładki jest tym razem wyjątkowo trafny i ani trochę nieprzesadzony.
Władza, seks, przemoc i życzliwość - to elementy życia stad małp, którym przygląda się autor. Analogie między zachowaniami ludzkimi a zwierzęcymi są niesamowite. Czułam jakbym podglądała pierwsze społeczności ludzkie, które później wyewoluowały w całe złożone społeczeństwa. Trudno było oprzeć się refleksjom, jak potoczyłyby się losy cywilizacji ludzkiej gdyby nasze grupy przypominały bardziej bonobo niż szympansy. Te słynne rozseksualizowane bonobo, u których rządzą samice.
Albo inna zastanawiająca obserwacja - samce gorzej zapobiegają wybuchom konfliktów ale dużo lepiej radzą się z godzeniem się po walce. A samice wkładają wysiłek w zapobieganiu przemocy, ale jak któraś nadepnie drugiej na odcisk...
Lektura była fascynująca - przez jakiś czas patrzyłam na moich kolegów i koleżanki w pracy jak na stado małp. Martwiło mnie, że moja ulubiona samica alfa przegrywała z bezwzględnym samcem alfa, a że nie jesteśmy bonobo, miała ma...

{} | link |
@sab36pik
2020-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Literatura faktu 2016 Prawa zwierzat Frans de Waal Po polsku
@Tamaryszek
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka (Popularno)naukowe Świat braci mniejszych

Cytaty z książki

O nie! Książka Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe