Marek Hłasko - młody gniewny

Danuta Kalinowska
Marek Hłasko - młody gniewny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Na temat Marka Hłaski napisano już wiele. Jednak jego nazwisko przez kilkanaście lat po śmierci nie było w Polsce wymieniane. Ostatnie jedenaście lat swojego niedługiego życia spędził poza krajem, a całość jego twórczości dotarła do polskiego czytelnika dopiero w ostatnich latach. Wiedza o kolejach jego życia była dotąd fragmentaryczna i niepewna. Znajomość faktów zastępowały domysły i legendy. Niniejsza biografia to podsumowanie wieloletnich prac i badań, oparta na wielu niepublikowanych dotychczas dokumentach i relacjach.
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-88109-16-4, 9788388109164
Wydawnictwo: TELBIT
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Marek Hłasko - młody gniewny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@malutka_ska
2012-04-04

Powszechnie wiadomo, że celebrytów, którzy dopiero po śmierci stali się „żywymi legendami” jest mnogo. Spośród nich jest takich dwóch, którzy już dawno podbili moje serce. Pierwszy z nich: Amerykanin, wieczny buntownik, zmarł młodo, u szczytu swojej popularności. Do dziś jest jednak dla wielu kobiet ( w tym dla mnie) symbolem męskości. A zagrane przez niego role w filmach „Buntownik bez powodu”, „Olbrzym” i „ Na wschód od Edenu” przeszły do historii hollywoodzkiego kina lat 50. XX wieku. Tak, moim pierwszym obiektem westchnień jest James Dean. Ale nie o nim będzie dziś mowa. Drugi mężczyzna, który od lat wzbudza moje zainteresowanie był Polakiem. Jego burzliwe życie rozpoczęło się w 1934 roku w Warszawie, a zakończyło równie niespodziewanie jak poprzednika, w 1969 roku w Wiesbaden. Przez te 35 lat, mimo trudnej rzeczywistości, w której przyszło mu żyć, zyskał sławę i uznanie za sprawą swojego talentu. To na jego grobie, matka umieściła słynne słowa „Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni”. Tym numerem dwa jest oczywiście Marek Hłasko. Co, mimo wielu różnic łączy obu panów? Hłasko nigdy nie ukrywał, że stylizował się na Jamesa Deana. Możemy to zaobserwować porównując niektóre zdjęcia obu mężczyzn. Ale najważniejszym pierwiastkiem wspólnym dla nich obu jest osławiona już postawa buntownika. Ten bunt wobec zastanej rzeczywistości, wobec norm i zasad, którym oboje nie chcieli się poddać, połączył moich dwóch ulubieńców: Jamesa i Marka. Ponadto Marek Hłasko w swojej autobiografii „P...

| Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Marek Hłasko - młody gniewny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl