Marszałkowie sejmów Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Słownik biograficzny polskiego parlamentaryzmu tom I.

Dariusz Kupisz, Leszek Andrzej Wierzbicki, Wiesław Bondyra
Marszałkowie sejmów Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Słownik biograficzny polskiego parlamentaryzmu tom I.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Prezentowany pierwszy tom Słownika biograficznego polskiego parlamentaryzmu zawiera biogramy wszystkich zidentyfikowanych w polskiej historiografii marszałków sejmów Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Przedstawiono w nim sylwetki 132 parlamentarzystów pełniących funkcję marszałkowską na sejmach zwołanych w latach 1547–1793. Ich omówienie rozpoczęto od ostatniego sejmu za Zygmunta I Starego, ponieważ w źródłach związanych z jego obradami pojawiła się po raz pierwszy osoba, którą można z dużym prawdopodobieństwem uznać za marszałka izby poselskiej. Rozważania zamyka sejm z 1793 r., będący ostatnim posiedzeniem parlamentu Rzeczypospolitej szlacheckiej.
Autorzy biogramów skoncentrowali się na przedstawieniu działalności parlamentarnej marszałków sejmu, uzupełniając owe informacje o podstawowe dane biograficzne dotyczące ich koligacji rodzinnych, pozycji majątkowej i osiągnięć w różnych dziedzinach życia społeczno-politycznego.
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-7666-672-3, 9788376666723
Wydawnictwo: Sejmowe
Stron: 492
dodana przez: AnotherOne

Autor

Dariusz Kupisz Dariusz Kupisz
Urodzony w 1966 roku w Polsce
Polski historyk, profesor na Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2020 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Zainteresowania naukowe: historia wojskowości staropolskiej, w szczególności relacji wojsko - samorząd szlachecki or...

Pozostałe książki:

Psków 1581-1582 Smoleńsk 1632-1634 Połock 1579 Rody szlacheckie ziemi radomskiej Na sejmikach i sejmach. Szlachta ziemi przemyskiej w życiu politycznym Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku
Wszystkie książki Dariusz Kupisz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Marszałkowie sejmów Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Słownik biograficzny polskiego parlamentaryzmu tom I. nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Marszałkowie sejmów Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Słownik biograficzny polskiego parlamentaryzmu tom I.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl