Mężczyzna, który gonił swój cień

David Lagercrantz
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Mężczyzna, który gonił swój cień
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

Lisbeth Salander, dziewczyna, która igrała z ogniem, nigdy w pełni nie odkryła, kto stał za koszmarem jej dzieciństwa. Gdy Holger Palmgren opowiada jej o starych dokumentach, Lisbeth czuje, że nareszcie ma szansę poznać całą prawdę o machinie, która zniszczyła jej rodzinę. Jednak im bliżej jest rozwiązania tajemnicy, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo. Wraz z Mikaelem Blomkvistem dotrze tam, gdzie szaleństwo naukowca i brutalne nadużycia władzy splotły się w jedno. Nie wszyscy wyjdą z tego cało.

Mężczyzna, który gonił swój cień, piąta książka w serii Millennium, to złożona i wciągająca powieść osnuta wokół kwestii honoru, tajemnic badań genetycznych i zaawansowanych ataków hakerskich – współczesnego sposobu prowadzenia wojny. To także wyjaśnienie zagadki, skąd się wziął i co oznacza słynny tatuaż ze smokiem.

Audiobook w interpretacji Adama Baumana

Data wydania: 2017-09-13
ISBN: 978-83-8015-778-1, 9788380157781
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Czarna Owca
Cykl: Millennium, tom 5
dodana przez: Catta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

David Lagercrantz David Lagercrantz
Urodzony 4 września 1962 roku w Szwecji (Solna)
David Lagercrantz – jeden z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich pisarzy i dziennikarzy śledczych. Ma na swoim koncie biografie oraz powieści sensacyjno-kryminalne, a przede wszystkim kontynuację dzieła Stiega Larssona. Rodzina Larssona to właśnie...

Pozostałe książki:

Co nas nie zabije Ta, która musi umrzeć Mężczyzna, który gonił swój cień Człowiek, który wyszedł z mroku Memoria Ja, Ibra. Moja historia Grzech pierworodny w Wilmslow
Wszystkie książki David Lagercrantz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„MY KONTRA ŚWIAT”

11.11.2019

Długo czekałam na tę książkę i w końcu się doczekałam. Sama historia jest bardzo intrygująca, wymyślny spisek, szokujące odkrycie, no i oczywiście sensacja ukazana na łamach kolejnego numeru „Millenium”. Lisbeth Salander odsiaduje karę w najpilniej strzeżonym więzieniu dla kobiet w kraju. Stara się nie pakować w kłopoty, ignoruje zaczepki Benit... Recenzja książki Mężczyzna, który gonił swój cień

@anetakul92@anetakul92 × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Johnson
2019-11-07
7 /10
Przeczytane Kryminał Posiadam

Druga książka Lagercrantza z serii "Millennium" wypada zadziwiająco dobrze, jeśli chodzi o kontynuacje tego autora. Poprzednia była dobra, ale dopiero od pewnego momentu, tak jakby autor dopiero próbował zadomowić się w świecie Millennium.

W tej części fabuła jest wciągająca już od pierwszych stron powieści, spotykamy się z Lisbeth Salander, śledzimy jej losy w... więzieniu! Książka wprawdzie fabularnie jest o czym innym, ale jest to bardzo dobry wątek.

Faktem jest, że nie jest to Larsson i nigdy nie będzie, Ale dość dobre zabiegi fabularne, powiązania z poprzednimi częściami powodują, że książkę czyta się dobrze i z zaciekawieniem.

Czy polecam? Tak, ale podobnie jak w przypadku poprzedniczki - dla fanów serii.

× 4 | link |
@Eli1605
2019-11-15
6 /10
Przeczytane 2018

Nie jest to proza mistrza Larssona, ale całkiem poprawnie napisana dalsza część losów bohaterów Millennium. Naprawdę dobrze mi się czytało i cieszę się, że dane mi było poznać historię Lisbet Salander od samego początku. Od pierwszego słowa przeczytanego w Millennium Lisbet stała się moją ulubienicą. Mimo okrucieństwa jakiego doświadczyła w życiu do końca była wrażliwa na ludzką krzywdę. Każdemu życzę takiej siły do przeciwstawiania się złu, chociaż nie popieram niektórych sposobów jej realizacji.

× 4 | link |
@Nina
2019-11-17
7 /10
Przeczytane E-book 2017

Wiadomo, że mistrz jest tylko jeden ale uważam, że jego następca świetnie daje sobie radę i rośnie w siłę. Zdecydowanie lepsza od poprzedniej części, choć i ta zła nie była. Ja się zaczytałam i zatraciłam. Świetnie skonstruowana powieść, Lisbeth gra w niej główną rolę, Mikael tym razem trochę w cieniu, co w tym przypadku było jak najbardziej uzasadnione. Lisbeth dociera do prawdy o swoim dzieciństwie, poznajemy również odpowiedź, co kryje się za jej tatuażem. Oczywiście droga do prawdy nie jest usłana różami, wręcz przeciwnie, jest cholernie wyboista i niebezpieczna, giną ludzie.Otwarte zakończenie nasuwa przypuszczenie, że będzie kontynuacja. Cóż, ja nie mam nic przeciwko temu :)

× 3 | link |
@snaky_reads
2023-06-20
5 /10
Przeczytane

Zazwyczaj mam coś do napisania o przeczytanej książce. Przy tym tytule jednak wyjątkowo zero przemyśleń i refleksji. Zadziwiające, jak bardzo "Mężczyzna, który gonił swój cień" był średni. Po prostu. Stąd 5/10 jest wskazana. Dla jasności - czytanie nie było złe. Od książek jednak wymagam czegoś więcej, niż tylko żeby jakiś tytuł nie był zły. Larssona wspominam z wielkim sentymentem, to był dopiero mistrz kryminału skandynawskiego! Seria jest dalej ciągnięta przez innych autorów i nie krytykuję tego. Miło znowu spotkać się ze starymi bohaterami, natomiast to już zdecydowanie nie jest ten sam poziom.

× 3 | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-06
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2017

Historia mająca swój ciąg dalszy, myślałam, że autor pociągnie motyw siostry, jednak odkrył nową historię i dokończył losy Lisabeth. Całość dla mnie bardzo dobra, zgadza się kilka wątków, chaos, ale czyta się nieźle lubię serię i nic i nikt nie zmusi mnie do jej nie kontynuowania, jeśli tylko pisarz będzie pisał ciąg dalszy. Lubię "dłużyzny" psychologiczne autora, wtrącenia i inne obyczajowe wstawki. Piąty tom jest dla mnie dobrą kontynuacją.

× 3 | link |
@beata87
2019-11-17
6 /10
Przeczytane

Całkiem niezła powieść sensacyjna. Ponowne spotkanie z fascynującą Lisbeth Salander (chociaż u Larssona była chyba bardziej dynamiczna i nieprzewidywalna) i Mikaelem Blomkvistem, Bublanskim i Palmgrenem. Przeczytałam powieść z zainteresowaniem, wciągnęły mnie losy Leo i Dana, zainteresował tajny eksperyment Państwowego Instytutu Biologii Rasowej i ogólnie istota eugeniki. Sporo dowiadujemy się o dzieciństwie Lisbeth.
Niestety w powieści brak tego specyficznego klimatu stwarzanego przez Larssona, brak swoistej iskry, przeskakującej między bohaterami. To dobre czytadło, ale nie budzi już takich emocji jak pierwotna trylogia. Wszystko jest zbyt proste i przewidywalne, bohaterowie stracili swoją charyzmę. Z pewnością sięgnę po następne tomy (jeśli będą), ale bardziej z sentymentu i ciekawości niż prawdziwej, nieokiełznanej potrzeby.

× 2 | link |
EK
@EwaK.
2022-12-05
7 /10
Przeczytane

Wcale nie jest tak źle. No jasne, że w porównaniu z Larssonem nie ten klimat, mroczność, finezja, nie ta złożoność postaci. A przede wszystkim nie to napięcie. Ale to nie jest Larsson!

Z drugiej strony całkiem zgrabna intryga, może trochę pogmatwana. Inżynieria genetyczna, doświadczenia na bliźniętach, islam inaczej, ataki hakerskie jako nowa broń. Ważkie społecznie tematy, a nie tak, jak w wielu kryminałach ble-ble-ble, w końcu zabili go i uciekł - zły charakter ukarany, a detektyw górą.

Z trzeciej strony: wróciła Salander. I chwała autorowi za to. Moja superbohaterka. Może bez takiego jak wcześniej pazura, trochę cichsza i bardziej wytonowana, łatwiej się z nią dogadać, ale jest!!! A wraz z nią jej zaskakująca i budząca trwogę przeszłość.

A czwarta strona jest taka, że „Mężczyzna, który gonił swój cień" nie jest może porównywalny do oryginału, ale w zestawieniu z z wieloma polskimi kryminałami i tak wypada o niebo lepiej. Z takim na przykład „Detoksem”, „Królową śniegu”, „Hashtagiem” czy „Motylkiem”.
Jak się komuś kontynuacja nie podoba, to niech napisze lepszą.

Pogodziłam się z tym, że Larssona nie ma, fajnie że ma następcę, że bohaterowie żyją i można o nich czytać.

PS. Jako mama bliźniąt, z sentymentu, za podjęcie „bliźniakowego” tematu - dodaję jedną ekstra gwiazdkę.

× 1 | link |
@Antoniowka
2021-01-28
6 /10
Przeczytane

Pierwsza - i najważniejsza rzecz: uważam, że pisarze nie powinni sięgać do dorobku swoich kolegów po fachu i niejako "kraść" im ich postaci czy historii. Stieg Larsson stworzył - przynajmniej dla mnie - świetną trylogię. Autor umarł, więc seria powinna zostać zamknięta. A tu mamy już drugi tom kontynuacji losów głównych bohaterów.

Dlaczego więc czytam kolejne książki Lagercrantza? Mimo wszystko chcę dowiedzieć się, co słychać u Lisbeth i Mikaela.

Książki nie czyta się źle - do pewnego momentu nawet mnie wciągnęła, ale odniosłam wrażenie, że historia zaczyna być tak zagmatwana, że trudno już wierzyć, że coś takiego mogło się stać. Chodzi mi o stworzenie takiej rzeczywistości, która jest dla czytelnika przekonująca (nawet jeśli mamy do czynienia z fantastyką). Dodatkowo Autor chce zrobić z Lisbeth damski odpowiednik superbohatera, który odniósł takie rany, że normalny śmiertelnik już dawno by umarł, a ona obwiązuje się taśmą klejącą (żeby zatamować krwawienie), prawie omdlewa, ale walczy dalej. A jej przemowa na pogrzebie jednej z postaci - dla mnie zupełnie nie w jej stylu, doczepiona do książki na siłę.

Reasumując - końcówka rozczarowująca, mam nadzieję, że to już ostatnia część "trylogii".

| link |
@bookbookcoffee_2
@bookbookcoffee_2
2022-06-21
5 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka 4-6 ✨
@PonuryDziadyga
2021-12-26
4 /10
Przeczytane 2017
WI
@wioletta86
2021-11-29
7 /10
Przeczytane
@megaraa
@megaraa
2021-11-13
5 /10
Przeczytane
@florenka
2021-10-22
6 /10
Przeczytane
@filmiks
@filmiks
2021-08-23
6 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-22
5 /10
Przeczytane Audiobook
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Mężczyzna, który gonił swój cień. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Mężczyźni, którzy nienawidz...
Stieg Larsson
8.9/10
Przełomowy debiut, który odmienił oblicze światowego kryminału. Pewnego wrześniowego dnia 1966 ro...
Dziewczyna, która igrała z ogniem
Dziewczyna, która igrała z ...
Stieg Larsson
8.9/10
W drugiej części trylogii Millennium "Dziewczyna, która igrała z ogniem" drogi Lisbeth Salander i...
Zamek z piasku, który runął
Zamek z piasku, który runął
Stieg Larsson
8.8/10
Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się "Dziewczyna, k...
Co nas nie zabije
Co nas nie zabije
David Lagercrantz
6.6/10
Tęskniliście za Lisbeth Salander? Właśnie wróciła na ekran! Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i r...
Ta, która musi umrzeć
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
5.8/10
W centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć be...
Krzyk orła
Krzyk orła
Karin Smirnoff
6.9/10
Na dalekiej północy Szwecji w Norrlandii, poza centrum uwagi mediów, ma miejsce grabieżcza operacja...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl