Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską- Wardęcką

Małgorzata Winkler-Pogoda
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską- Wardęcką
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pięciu młodych ludzi, a wśród nich Emil Barchański, 17-letni uczeń liceum, w biały dzień, w centrum Warszawy, oblało czerwoną farbą, obrzuciło butelkami z benzyną i podpaliło pomnik Dzierżyńskiego, tak zwanego krwawego Feliksa – symbol terroru bolszewickiego. Ich akcja z 10 lutego 1982 roku zapoczątkowała serię zdarzeń, które doprowadziły do aresztowania Emila, esbeckich przesłuchań, tortur, represji i – 3 czerwca 1982 roku – do jego tragicznej śmierci. Był jedynym dzieckiem Krystyny Barchańskiej-Wardęckiej. Jej wspomnienia to cenne świadectwo matki, uczestniczki tamtych wydarzeń i świadka, a zarazem przejmująca opowieść o synu, odważnym, utalentowanym młodym człowieku, zaangażowanym w walkę po stronie „Solidarności”, i o dramatycznych przeżyciach w stanie wojennym. Nie sposób opowiedzieć całego życia, ani własnego, ani cudzego. Można ocalić od zapomnienia jedynie fragmenty, obrazy, anegdoty, wypowiedziane słowa i długo skrywane myśli. Temu służy ta rozmowa.
Data wydania: 2019-05-29
ISBN: 978-83-8098-595-7, 9788380985957
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 312
dodana przez: ladymakbet33

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Anatomia zbrodni nieukaranej

2.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dojmujący wywiad-rzeka z mamą Emila Barchańskiego, był ostatnią ofiarą krwawego Feliksa. Chłopak należał do zadeklarowanych antykomunistów, nie godził się na politykę władz, zakładających kaganek własnemu narodowi. Zginął na chwilę przed osiemnastymi urodzinami. Był jedynakiem. Po wprowadzeniu stanu wojennego, wraz z innymi współtworzył organiza... {} Recenzja książki Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską- Wardęcką

@ladymakbet33@ladymakbet33 {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2021-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską- Wardęcką. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe