Middlesex

Jeffrey Eugenides, Jeffrey Eugenides
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Middlesex
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

In the spring of 1974, Calliope Stephanides, a student at a girls' school in Grosse Pointe, finds herself drawn to a chain-smoking, strawberry blond classmate with a gift for acting. The passion that furtively develops between them - along with Callie's failure to develop physically - leads Callie to suspect that she is not like other girls. In fact, she is not really a girl at all. The explanation for this shocking state of affairs is a rare genetic mutation - and a guilty secret - that have followed Callie's grandparents from the crumbling Ottoman Empire to Prohibition-era Detroit and beyond, outlasting the glory days of the Motor City, the race riots of 1967, and the family's second migration, into the foreign country known as suburbia. Thanks to the gene, Callie is part girl, part boy. And even though the gene's epic travels have ended, her own odyssey has only begun. Spanning eight decades?and one unusually awkward adolescence - Jeffrey Eugenides' long-awaited second novel is a grand, original fable of crossed bloodlines, the intricacies of gender, and the deep, untidy promptings of desire.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-0-312-99173-9, 9780312991739
Język: angielski
Wydawnictwo: Holtzbrinck Publishers
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Jeffrey Eugenides Jeffrey Eugenides
Urodzony 8 marca 1960 roku w USA (Detroit)
Jeffrey Eugenides (ur. 8 marca 1960 w Detroit) – amerykański pisarz grecko-irlandzkiego pochodzenia. Ukończył Brown University, gdzie zdobył tytuł magistra języka angielskiego oraz Creative Writing na Stanford University. Jego debiutancka powieść Sam...

Pozostałe książki:

Intryga małżeńska Nowy dowód Przekleństwa niewinności
Wszystkie książki Jeffrey Eugenides

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Middlesex nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Beletrystyka_współczesna

Książka "Middlesex" jest pod wieloma względami wyjątkowa.

Od razu muszę przyznać, że pierwsze 340 stron mnie nie zachwyciło. Mamy tam bowiem opis życia greckich imigrantów w Detroit od lat 20.tych XX wieku przez następne pół wieku. W opisie perypetii rodziny Stephanides, na tle zmieniającej się Ameryki, nie znalazłem nic odkrywczego.

Za to ostatnie 180 stron powieści, to już całkiem inny świat. W tej części mamy bowiem opis zmagań głównego bohatera Calliope z własna seksualnością w wieku dojrzewania. Sam ten fakt sprawiałby, że mamy do czynienia z kolejnym i powszechnie eksploatowanym tematem wielu powieści. Tu jednak chodzi o nastolatkę, która w wyniku mutacji genetycznej jest biologicznie raczej chłopakiem.
Opisy wewnętrznego świata głównej bohaterki przemieniającej się z Calliope w Calla, były dla mnie odkrywcze. Nie chodzi tu tylko o fizyczne i psychiczne cierpienie takiego człowieka, ale o krzyk do społeczeństwa o akceptację odmienności. Opisy świata nastoletnich chłopców i dziewcząt z ich burza hormonalną są wciągające bo niepretensjonalne.

W dobie walki o prawa LGBT, zmagań z zaściankowością (kto z czytelników wie, że płeć genetyczna człowieka to niestety nie jednoznaczny dwuwartościowy marker - X i Y, bowiem genetycy znają aż 8 różnych kombinacji chromosomów płciowych występujących u ludzi, np XXY, XYY), książka Eugenidesa wydaje się społecznie potrzebna.

Czytajcie więc Polacy i podczas miałkich debat nad gender, przypomnijci...

× 1 | link |
@Miasto_Slow
2011-02-21
10 /10
Przeczytane

Middlesex jest to książka niezwykle skomplikowana poruszającą się po wielu płaszczyznach ludzkiej duszy, czasu i kultury. Jest to historia kilku pokoleniowej rodziny która nosi na sobie brzemię pewnej decyzji podjętej bardzo dawno temu. Autor w fenomenalny sposób pokazuje nam trudy związane z wojną, emigracją, miłością, rodziną, kulturą i tradycją, a także seksualnością i konfliktem. Jednym słowem, taj to fantastyczna książka! I to bez dwóch zdań!!! Szczerze mówiąc, przeklinam dzień, w którym książka ta wpadła w moje ręce, ponieważ od tamtej pory poprzeczka została tak wysoko podniesiona, że do dziś nie znalazłam równie dobrej książki! Ilość i różnorodność wątków, pozwoliłaby na napisanie co najmniej kilku oddzielnych książek! Jednak z drugiej strony nie przysłaniają one głównej historii tej powieści, co jest zdecydowanie jej autem. Eugenidas we wspaniały sposób opisał bardzo skomplikowaną historię rodziny sięgając aż w 3 pokolenia wstecz, równocześnie pozwalając się nam zaprzyjaźnić z każdym pokoleniem oddzielnie. Po przeczytaniu Middlesex, a było to mniej więcej rok temu, w mojej głowie zaczęły kiełkować setki pytań... jak bardzo różni się emigracja i asymilacja opisana w książce od tej, z którą zmierzają się Polacy wyruszając chociażby na Wyspy? Jak się musi czuć dorastająca dziewczynka niepewna swojej seksualności? Jak można być tak bezradnym i konserwatywnym jak opisana babka? Czy w wieku 16 lat można dokonać właściwego wyboru rzutującego na nasze całe późniejsze życie? ...

| link |
@witch.
2020-03-06
10 /10
Przeczytane

Piękna, szeroka powieść obejmująca 8 dekad. Uwielbiam książki, których akcja trwa i trwa. Bardzo ciekawa narracja. Zapada w pamięć

| link |
MO
2022-05-07
9 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-23
7 /10
Chcę przeczytać
@Dusza
2021-04-18
10 /10
Przeczytane
@dorotie
2010-08-01
10 /10
@MgorzataM
2019-11-18
8 /10
Przeczytane A: Posiadam A: Niespodziewanka Y: 2015 i wcześniejsze eony N: Pulitzer Prize
@BagatElka
2019-11-13
4 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
IG
2008-09-29
10 /10
@jabzo
2012-05-07
8 /10
Przeczytane
@kakaja1
2010-07-15
8 /10
Przeczytane
@sossua
2009-04-27
10 /10
Przeczytane
@purple
2008-12-18
10 /10
Przeczytane
@jestemzabujana
2008-08-19
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kiedyś mogliśmy określić narodowość ludzi po ich twarzach. Kres temu położyła imigracja. Pózniej można bylo rozpoznać narodowość po obuwiu. Kres temu położyła globalizacja. Te finskie foki, te...”
#
“- Zawsze byli hermafrodyci, Cal. Zawsze. Platon napisał, że pierwsza istota ludzka była hermafrodytą. Wiedziałeś o tym? Pierwsza osoba składała się z dwóch połówek, jednej męskiej, a drugiej ż...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl