Miłość i śmierć

Wacław Sieroszewski
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Miłość i śmierć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Drugi po "Córce samuraja" tom z serii "Odkrywanie Japonii". Wacław Sieroszewski, jeden z najoryginalniejszych twórców Młodej Polski, był jednym z pierwszych, którzy w artystyczny sposób potrafili przybliżyć Polsce „duszę Japończyka”. W opowieściach ze zbioru „Miłość i śmierć” mocne akcenty, pełne przemocy i graficznego okrucieństwa, w niedostrzegalny, prawie naturalny sposób łączą się wierszem albo wizją spadającego kwiatu wiśni. To jak herbata podawana przez mistrza chado – cierpka i gorzka, lecz zagryzana słodkim ciastkiem. Dwie przeciwności, które składają się na wyjątkową całość. Ktoś mógłby nawet dodać: to smak życia…
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-89332-26-4, 9788389332264
Wydawnictwo: DIAMOND BOOKS
Seria: Odkrywanie Japonii
Stron: 304

Autor

Wacław Sieroszewski Wacław Sieroszewski
Urodzony 24 sierpnia 1858 roku w Polsce (Wólka Kozłowska )

Pozostałe książki:

Bajki Na kresach lasów Woda Żywa. Baśnie pisarzy polskich Po prostu miłość Ol-Soni Kisań
Wszystkie książki Wacław Sieroszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Miłość i śmierć aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-03-29
5 /10
Przeczytane Klimaty Orientu ✈ Wymienione/Sprzedane Polscy autorzy

Przede wszystkim książka jest fragmentem, większej całości zawartej w tomie "Z fali na falę" Trzeba też mieć świadomość, że była pisana na początku XX wieku, dlatego jej styl odbierzemy dziś jako lekko poetycki, a zawarte w niej informacje dotyczące spojrzenia na Japonię będą dotyczyć minionej bezpowrotnie krainy, do tego pojmowanej przez światopogląd Polaka, człowieka zupełnie innej kultury, czasem zupełnie nie rozumiejącego tego co doświadcza. Chociaż sięgając do stworzonych przez niego opowieści odnajduję się ten klimat azjatyckości, co potwierdza atencję Sieroszewskiego względem odległej Krainy, w której zostawił część swojego serca.

Na początku spotykamy się z formą reportażową, gdzie Autor kreśli swoje wrażenia z pobytu tam, jak i przytacza różne fakty historyczne z dziejów Japonii akurat pasujących do poruszanych przez niego kwestii.

Później następują opowieści, które autor stworzył w oparciu o oryginalne historie naznaczając je własnym stylem, czasem zmieniając jakieś szczegóły bądź dodając drobne elementy. niosące własny rys. Mamy tu i opowieść o legendarnej postaci, opowieść grozy, ludową klechdę - wszystko w oparciu o historyczne źródła, niekoniecznie bezpośrednie,bo brak znajomości japońskiego skutecznie mu to udaremnił, ale za sprawą angielskich wzorów. Wszystko przedstawiane w zgodzie z japońska mentalnością.

Na koniec, spinając całość klamrą pojawia się kartka z podróży do Chin droga morską, w której zawarte są nie tylko obserwac...

× 3 | link |
@tomasz_michalowski1
2021-03-29
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Miłość i śmierć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl