Mindf*ck: Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację

Christopher Wylie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Mindf*ck: Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

KRADNĄ TWOJE DANE.
WŁAMUJĄ CI SIĘ DO MÓZGU.
RZĄDZĄ ŚWIATEM.

Jako jeden z twórców Cambridge Analytiki ponoszę współodpowiedzialność za to, co się wydarzyło, i wiem, że spoczywa na mnie obowiązek naprawienia popełnionych błędów. Podobnie jak wiele osób z branży nowoczesnych technologii, działałem szybko, tworzyłem potężne narzędzia, a kiedy zdałem sobie sprawę, co zepsułem, było już za późno.
17 marca 2018 roku Christopher Wylie dał się poznać światu jako sygnalista w jednej z największych afer politycznych ostatniego dziesięciolecia. Tego dnia w „Guardianie” i „New York Timesie” ukazały się wyniki rocznego śledztwa dziennikarskiego obu redakcji. Opublikowane artykuły bazowały na ujawnionych przez Wyliego informacjach o działaniach Cambridge Analytiki, brytyjskiej firmy doradztwa politycznego, i ich wpływie zarówno na wynik referendum w sprawie Brexitu, jak i na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Na pierwszy rzut oka trudno sobie wyobrazić, by Wylie mógł odegrać kluczową rolę w nieuczciwych operacjach Cambridge Analytiki, polegających na eksploracji danych (data mining) użytkowników Facebooka. Jest zdeklarowanym liberałem. Miał zaledwie 24 lata, kiedy zdobył pracę w londyńskiej firmie pracującej dla Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Powierzono mu zadanie stworzenia zespołu naukowców, który miał opracować narzędzia do namierzania i zwalczania w internecie radykalnego ekstremizmu. Narzędzia te praktycznie natychmiast zaczęły być wykorzystywane do partykularnych celów politycznych. Tak właśnie narodziła się Cambridge Analytica.

Książka Christophera Wyliego ujawnia m.in. kulisy amerykańskiej operacji firmy. Zasilona finansowo przez tajemniczego miliardera Roberta Mercera, Cambridge Analytica zajęła się realizacją wizji Steve’a Bannona, politycznego stratega pragnącego odmienić oblicze Stanów Zjednoczonych. Korzystając z olbrzymiego zasobu pozyskanych z Facebooka danych, które szczegółowo charakteryzowały ponad 87 milionów użytkowników platformy, Cambridge Analytica rozbiła, spolaryzowała i zantagonizowała amerykańskie społeczeństwo. Bannon, który trafnie zdiagnozował drzemiące wśród amerykańskich wyborców napięcia, w 2016 roku zdobył dzięki Cambridge Analytice dane, które nie tylko potwierdziły jego intuicję, ale mogły zostać natychmiast przetestowane na poligonie doświadczalnym, jakim okazały się wybory prezydenckie.

Wylie doprowadził do wszczęcia dochodzenia, które miało zbadać największe przestępstwo związane z ochroną danych w historii. Ujawnił przy tym związki Cambridge Analytiki, Donalda Trumpa, Facebooka, WikiLeaks, rosyjskiej agentury i międzynarodowych hakerów.

Opowieść Wyliego to nie tylko pasjonująca publikacja demaskatorska, żywiołowo napisana i czytająca się lepiej niż niejedna powieść sensacyjna. To także poważne ostrzeżenie o zagrożeniach, jakie niosą za sobą nowoczesne technologie i potężne narzędzia informatyczne. Wylie unaocznił nadużycia i beztroskę ich twórców – potentatów rynku ekonomii uwagi; wskazał również wrażliwe punkty systemów demokratycznych. A to, co wydarzyło się w roku 2016, było zaledwie próbnym rozruchem machiny manipulacji. Bezwzględni gracze wciąż czyhają na twoje dane i chcą przejąć kontrolę nad tym, co myślisz.

Tytuł oryginalny: Mindf*ck: Cambridge Analytica and the Plot to Break America
Data wydania: 2020-09-30
ISBN: 978-83-66575-27-1, 9788366575271
Wydawnictwo: Insignis
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 480
dodana przez: Vernau

Autor

Christopher Wylie Christopher Wylie
Urodzony 19 czerwca 1989 roku w Kanadzie (Victoria)
Christopher Wylie współtworzył m.in. firmę Cambridge Analytica. Tworzyła ona oprogramowanie pozwalające z dużym prawdopodobieństwem przewidywać preferencje polityczne oraz wpływać na polityczne wybory obywateli. CA współpracowała ze sztabem wyborczy...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mindf*ck: Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2021-02-08
5 /10
Przeczytane ebook

Książka niewątpliwie ważna i potrzebna, ale rozdmuchana do granic możliwości masą zbędnych informacji (od opisów tego kto jak się ubiera po szczegółowe przedstawianie topografii miast i szczegółów architektonicznych) i przesiąknięta miłością własną autora.
Ważna, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wielką władzą dysponują dzisiaj media społecznościowe, jak mogą gwizdać sobie na prawo, które nie nadąża za rozwojem technologicznym i jak łatwo przy ich pomocy osiągnąć polityczny sukces - część merytoryczna celna, w punkt i bardzo wartościowa.

Jest jednak druga strona medalu. Ta książka to również rodzaj pamiętnika i manifestu politycznego autora i tutaj doznałem chyba największego dysonansu poznawczego w życiu. Wylie przedstawia siebie jako człowieka otwartego, o liberalnych poglądach, któremu na sercu leży dobro świata, co jednak nie przeszkadzało mu brać udział w projekcie, którego założeniem było śledzenie w sieci wszystkich (!) mieszkańców Trynidadu i Tobago (to znaczy pisze, że źle się z tym czuł, ale co z tego skoro jego złe samopoczucie nie zmotywowało go do zmiany pracy?). W tych wszystkich przypadkach, kiedy Cambridge Analityca zrobiła coś moralnie nagannego pisał o firmie per "oni", natomiast o badania, z których był ewidentnie dumny pisał, że "my coś zrobiliśmy".
Według mnie, niezależnie na jakiego demaskatora czy "sygnalistę" Wylie teraz pozuje, powinien razem ze swoim szefem troglodytą gnić w więzieniu za to co zrobili, bo autor tej książki n...

× 23 | link |
@w.szczecina17
@w.szczecina17
2022-01-03
8 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-22
8 /10
Przeczytane EbM
@slawomir_gumieniak
@slawomir_gumieniak
2020-10-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mindf*ck: Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl