Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

Jon Krakauer
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu. Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka. Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców.
Data wydania: 2017-01-17
ISBN: 978-83-8049-522-7, 9788380495227
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Seria Amerykańska
Stron: 432
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jon Krakauer Jon Krakauer
Urodzony 12 kwietnia 1954 roku w USA
Amerykański pisarz i dziennikarz. Wybitny alpinista, zdobywca wielu szczytów między innymi na Alasce i w Andach. W 1998 roku był nominowany do nagrody Pulitzera. Jest autorem kilku książek, w tym znanych polskiemu czytelnikowi: Wszystko za życie, Ei...

Pozostałe książki:

Wszystko za życie Wszystko za Everest : katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija Eiger wyśniony Missoula
Wszystkie książki Jon Krakauer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@equidad
2020-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Rok 2019 zakończyłam lekturą reportażu Jona Krakauera "Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim". Niestety, lektura mnie rozczarowała, spodziewałam się bowiem raczej rzetelnej analizy zjawiska zgwałceń w kampusie uniwersyteckim i poszukiwania jego przyczyn niż nieco emocjonalnego, chaotycznego i mocno subiektywnego opisu kilku zdarzeń i postępowań z nimi związanych bez pogłębienia tła społecznego czy obyczajowego.

Pierwszym i najpoważniejszym mankamentem książki jest jej jednostronność, przedstawienie faktów z jednego tylko punku widzenia, odpowiednio dobranych, naświetlonych i skomentowanych na potwierdzenie z góry przyjętej tezy. Autor tłumaczy i usprawiedliwia wszelkie rozbieżności w twierdzeniach ofiar, odnosząc się do nich zgoła bezkrytycznie oraz wyraźnie negatywnie eksponując zachowanie sprawców i tych, którzy ofiarom nie chcieli dać wiary. Dla mnie to w reportażu błąd w zasadzie niewybaczalny. Najbardziej cenię bowiem reportaże, w których autor jest "przezroczysty", emocjonalnie niezaangażowany, kiedy przedstawia fakty bez zbędnego komentarza własnego, nie pomija osób i zdarzeń, nie krytykuje punków widzenia i wypowiedzi, które sprzeczne są z jego poglądami, pozostawiając czytelnikowi przestrzeń na dokonanie własnej oceny. Niestety, w reportażach dotyczących spraw spornych, związanych z postępowaniami prokuratorskimi czy sądowymi autorzy bardzo często nie tylko wyraźnie opowiadają się po jednej ze stron, ale wręcz bawią się w sędziów, co...

{}× 2 | link |
@klaudia.nogajczyk
2020-03-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Najlepsze Biblioteczne Łupy

"Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku akademickim" Jona Krakauera to jedna z tych książek, przy której mam ogromny problem z oceną oraz znalezieniem odpowiednich słów. Bo jak można w jednym zdaniu ocenić niesprawiedliwość, ból, strach, bezsilność, czy traumę z którą kobieta może się zmagać do końca swojego życia? Książka ta bardzo mnie poruszyła, wywołała niedowierzanie, szok, a na końcu złość i żałowałam po prostu, że nie jest to fikcja, a okrutna prawda, ukazana w reportażu, której nie można w żaden sposób cofnąć. Najbardziej poza samymi gwałtami, poruszyła mnie postawa jednej z kobiet, reprezentujących gwałciciela i nadal, kiedy wracam pamięcią do "Missouli..." zadaje sobie tylko jedno pytanie "jak kobieta, mogła tak się zachować wobec innej kobiety?". Nie uważam, pisząc te słowa, że każdy oskarżony przez dziewczynę/ kobietę facet musi bez prawa do obrony trafić do więzienia, ale gdy przy dowodach obciążających taką osobę, uniewinnia się ją od zarzucanego mu czynu "gwałci się tą kobietę po raz drugi". Reportaż polecam wszystkim, którzy ukończyli 18 lat, zwłaszcza dla osób wchodzących w dorosłość- ku przestrodze, ku większej ostrożności w zawieraniu kontaktów i komunikacie, który musi wybrzmieć jasno: "nie to zawsze znaczy nie".

{} | link |
@Czytanna
2021-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@portana36
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane lit.faktu
WI
2019-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@elfijka
2019-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe