Eiger wyśniony

Jon Krakauer
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Eiger wyśniony
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Zdobywcy najwyższych gór – to bohaterowie? Egoiści? Wariaci? Co sprawia, że człowiek jest gotowy zaryzykować wszystko, żeby zdobyć niedostępny szczyt? Kto to rozumie, temu nie trzeba tłumaczyć, a kto nigdy nie usłyszał wezwania gór, i tak tego nie pojmie – zdaje się mówić Jon Krakauer, doskonały pisarz i świetny wspinacz. Eiger wyśniony to zbiór jego młodzieńczych reportaży o wspinaczce. Są tu fascynujące relacje z niebezpiecznych wypraw i wskazówki, jak radzić sobie z nudą w czasie wielodniowego oczekiwania na atak szczytowy, jest podpowiedź, co najlepiej zabrać ze sobą w góry (starannie wybraną lekturę i sprawdzonych przyjaciół!), są historie górskich celebrytów i mniej znanych, a równie ciekawych ludzi gór. Wśród całej gromady barwnych postaci pojawiają się także znajome twarze – jak choćby Kukuczki czy Rutkiewicz.

Niektórzy z nas po lekturze tej książki od razu ruszą na szlak. Ale wszystkich, nawet wielbicieli równin, Krakauer zachęci, by spojrzeć w twarz przygodzie – każdy na własną miarę!
Tytuł oryginalny: Eiger dreams
Data wydania: 2021-11-03
ISBN: 978-83-8191-336-2, 9788381913362
Wydawnictwo: CZARNE
Serie: Poza serią, 360 stopni: Człowiek na krawędzi
Stron: 248
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jon Krakauer Jon Krakauer
Urodzony 12 kwietnia 1954 roku w USA
Amerykański pisarz i dziennikarz. Wybitny alpinista, zdobywca wielu szczytów między innymi na Alasce i w Andach. W 1998 roku był nominowany do nagrody Pulitzera. Jest autorem kilku książek, w tym znanych polskiemu czytelnikowi: Wszystko za życie, Ei...

Pozostałe książki:

Wszystko za życie Wszystko za Everest : katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka Where Men Win Glory Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim
Wszystkie książki Jon Krakauer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W pogoni za marzeniami

19.01.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Snuć można domysły, że Krakauer bez Everestu będzie jak żołnierz bez karabinu: niekompletny, bo pozbawiony sedna swojej tożsamości.* I trochę w tym racji jest, choć nie znika jego gawędziarski styl czy zdolność snucia opowieści, to jednak ma się wrażenie, że czegoś brakuje. Mi na pewno. "Eiger wyśniony" to zbiór opowiadań jednych bardziej, innych ... {} Recenzja książki Eiger Wyśniony

- Eiger wyśniony -

29.12.2010
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy kiedyś pragnąłeś czegoś bardzo mocno? Tak mocno, że byłeś gotów na każde poświęcenie? Nawet za cenę śmierci…? Oni tak. A mowa o alpinistach. Jon Krakauer –amerykański alpinista, dziennikarz i pisarz, jak nikt inny poprowadzi nas w świat ekstremalnych historii osób, które ponad wszystko pokochały góry. Autor takich książek jak „Wszystko za życ... {} Recenzja książki Eiger Wyśniony

@gudrun@gudrun {}

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Reportaż/literatura faktu Mam w domu 📚

"Kiedy dwieście lat temu w Alpach wynaleziono wspinaczkę wysokogórską, był to zadziwiająco prosty sport: należało wyszukać górę, im wyższą, tym lepszą, i starać się wejść na jej szczyt".

"Eiger wyśniony" to zbiór opowiadań o tematyce wysokogórskiej i ogólnie wspinaczkowej. Nie ma w nich napięcia, które towarzyszyło mi, kiedy czytałam "Wszystko za Everest", bo i tematyka tych opowieści jest raczej lekka i przyjemna. Czyta się je bardzo dobrze, podoba mi się poczucie humoru Krakauera i przytaczane przez niego anegdoty związane z tematem danego opowiadania.

"[...] miejscowym wspinaczom nie brakuje inwencji, co znajduje odzwierciedlenie w takich nazwach, jak Killer Death Fang Falls (Zabójcze kły mordercy), Deo Gratias (Bogu dzięki), Never Again (Nigdy więcej), Necromancer (Nekromanta), Thrash & Bash (Balanga) [...], No Way Jose (Nie ma mowy Jose), Dire Straits (Poważne tarapaty), Marginal Desperation (Marginalna deseracja). Sporo nazw, które nie nadają się do druku, ma bezpośredni związek z różnymi częściami ciała, funkcjami fizjologicznymi i fiksacjami seksualnymi typowymi dla nastolatków, co świadczy o niedorozwoju umysłowym większości wspinaczy chodzących po lodzie".

Książkę polecam, jednak raczej nie nastawiajcie się na powtórkę z "Wszystko za Everest", bo się srogo rozczarujecie. Mnie się podobała różnorodność, dzięki której dowiedziałam się o wielu nowych rzeczach oraz duża ilość ciekawostek, bo takie sztuczki działają na mnie od dziecka. Zdjęcia ...

{}× 2 | link |
PA
2021-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Jon Krakauer to jeden z moich ulubionych autorów non-fiction dlatego z przyjemnością sięgnęłam po nowe wydanie jego pierwszej książki "Eiger wyśniony", która ukazała się niedawno nakładem @wydawnictwoczarne.
Jest to zbiór młodzieńczych reportaży pisarza dotyczących wspinaczki. Znajdziemy tu fascynujące relacje z niebezpiecznych wypraw i wskazówki, jak radzić sobie z nudą w czasie wielodniowego oczekiwania na atak szczytowy, jest podpowiedź, co najlepiej zabrać ze sobą w góry, są historie górskich celebrytów i innych, mniej znanych "wspinaczy".

W odróżnieniu od felietonów o tej tematyce, które czytałam wcześniej, teksty Krakauera mają dużo lżejszy, niemal rozrywkowy charakter. Nie znajdziemy tu mrocznych, pełnych napięcia scen, choć autor nie ukrywa, że jest to dziedzina, która wielu kosztowała życie bądź utratę zdrowia. Każdy rozdział jest swoistą anegdotą, krótkie rozdziały opowiadają o ciekawych postaciach lub wydarzeniach ze świata alpinizmu, jest też wątek autobiograficzny a także akcent polski!

Świetny styl autora sprawia, że kolejne opowiadania czyta się z zapartym tchem, jednak miałam wrażenie, że często dana historia urywa się zbyt szybko, pozostawiając uczucie niedosytu.

Co sprawia, że człowiek jest gotowy zaryzykować wszystko, żeby zdobyć niedostępny szczyt? Dlaczego niektórzy mają taką obsesję wspinaczki, że nawet w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa nie są w stanie przerw...

{} | link |
@gudrun
2010-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Zostało mi kilkanaście stron i myślę sobie „tylko nie to”! Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta lektura. Tak bardzo, iż nie chcę, żeby się kończyła… Więcej napiszę w recenzji.

{} | link |
@foolosophy
2011-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Do recenzji

Cytaty z książki

O nie! Książka Eiger wyśniony. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl