Świat powstał z ciała i krwi zabitego przez bogów olbrzyma Ymira, a runie w otchłań, gdy zastępy niebian i potworów staną do ostatecznej bitwy – Ragnaröku...
Pogańscy Germanowie stworzyli fascynującą mitologię, która najlepiej zachowała się w przekazach ludów mroźnej Północy. Skandynawskie opowieści mówią o wielogłowych olbrzymach, podstępnych karłach, świetlistych Alfach, straszliwych wężach i smokach, ale przede wszystkim o bogach: szalonym Odynie, walecznym Thorze, pięknej Freyi czy podstępnym Lokim.
Artur Szrejter opisuje w zbeletryzowanej, przygodowej formie dzieje świata według mitów germańskich: od stworzenia wszystkich krain i istot, przez złotą epokę Asgardu aż po apokaliptyczny koniec dziejów. Historie o bogach i ich mrocznych wrogach pełne są walki, namiętności i żądzy, zarazem jednak ukazują podstawowe wartości życiowe dawnych Germanów. Wartości te w małym stopniu przystają do zasad obowiązujących w dzisiejszym świecie, dlatego wydają się nam obce, ale jednocześnie pociągające. Drugą część opracowania zajmuje rozbudowany słownik bogów, potworów i innych stworzeń znanych z mitów germańskich.
Czwarte wydanie "Mitologii germańskiej" zostało znacząco uzupełnione oraz wzbogacone nowymi ilustracjami. Książkę otwiera wprowadzenie historyczno-archeologiczne profesora Wojciecha Nowakowskiego.