Mitologia słowiańska

Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Mitologia słowiańska
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji, czyni to niniejsza książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

Data wydania: 2020-05-04
ISBN: 978-83-7576-488-8, 9788375764888
Wydawnictwo: BOSZ
Stron: 160
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu
Wszystkie książki Jakub Bobrowski

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 23.89zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mitologia słowiańska

13.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Strach przed niepojętym i obcym bywa większy, niż przed tym, co znane." ~~~ Lekcje języka polskiego oraz historii, które wspominam z uśmiechem na ustach i ciepłem w serduszku to te, na których była mowa o mitologii. Uwielbiałam poznawać antyczne wierzenia, a same mity bardzo mnie ciekawiły. Jak to jest jednak, że w szkole poznajemy wierzenia star... {} Recenzja książki Mitologia słowiańska

@cafeetlivre@cafeetlivre {}× 2

Kiedy posługiwaliśmy się jednym słowem

25.08.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Myślę, że nie przesadzę jeżeli napiszę, iż większość z nas posiada dość mgliste pojęcie o mitologii słowiańskiej. Znajdzie się pewnie kilka osób, które wspomną Świętowita. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że przedchrześcijańscy Słowianie nie znali pisma, a wierzenia i tradycje przekazywali sobie głównie w formie ustnej, a wyznawcy jednego Boga z wi... {} Recenzja książki Mitologia Słowiańska

Moja opinia o książce

Opinie

@z_glowawksiazkach
2021-09-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka idealna na początek przygody z rodzimą mitologią. Zawiera podstawowe mity o głównych bóstwach i biesach. Wszystko przekazane prostym językiem.

{}× 6 | link |
@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Tradycje, obrzędy, etnografia Posiadam A.D. 2018 Religia

Spodziewałem się chyba pokaźnego, szerokiego omówienia bóstw słowiańskich, a dostałem kilka mitów dotyczących głównych bogów panteonu naszych przodków, innych bytów nadprzyrodzonych jak leszy, wilkołaki, wąpierze, strzygi...
Co do ilustracji - o gustach się nie dyskutuje, ale to zdecydowanie nie mój klimat. Ale ja zawsze byłem dziwny i uwielbiałem Borisa Vallejo i Luisa Royo :D
A, dam Żonie, zobaczymy Jej opinię ;)

Książka z działu - można przeczytać.
UWAGA!!! Mała czcionka!!!

{}× 3 | link |
@Vemona
2019-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane Filozofia/ etyka/ mitologia/ religioznawstwo 2018 Oddałam

Wielkie rozczarowanie. Autorzy dumnie zapowiadali, że chcą spopularyzować mitologię słowiańską, bo to wstyd, że wszyscy znamy inne, a naszej nie. We wstępie wspomnieli nawet, że choćby malowanie jajek wywodzi się z tych naszych dawnych wierzeń, niestety, potem już o tym nie było ani wzmianki, więc chyba nie bardzo potrafili wyjaśnić genezę tego zwyczaju.
Bardzo uboga bibliografia - nie jestem znawcą tematu, ale wydaje mi się, że pisząc o czymś tak mało znanym należy sięgać do wszelkich dostępnych źródeł, a tu raptem 9 pozycji w bibliografii, owszem, jest Gieysztor, ale nie ma Brücknera, jakoś niewiele źródeł.
Nie przekonuje mnie rozdział o kosmologii, uważam, że bogowie mają przypisane nie do końca właściwe atrybuty, a z pewnością nie wszystkie, poza tym wymieniono ich jakoś zadziwiająco niewielu. Perun i Weles, Mokosz, Swaróg i Dadźbóg - i co dalej? Chors, Rod, Rodzanice, a gdzie Marzanna, Jarowit, Dziewanna, Trygław? W ogóle tylko jedno bóstwo żeńskie?
Z rozdziału o biesach wywnioskowałam, że stare panny i bezdzietne kobiety miały zakaz wstępu do Nawii po śmierci, jakoś ot, tak, po prostu, bez wzięcia pod uwagę, dlaczego były niezamężne lub bezdzietne. Słabe to.
Z tekstów o junakach spodobało mi się jedynie to, że opisywały nawracanie na chrześcijaństwo ogniem i mieczem, czyli tak, jak rzeczywiście miało to miejsce.
Załamał mnie umieszczony na końcu słowniczek trudnych wyrazów. Faktycznie trzeba tłumaczyć, że np.:
alibo - albo
dumać - myśleć
...

{}× 1 | link |
@mysilicielka
2021-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki Religie i mitologie

Bardzo przydatna i ciekawa pozycja! Na początku obawiałam się, że lektura będzie nudna, bo co nowego może dać mi kolejna mitologia, ale przesłuchałam całego audiobooka z przyjemnością. Roch Siemianowski spisał się bardzo dobrze, odpowiednio zmieniał głos i tempo czytania, świetny lektor. Imiona bogów Peruna i Welesa mogą dla przeciętnego Kowalskiego brzmieć egzotycznie, ale przekonanie, że to bocian przynosi dzieci, to już chyba zna każdy? A ile osób wie, że wzięło się to właśnie ze słowiańszczyzny? Jaka jest prawdziwa historia Baby Jagi? Naprawdę warto przeczytać tę książkę. Historie są jedyne w swoim rodzaju, nie ma monotonii, a i wiele rzeczy zaskoczy czytelnika, który wcześniej w ogóle nie miał do czynienia z tym tematem.

{}× 1 | link |
@margoz
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Przepiękne wydanie, rewelacyjne ilustracje Magdaleny Boffito, sama treść odpowiednia dla czytelników, którzy nie mieli wcześniej żadnego kontaktu z mitologią słowiańska, lub całą swoją wiedzę opierają o serii Kwiat Paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk. Forma raczej baśniowa, zachowany dawny język i stylistyka zdań. Bardziej na plus, ale raczej dla zabawy niż nauki.

{}× 1 | link |
@martha912
2021-10-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@cafeetlivre
2021-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@renata181075
2021-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Anna_Krasniewicz_Frys
2021-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@temptershell
2021-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Fortunneksiazki
2021-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@gloria11
2021-05-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ania_gt
2021-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Słowiańskie klimaty
@DZIKA_BESTIA
2020-05-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane różne polskie Nie polecam
@nagozdzikowym
2020-05-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Mitologia słowiańska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe