Mleko matki

Nora Ikstena
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Mleko matki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Historia obejmuje okres od zakończenia drugiej wojny światowej i opowiada o losach trzech pokoleń kobiet, w centrum narracji stawiając lata 70. i 80. XX wieku. Opowieść przepełniona jest rezygnacją – z męża i ojca, z marzeń i zamiarów, z pracy i przekonań, z przyjaciół i tych, których kochamy.

W tej drodze krzyżowej kobiet wszystkich pokoleń bardzo silny jest motyw przebaczenia. Od dzieciństwa jest ono ciągłym zadaniem córki w celu utrzymania przy życiu matki, która celowo pozbawiła córki mleka, by nie pozwolić na odziedziczenie swojego bólu i rozpaczy.

Tytuł oryginalny: Mātes piens
Data wydania: 2021-05-19
ISBN: 978-83-8230-064-2, 9788382300642
Wydawnictwo: Sonia Draga
dodana przez: Asamitt
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Nora Ikstena Nora Ikstena
Urodzona 15 października 1969 roku naŁotwie (Ryga)
Nora Ikstena w latach 1987–1992 studiowała filologię na Uniwersytecie Łotewskim, a następnie w latach 1994–1995 literaturę na Uniwersytecie Missouri. Jest jedną z najbardziej znanych i uznanych na świecie współczesnych łotewskich pisarzy. Oprócz pow...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Mleko matki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

CZ
@czytac.lubie
2021-08-05
8 /10
Przeczytane Posiadam

"Mleko matki" to książka łotewskiej pisarki, która została przetłumaczona na kilkanaście języków. Książki autorki docierają nie tylko do Europy Zachodniej, ale i do Japonii.

Historia opowiada o losach trzech pokoleń kobiet, obejmuje okres od zakończenia drugiej wojny światowej, najważniejsze to lata 70 i 80 XX wieku - przedstawia niełatwe życie społeczne na Łotwie. Bohaterki nie potrafią znaleźć swojego miejsca w kraju, który był pod sowiecką okupacją.

Tytułowa matka - to kobieta wykształcona, lekarka, nie mająca możliwości spełnić swoich ambicji zawodowych, dla której życie w komunistycznym kraju jest uciążliwe - wpada w alkoholizm. Zdolna lekarka zostaje "zesłana" do pracy na wieś, gdy zwierzchnikom nie podoba się jej działalność, przez co jej kariera zawodowa nie może się rozwijać.

To poruszająca, smutna historia bohaterek w kraju, który odzyskuje jednak niepodległość. To także piękne opisy przyrody łotewskiej wsi, ale też życie w kraju pod sowiecką okupacją. "Mleko matki" to krytyka komunizmu na Łotwie.

Historia jest przedstawiona z perspektywy matki (lekarki) i jej córki - w książce brak rozdziałów, są monologi tych dwóch kobiet wzajemnie się przeplatające. Trzecia bohaterka to matka lekarki, która miała szczęście żyć jeszcze w wolnej Łotwie.

Polecam lekturę! Dobra, ale trudna, na pewno wartościowa pozycja, skłania do refleksji. Spotkanie z książką uważam za interesujące - zmusza ona czytelnika do zastanowienia nad życiem...

× 2 | link |
@mrsbookbook
2022-09-03
2 /10
Przeczytane Na mojej półce Do recenzji

Książka o relacji córka – matka. O tym, że nie zawsze wszystko przychodzi nam z taką łatwością, zwłaszcza w trudnych powojennych czasach. O przekonaniu, że z mlekiem matki dziecko może wyssać, brak chęci do życia i wszystkie lęki.


Miłość matki do dziecka jest bezwarunkowa, jednak, co jeśli rodzic nie potrafi okazać czułości i matczynej troski? Co jeśli rodzicielka chce uchronić swoje dziecko jednak nie wie jak do tego podejść?


Historia o trzech pokoleniach, matka matki, matka i córka. W tym wszystkim pojawia się również ojczym matki. Wszystko dzieje się w latach 70 i 80 XX wieku w Łotwie.


Przyznam, że dawno nie miałam takiego problemu z książką. Z jednej strony jest, krótka i czyta się ją dosyć szybko. Z drugiej zupełnie nie przypadła mi do gustu. Jak dla mnie ciężko pojąć jest, że matka ma tak złe relacje z córką, mimo że chce dla niej jak najlepiej. Wiem, że nie raz w rzeczywistości zdarzają się takie przypadki, jednak na chwilę obecną zupełnie nie mogę sobie takiej sytuacji wyobrazić w swoim życiu, zwłaszcza teraz, gdy pod sercem noszę swoją małą córeczkę.


W tej powieści córka stara się jakoś odbudować relacje z matką. Przyjeżdża do niej, pomaga jej, chce spędzić z nią czas jednak choroba rodzicielki robi swoje.


Zupełnie nie wiem, co mam o tej książce napisać. Możliwe, że sięgnęłam po tę powieść w złym momencie, a m...

| link |
@ByEdyta
@ByEdyta
2023-04-17
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mleko matki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat