Moje dni

R. K. Narayan
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Moje dni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ta pełna subtelnego uroku i dobrotliwego humoru autobiograficzna opowieść jest jak gdyby kluczem do całej twórczości Narayana, wybitnego pisarza Indii, którego wiele powieści ("Przewodnik", "Ekspert finansowy", "Koń i dwie kozy", "Pożeracz ludzi z Malgudi", "Sprzedawca słodyczy", "Malarz szyldów") przełożonych zostało na język polski. W "Moich dniach" autor sięga do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości, opisuje pierwsze wzruszenia miłosne, pierwsze próby pisarskie, niewolne od niepowodzeń i rozczarowań, a także tragedie rodzinne, losy bliskich mu ludzi, słowem wszystko to, czego doświadczył i co posłużyło mu za kanwę do powieści i opowiadań o fikcyjnym mieście Malgudi oraz jego mieszkańcach. Czytelnik znajdzie w tej książce również skreślony przez bystrego obserwatora obraz Indii, ich kultury, tradycji, zwyczajów.
Tytuł oryginalny: My days
Data wydania: 1987
ISBN: 83-05-11344-2, 8305113442
Wydawnictwo: KSIĄŻKA I WIEDZA
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 190

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Moje dni aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-05-12
6 /10
Przeczytane L. hinduska i okolic 20 z mojej półki Biografie, autobiografie, pamiętniki Bez zachwytu

Biorąc książkę z półki, którą ktoś zostawił w bibliotece nic nie wiedziałam o autorze, ani nie czytałam jego wcześniejszych książek. Zaciekawiła mnie okładka i opis z tyłu książki, że autor jest Hindusem. Ciekawił mnie obraz Indii, ich kultury, tradycji i zwyczajów. Później przeczytałam , że był jednym z głównych twórców XX-wiecznej literatury indyjskiej w języku angielskim. Gzie indziej przeczytałam określenie: pisarz indyjsko-angielski. Pochodził z kasty braminów, a jego ojciec był dyrektorem szkoły, czyli ze średniej warstwy. W domu głównie mówiono po angielsku i jego kształcenie było bardzo brytyjskie. Pisał powieści częściowo autobiograficzne, stworzył fikcyjny świat indyjskiego miasteczka Malgudu. Żeby utrzymać rodzinę był też dziennikarzem, pisał felietony i eseje. Pragnął wydawać swoje książki wyłącznie w Anglii , gdzie dzięki pomocy przyjaciół i wstawiennictwu Grahama Greene’a ( później się z nim zaprzyjaźnił) w 1935 roku ukazała się w Anglii jego pierwsza książka. Później publikuje w Anglii i innych krajach Europy, jak i w Stanach. W autobiografii autor skupił się na swoim codziennym życiu. Mimo, że żył w czasie olbrzymich przemian na świecie i w Indiach nie znajdziemy o nich nic. Jedyna wzmianka, że z powodu II wojny światowej i odcięcia od Anglii otworzył własne wydawnictwo. Nie ma nic o uzyskaniu niepodległości przez Indie. W latach 60-dziesiątych pod wpływem dużego zainteresowania kulturą Indii pisze historie oparte na hinduskich eposach i tłumaczy najwię...

× 10 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Moje dni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl