Moje życie pełne cudów.

Zuzana Růžičková, Wendy Holden
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Moje życie pełne cudów.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Prawdziwa historia Zuzany Růžičkovej – czeskiej klawesynistki, w której życie brutalnie wtargnęła wojna. To poruszająca opowieść o tym, jak muzyka dała jej siłę do przetrwania dwóch totalitaryzmów XX wieku.

Notka:

PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O MARZENIACH, KTÓRYCH NIE ZNISZCZY NAWET PIEKŁO NA ZIEMI

Lata 30., Czechosłowacja. Zuzana dorasta otoczona muzyką. Sielankowe dzieciństwo przerywa zajęcie jej kraju przez nazistów. Jako Żydówka staje się osobą niepożądaną, której po kolei odbiera się wszystko, co kocha.

Razem ze swoją rodziną trafia do kolejnych obozów. W Auschwitz po raz pierwszy staje się numerem, odbiera się jej prawo do człowieczeństwa. Głoduje. Patrzy, jak odchodzą kolejne bliskie jej osoby. Walcząc o jedzenie w Bergen-Belsen, odmraża sobie ręce, które już nigdy nie będą w pełni sprawne. Jest świadkiem największego okrucieństwa w dziejach. Jej jedynym talizmanem jest muzyka, która przypomina jej, że świat może być piękny.

Niezwykła historia światowej sławy klawesynistki Zuzany Růžičkovej, opowiedziana przez bohaterkę w ostatnich tygodniach jej życia.

Piękna opowieść o muzyce, miłości i przetrwaniu.



Data wydania: 2021-01-13
ISBN: 978-83-240-7910-0, 9788324079100
Wydawnictwo: Znak
Kategorie: Biografia, Wspomnienia
Stron: 400
dodana przez: chudini0505

Autor

Zuzana Růžičková Zuzana Růžičková
Urodzona 14 stycznia 1927 roku w Czechach (Pilzno)
Zuzana Růžičková była czeską klawesynistką. Růžičková, interpretator muzyki klasycznej i barokowej, był pierwszym klawesynistą, który nagrał komplet utworów Johanna Sebastiana Bacha na klawiaturę w nagraniach z lat 60. i 70. dla Erato Records.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękna, wzruszająca, prawdziwa.

WYBÓR REDAKCJI
7.03.2021

Bardzo stronię od powieści, które nie tylko są historyczne, ale i biograficzne. Często mam wrażenie, że mimo iż Polska (i nie tylko) wiele wycierpiała przez nazistów, to nie wiele wiem o ludziach, o których czytam. Wiele razy słyszałam, że to WSTYD nie interesować się historią Polski, ale osobiście uważam, że to co wyniosłam ze szkoły jest wystarc... Recenzja książki Moje życie pełne cudów.

Kim była Zuzanna Ruzickova i jak brzmi klawesyn.

20.01.2021

„Sądzę, że gdy człowiek ma za sobą urzekające dzieciństwo, w późniejszym życiu przetrwa prawie wszystko. Nic mu tego życia nie zepsuje.” Wiecie kim była Zuzanna Ruzickova? To światowej sławy klawesynistka, która jako pierwsza nagrała wszystkie utwory na klawisze Johanna Sebastiana Bacha. Była bardzo utalentowana i jako jedna z nielicznych p... Recenzja książki Moje życie pełne cudów.

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@esclavo
2021-01-31
8 /10

Tak normalnie nie czytam biografii, nie jestem też fanką znanych osób. Ostatnio też unikam powieści około wojennych, ciężko trafić na taką, gdzie realność idzie w parze z fabułą.
Na szczęście w moje ręce trafiła książka opowiadająca o życiu znanej czeskiej pianistki i klawesynistki. Jest to biografia, świetnie napisana przez Wendy Holden, w której możemy poznać trudne losy kobiety, która przeżyła pobyt w trzech obozach.
Przejmująca, momentami niewiarygodna, ale całkowicie prawdziwa. Taka jest ta historia. Nie uderza w patetyczne tony, chociaż by mogła, bo temat wręcz to wymusza. W każdej kartce wybrzmiewa muzyka, siła która utrzymywała Zuzanę przy życiu. Ta książka to świadectwo, ważna i wartościowa publikacja, którą trzeba przeczytać.

× 1 | link |
ME
@menia71
2021-02-03
8 /10
Przeczytane

Ta opowieść to zapis życia i kariery Zuzany Ruzickovej. Napisana po osobistych rozmowach, na kilka tygodni przed jej odejściem, ale też na podstawie dostępnych materiałów i spotkań, których przez lata nazbierało się niemało.
Bohaterkę poznajemy w roku 1960, gdy podróżuje po wschodniej Europie i koncertuje. Jest muzykiem, gra na klawesynie i uwielbia Bacha.

Zuzanna urodziła się w 1927 roku, w muzykalnej rodzinie żydowskiej. Rodzice zajmowali się handlem i nie skąpili na wykształcenie córki. Jako chorowita dziewięciolatka zaczęła pobierać nauki gry na pianinie pod okiem doskonałej nauczycielki. Pierwszy raz wystąpiła publicznie zaledwie siedem miesięcy od rozpoczęcia nauki. Już wtedy zakochała się w twórczości Jana Sebastiana Bacha.
W 1938 roku rozpoczęły się prześladowania Żydów, grabieże, pobicia, praca przymusowa, wykwaterowania, zakazy i nakazy. Madame nadal ją uczyła, potajemnie.
W styczniu 1942 roku rodzina i znajomi bohaterki trafili do Terezina. Każdy dostał numer (na blaszce). Przed potworną rzeczywistością Zuzanna uciekała w muzykę. Często tylko w głowie odtwarzała arie i inne utwory. Czasem nuciła. Tu straciła dziadków i ojca. Tutaj też po raz pierwszy usłyszała o gazie i komorach gazowych.
Jej talizmanem był skrawek przepisanej sarabandy z Suity angielskiej nr 5 e-moll Bacha.
19.grudnia 1943 roku w bydlęcych wagonach wraz z setkami innych wyruszyła w podróż do Auschwitz-Birkenau. Tutaj też dostała numer, tatuaż, na stałe,...

| link |
@marta.czyzewska1
@marta.czyzewska1
2023-05-03
6 /10
Przeczytane
@walczakmonis
2021-05-27
5 /10
Przeczytane
@sarna_5
@sarna_5
2021-04-22
8 /10
Przeczytane
@Rozchelstana_Owca
2021-03-07
8 /10
Przeczytane
@anettaros.74
2021-01-20
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Naziści tak zindoktrynowali Niemców, że ci naprawdę nie uważali Żydów i innych wrogów Rzeszy za ludzi, tylko za bydło.
Każdy mógł przeczytać, że Żydom zakazuje się wstępu do szkół i kin, a zakupy mogą robić tylko w niektórych sklepach i w określonych godzinach, na ogół wtedy, gdy najlepsze towary zostały dawno wyprzedane.
Widok płomieni z krematoryjnego pieca, przenikający powietrze odór palonego ciała i nagła świadomość, że ludzi można mordować w tak bestialski sposób, pociągają za sobą całkowity zanik wiary w człowieczeństwo i ludzkośc w ogóle.
Dodaj cytat