Mokradełko

Katarzyna Surmiak-Domańska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Mokradełko
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Wydała autobiografię, w której opisała, jak za milczącą zgodą matki przez lata była wykorzystywana przez swojego ojca. W miejscowej bibliotece ustawiła się kolejka. Chociaż autorka ukryła się pod pseudonimem, wszyscy szybko domyślili się, o kogo chodzi. Bo na książce się nie skończyło. Halszka udzielała wywiadów, występowała w telewizji i opowiadała otwarcie o tym, co robił z nią ojciec.
Mokradełko to spojrzenie na Halszkę Opfer - autorkę głośnego Kato-taty - oczami osób z jej najbliższego otoczenia: męża, sąsiadek, teściowej, lekarki. Jak widzą kogoś, kto wybrał sobie pseudonim "Ofiara", ale nie zachowuje się jak na ofiarę przystało?
Matka nie może wybaczyć córce, że publicznie mówi o sprawach, które dotyczą rodziny. Oświadczyła, że nie chce jej znać.
Córka wybiera się w podróż do matki. Razem z nią jedzie reporterka, która staje się uczestniczką wydarzeń.
"Jestem dumny, że wymyśliłem tytuł tej książki, bo na taki reportaż czekałem całe lata. To współczesna, świetna opowieść faktu o ukrytej twarzy 'normalnej polskiej rodziny'. 'Nie chciałaby pani dowiedzieć się prawdy?' - pyta Surmiak-Domańska swoją bohaterkę, a ta odpowiada jej pytaniem: 'A skąd pani weźmie prawdę?'. Myślę, że to zdanie charakteryzuje sytuację egzystencjalną nie tylko bohaterów Mokradełka".
(Mariusz Szczygieł)
Data wydania: 2012-04-24
ISBN: 978-83-7536-405-7, 9788375364057
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 144
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Katarzyna Surmiak-Domańska Katarzyna Surmiak-Domańska
Urodzona w 1967 roku w Polsce (Olsztyn)
Skończyła filologię romańską na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dwa lata w Radio Mozart prowadziła audycje z muzyką klasyczną. W 1995 roku trafiła do „Gazety Wyborczej”, gdzie od dziesięciu lat pisuje reportaże i przeprowadza wywiady, publikowane w...

Pozostałe książki:

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość Mokradełko Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne Czystka Kieślowski. Zbliżenie Cała Polska trzaska. Reportaże Gazety Wyborczej 2001-2004 Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Żyletka
Wszystkie książki Katarzyna Surmiak-Domańska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przepraszam córeczko

31.01.2022

Uwalniasz się z piekła, zrywasz kajdany, które przez lata więziły twoje ciało. W końcu czujesz się wolna. Możesz oddychać pełną piersią, bo twój koszmar nareszcie się skończył. Masz męża, dzieci, jesteś spełnioną kobietą. Tak na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku. Gdy jednak zajrzysz w głąb, zobaczysz, że ta pozorność znika niczym do... Recenzja książki Mokradełko

Mokradełko

26.07.2012

Kiedy w 2011 roku ukazała się książka Kato-tata. Nie-pamiętnik Halszki Opfer (pseudonim, niem. opfer ‒ ofiara), recenzenci z oburzeniem pisali o wstrząsającym dzieciństwie dziewczynki przez lata gwałconej przez ojca przy cichym przyzwoleniu matki. Najczęściej używane określenia to "szokujący", "przerażający", "trauma", "przestroga". Katarzyna Surmi... Recenzja książki Mokradełko

KO
@kometa088

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Booka
2021-05-20
6 /10
Przeczytane Posiadam Literatura faktu

"Mokradełko" odpowiada historię Halszki Opfer - autorki autobiografii "Kato-tata" - z perspektywy bliskich jej osób, znajomych, sąsiadów. Jakie zdanie mają wszyscy ci ludzie o samej Halszce i o tym co jej się przydarzyło? Czy wszyscy jej współczują? I jakie jest stanowisko jej matki, którą Halszka także opisywała w swojej książce? Na te i inne pytania odpowiedź w książce Katarzyny Surmiak-Domańskiej.

Reportaż ten nie jest słodką laurką, to bardziej gorzka opowieść. Czyta się go szybko, nie zawsze dobrze - ale to tylko ze względu na temat. Czytałam ją znając już "Kato-tatę", więc "Mokradełko" nie jest niczym nowym. Nie jest też książką, której przeczytanie wyjaśni w całości historię Halszki czytelnikowi, który nie zna tej autobiografii. Może za to skłonić do sięgnięcia po "Kato-tatę" jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej.

Reportaż uznaję za dobry i przyznaję odpowiadające temu gwiazdki, gdyż nie nazwałabym go przeciętnym - bardziej "niezłym". Kto wie? Może mam takie odczucia, ze względu na fakt, iż znam już treść autobiografii?

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2021/05/mokradeko.html

× 2 | link |
@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2020-09-04
9 /10
Przeczytane

Znakomity reportaż, pokazujący, jak trudno jest być ofiarą molestowania seksualnego w Polsce. Szczególnie, gdy jest się ofiarą, odbiegającą swoim zachowaniem od "standardów" - gdy nie jest się cichą myszką, a o swoim problemie mówi się głośno i wyraźnie. Reportaż Surmiak-Domańskiej to nie tylko historia skrzywdzonej w przeszłości dziewczynki, ale także opowieść o tym, jak społeczeństwo i najbliższa rodzina mogą zareagować na taką sytuację, gdy cała prawda wychodzi dopiero po latach. Przez ten reportaż po prostu się płynie, jest znakomicie napisany i niezwykle niejednoznaczny. Bardzo, bardzo polecam go przeczytać, bo podejście do ofiary przemocy seksualnej jest tu zupełnie inne, niż zazwyczaj spotyka się w mediach czy w literaturze.

× 2 | link |
@calamitas
@calamitas
2012-09-17
10 /10
Przeczytane

Lektura 'Mokradełka' nie należy do najprzyjemniejszych, bo przecież temat nie jest miły, lekki i przyjemny. Może nami ten tekst wstrząsnąć, a i niejeden czytelnik odnajdzie tu swoje własne postawy. Jeśli tak, mam nadzieję, że chociaż się zawstydzi, a może nawet zmieni... Autorce udało się zrobić dwie świetne rzeczy w tej malutkiej książeczce. Po pierwsze próbuje dać szansę wypowiedzi ludziom z otoczenia Halszki, którzy czują się pokrzywdzeni lub po prostu oburzeni jej literackim coming out'em. Dowiemy się, jak niektórzy z nich okrutnie odzierają z prawa bycia ofiarą, jeśli ktoś nie dorasta do stereotypowego wyobrażenia ofiary: cichej, zaszczutej, zabiedzonej istoty. Po drugie Katarzyna Surmiak-Domańska daje świadectwo mocy mechanizmu wyparcia. Stosunki matki i córki opisane w tej książce są wstrząsające, smutne i bolesne, a dla postronnych zwyczajnie czasem niezrozumiałe. Warto przeczytać, bo tekst ten spełnia według mnie podstawowy warunek dobrego reportażu: pozostawia czytelnika z pytaniami, na które nie daje jednoznacznych odpowiedzi.

| link |
@guzemilia2
2022-09-11
7 /10
Przeczytane
AN
@Ania_
2022-08-16
6 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki Literatura faktu/reportaż Literatura polska
AU
@Aurumia
2022-02-26
8 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2022-01-31
7 /10
Przeczytane
@karsob85
2020-01-13
9 /10
Przeczytane
@gestia
@gestia
2012-06-21
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mokradełko. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat