Moscoviada. Powieść grozy

Jurij Andruchowycz
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Moscoviada. Powieść grozy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

"Moscoviada. Powieść grozy" to opowieść o jednym dniu z życia literata o dziwnym jak na ukraińskiego poetę imieniu Otto von F. w Moskwie. Niezwykła mieszanka kilku stylów prozatorskich: "czarnego realizmu", thrillera, parodii love story, autobiografii, pamfletu politycznego. "Sposób, w jaki autor oprowadza po rozpadającej się, koszmarnej Moskwie u progu lat 90., jest na tyle błyskotliwy, że przestajemy się bać. Powieść grozy? Wolne żarty. Toż to najprawdziwsza księga śmiechu!". Dariusz Nowacki, "Polityka" "Pełne dowcipu i czarnego humoru wstawki socjologiczne, zwłaszcza sceny barowe, odsłaniają potworność i absurdalność systemu, w którym dla garstki społeczeństwa wszystko jest w zasięgu ręki, dla pozostałych ludzi marzenia redukują się do życzenia, by dożyć do jutra". Maria Ziemianin, "Gazeta Krakowska" "`Moscoviada` - ten tytuł odsyła do dwóch naraz znaczeń: to z jednej strony `podróż po Moskwie`, peregrynacja, błąkanie się po jej nad- i podziemnych ścieżkach, a z drgiej - tak jak w `Iliadzie` - to `wojna` z umieszczonym w tytule miastem, zmagania z jego ciążącym bohaterowi duchem". Jerzy Jarzębski, "Tygodnik Powszechny"
Tytuł oryginalny: Moskowiada. Powist żachiw
Data wydania: 2005
ISBN: 83-89755-13-0, 8389755130
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 196
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Jurij Andruchowycz Jurij Andruchowycz
Urodzony w 1960 roku na Ukrainie
Poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: Rekreacje, Moscoviada. Powieść grozy, Perwersja oraz Dwanaście kręgów, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Litera...

Pozostałe książki:

Tajemnica Moja Europa : dwa eseje o Europie zwanej Środkową Rekreacje Dwanaście kręgów
Wszystkie książki Jurij Andruchowycz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Moscoviada. Powieść grozy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane O Rosji Literatura ukraińska (i białoruska)

Lubię Andruchowycza, bo ma nie tylko talent do opowiadania, ale też poczucie humoru i lubi ironię. W dodatku można tu też chyba mówić o szczęściu do tłumacza.
Wyczucie ironii w książce manifestuje się po pierwsze wyposażeniem głównego bohatera - birbanta, utracjusza i psa na kobiety - w cechy własne i własną biografię: autor, tak jak jego bohater, studiował w Moskwie literaturę (w 1991 roku, powieść ukazała się po raz pierwszy w 1993 w emigracyjnym piśmie ukraińskim "Suczasnist'"). I jestem o tym przekonany, że wielu sytuacji nawet nie musiał wymyślać, lecz zaczerpnął je po prostu z własnych wspomnień. Autoironia i dustans wobec siebie? Proszę bardzo: "w prawo! - rozkazuje z pudełka czaszki a raczej gdzieś z okolicy pachwiny, twój osobisty feldmarszałek". Po drugie ironii nie brak także w nawiązywaniu do realnie istniejących (własnych i cudzych) utworów literackich: w celu zanudzania dziewczyn, jak pisze (poemat "Jesienne psy Karpat"/Osinni psy Karpat'/ Wasyla Harasymiuka i "Futbol na klasztornym podwórzu"/Futbol na monastyrs'komu podviri'i/ Andruchowycza - oba z 1989 r;) lub przy do opisu tych "łatwiejszych" (cytat z przełomowego poematu Wiktora Nieboraka "Miejski bóg Eros"/Mis'kyj boh Eros/). Po trzecie wreszcie, autor ironicznie spogląda na całą rzeczywistość, głównie polityczną i obyczajową, jak świadczy o tym choćby opis pogody:
"Na zewnątrz deszcz nie ustawał, chociaż już dochodziła druga po południu i - wedle przewidywań dowcipnych synoptyków - dawno już powi...

{} | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Rosja

Zafascynowala mnie ta powieść! Utrzymana w typowo rosyjskim, trochę mrocznym, trochę tajemniczym, miejscami baśniowym i nierealnym klimacie. Klimat ten idealnie wpisuje się w szaro-burą, gorzką, pozbawioną perpektyw na cokolwiek rzeczywistość życia w ZSRR.
Polecam miłośnikom Rosji i dobrej, niekonwencjonalnej literatury!

{} | link |
@staszek89
2009-04-10
Przeczytane

Książka postmodernistyczna. Bawiąca się konwencjami .Czarna, brudna, pełna marazmu, zniszczenia w końcu powieść grozy. Ogólnie warta przeczytania ,bo jest to powieść wielka mimo swojej nie wielkiej obiętości.

{} | link |
@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
CA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@SYSTEM
2008-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@agatap
2007-12-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Moscoviada. Powieść grozy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe