Na progu

Patrick Senecal
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Na progu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

 Bohater nazywa się Thomas Roy i jest najbardziej podziwianym pisarzem w całym Quebeku.
  Każda premiera jego nowej powieści to wielkie wydarzenie. Pewnego dnia pisarz trafia do szpitala psychiatrycznego straszliwie okaleczony i w stanie katatonii.
  Próba morderstwa czy nieudane samobójstwo? Paul Lacasse, lekarz opiekujący się pisarzem w montrealskim szpitalu, początkowo traktuje ten przypadek jako wręcz banalny. Odkrywa jednak coraz bardziej niepokojące fakty, co stopniowo zmusza go do spojrzenia na sprawę z zupełnie innej perspektywy. Wkrótce jego postawa życiowa i zawodowa zostanie wystawiona na ciężką próbę.
 
 Dramat Roya skrywa bowiem przerażające zagadki o niewyobrażalnych dla wszystkich konsekwencjach.
Tytuł oryginalny: Sur le seuil
Data wydania: 2007-07-01
ISBN: 978-83-920881-2-7, 9788392088127
Wydawnictwo: Fu Kang
Kategoria: Horror
Stron: 428

Autor

Patrick Senecal Patrick Senecal
Urodzony 20 października 1967 roku w Kanadzie (Drummondville)
Scenarzysta i pisarz powieści grozy. Wielu krytyków porównuje go z Stephenem Kingiem. Ukończył studia licencjackie w języku francuskim, Studia na Uniwersytecie w Montrealu, uczył przez kilka lat literatury, filmu i teatru CEGEP de Drummondville. Wy...

Pozostałe książki:

Oko za oko Ulica Wiązów 5150 Pasażer Alicya
Wszystkie książki Patrick Senecal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Na progu zła

14.12.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Co sprawia, że decydujemy się na konkretną książkę? Czy jest to niebanalna historia, konkretny styl, plastyczne sceny lub może olbrzymia wyobraźnia pisarza? A gdyby mieć tak cały ten pakiet w jednej powieści? Okazuje się, że istnieje taka możliwość. Najlepszym przykładem jest thriller ,,Na progu’’ Patricka Senecala wydany w 2007 roku pod nakł... {} Recenzja książki Na progu

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane Horror/Groza ✈ Wymienione/Sprzedane

Gra toczy się między racjonalnym doktorem psychiatrii Paulem Lacasse, a pacjentem Thomasem Roy'em, który trafia na odział psychiatryczny w stanie katatonii. Z jednej strony, to co jest udziałem Thomasa nie da się wytłumaczyć racjonalnymi przesłankami, a z drugiej strony podejście doktora do swojej pracy, która u progu emerytury nie traktuje już jako wyzwania, a raczej dogrywanie, zaczyna się zmieniać właśnie pod wpływem tego wyjątkowego pacjenta.

Historia w głównej mierze opiera się na rozterkach Roy'a oraz Lacasse'a. Multum przemyśleń, rozważań i rozmów pomiędzy Paulem, a jego koleżanką z pracy, między nimi, a dziennikarzem, które momentami powielają tę samą myśl. Często jest dosłownie powtarzanie przez bohaterów tego samego przy użyciu nieco innych słów w kolejne rozmowie. Odnosiłam wrażenie, iż dokonuje się tu rozbierania myśli na pojedyncze słowa, a tychże słów na poszczególne litery - że tak obrazowo nakreślę formułę rządzącą fabułą "Na progu". Przez co akcja nie posuwa się specjalnie na przód, a dryfuje wokół tematu. Wciąż tkwimy w miejscu i wcale nie pobudza to czytelnika do nadawania większego sensu temu, co czyta. Wypadki są tu przewidywalne, a mozolnie prowadzona akcja, przeciąganie w czasie tego, czego spodziewamy się już po wstępnym rozpoznaniu przypadku Roy'a nie buduje napięcia. Mnie wręcz zniechęcało do dalszego poznawania historii, stąd też tyle czasu poświęciłam tej książce. I prawdę mówiąc, na darmo. Nic mnie w niej nie urzekło. Żaden element nie st...

{}× 3 | link |
@Isgenaroth
2009-04-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Zabierałem się do tej lektury z ciekawością ale także z lekkim powątpiewaniem. Wielu chciało już naśladować Mistrza Horroru, jednak niewielu się to udawało. Po lekturze "Na progu" stwierdziłem, że Patrick Senecal pisząc tę powieść nikogo nie naśladował, zaś sam stworzył wspaniały majstersztyk. Nie często a właściwie nie pamiętam już kiedy zdarzało mi się doznawać uczucia tzw. "gęsiej skórki" w trakcie czytania. Czytając "Na progu" przypomniałem sobie o tym odczuciu, doświadczając go na całym ciele. Po zakończonej lekturze stwierdziłem, że Senecal zasługuje na miano mistrza. Od dziś mogę śmiało wymieniać go obok Kinga jako wartego czytania pisarza.

{} | link |
PI
2012-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@cyrysia
2011-12-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Na progu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl