Nad Niemnem

Nad Niemnem
3.59
Ocena 3.59 na 5 możliwych
Na podstawie 69 ocen kanapowiczów
Jest to powieść polska, która wpisała się już na stałe do kanonu polskiej kla...
Jest to powieść polska, która wpisała się już na stałe do kanonu polskiej klasyki opowiada dzieje miłości Jana i Justyny ukazane na tle panoramicznego obrazu życia ziemiaństwa polskiego w dolinie nadniemiańskiej, zagrożonego przez popowstaniową politykę caratu, jednak mocno trzymającego się ziemi...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788373271593
Wydawnictwo: Greg
Napisz swoją opinię

Opinie

@Lalaith
@Lalaith 2011-01-28
Przeczytane (2011-01-01)
Opisy przyrody o wiele ciekawsze (i piękniejsze. aż się chce wziąć pędzel do ręki ;) niż np. w "Panu Tadeuszu". Fabuła poprowadzona genialnie. Retrospektywy wyjątkowo niemęczące a postacie wręcz genialne (czego się po powieści pozytywistycznej nie spodziewałam). Choć dla odmiany powiem, że Justyna nie była moją ulubiona bohaterką (co nie znaczy, że nie popieram jej decyzji :). Za to bardzo ciekawy wydał mi fragment (który był tez częściowo natchnieniem dla Orzeszkowej do napisania "Nad Niemnem") z opowieścią o Janie i Cecylii (historia prawie baśniowa ;) oraz postać dekadenckiego Różyca (ach, ta morfina...) i "zniesmaczonego" życiem Zygmunta (postać czysto negatywna jak dla mnie). Dodam, że przeczytałam z własnej nieprzymuszonej woli i wcale nie żałuję. Choć jak ktoś wcześniej napisał: trzeba dać jej troszkę czasu. Dzieło Orzeszkowej nie jest książeczką na jedno popołudnie.
@Goszka
@Goszka 2013-01-29
Przeczytane (2013-01-29)
Mój Boże, ileż mąk wycierpiałam, starając się przyswoić górnolotny styl pani Elizy Orzeszkowej. Pokonało mnie zdanie: "duch demokratyzmu równającym pługiem orał społeczną glebę", a było gdzieś na samym początku... Nie mam nic przeciwko kwiecistym porównaniom, bogactwu językowemu i stylowi, który niewątpliwie autorka posiada. Jednak w tym wypadku jest to przerost formy nad treścią. Fabule nie mam nic do zarzucenia, czytało mi się dość szybko, i tylko zakończenie rozczarowało.
@Umrzyk
@Umrzyk 2008-06-24
Przeczytane (2008-06-24)
Przepiękna powieść E.Orzeszkowej , ukazuje nam zarówno mentalność tamtejszego społeczeństwa ( kondycji wyższej: Korczyńscy , niższej : Bohatyrowicze ) jak i zawiera idee pozytywistyczne ( głoszone przez Witolda ). Przy tym barwność opisów scenerii i ciekawa charakterystyka postaci oraz zajmująca fabula ; Wszystkich opornych przed ta lektura gorąco do niej zachęcam zwłaszcza , że sam się przed nią początkowo wzbraniałem... błędnie.
@Potania
@Potania 2012-07-20
Przeczytane (2012-07-20)
Orzeszkowa pisała ciekawe artykuły, aczkolwiek jeśli chodzi o jej powieści to nie trafiłam jeszcze na żadną, która by mnie przekonała do jej stylu. Po prostu nie jestem w stanie przebrnąć przez impresjonistyczne opisy przyrody, przez opisaną na dwóch stronach kłodę, gałąź, czy co innego jeszcze dryfujące po Niemnie. Postacie dość "papierowe" żadna nie utkwiła mi w pamięci. Sama książka mnie zanudziła.
@annam
@annam 2009-03-25
Przeczytane (2009-02-18)
Cierpiałam straszne męki podczas czytania tej książki. Jest to najbardziej znienawidzona książka spośród wszytskich jakie czytałam w swoim życiu. Opisy przyrody są przytłaczające, długie i monotonne. Nie wiem czym się wszyscy zachwycają. Wg mnie autorka była na niełzym haju podczas pisania.
MD
@marius9 2007-08-25
Bardzo ciekawa książka z długimi opisami przyrody i zachowań ludzkich i nie ludzkich. Bardzo ciekawa i wciągająca fabuła, niektórzy mówią że książka jest nudna ponieważ zbyt wiele opisów a za mało rozmów to prawda, ale gdy jest większa ilość opisów to wyobraźnia lepiej pracuje :DD
@agawska
@agawska 2009-08-12
Przeczytane (2009-08-12)
Najtragiczniejsza powieść pozytywistyczna z jaką się spotkałam. Nie przebrnęłam. Papierowe postaci, nachalne pisanie pod tezę i ... drewniany styl autorki. To wszystko skutecznie zniechęciło mnie do jakiejkolwiek prozy Orzeszkowej.
@fanaberies
@fanaberies 2009-01-19
Przeczytane (2009-01-19)
Niczym mnie nie urzekła. Tak naprawdę już nie pamiętam o czym była. Jak dla mnie oprócz jakimś zapisem szlachty i obyczajów w tamtych czasach, nic wartościowego nie wnosi. Męczy mnie język Orzeszkowej.
@Landeroska
@Landeroska 2012-06-30
Przeczytane (2012-06-30)
Jedna z najpiękniejszych książek jakie do tej pory czytałam. piękne opisy przyrody, świetne postaci. Słychać nawet szum wody kiedy Janek z Justyną płyną na Mogiłę. Piękna książka dla każdego.
@monnia
@monnia 2009-09-01
Przeczytane (2009-09-01)
Przeczytałam pierwszy tom, a z drugiego to wyznaczone przez nauczycielkę fragmenty i dalej streszczenie. Jak dla mnei za długie opisy przyrody mnie znudziły i zraziły trochę.
Autorzy
Eliza Orzeszkowa
Eliza Orzeszkowa, de domo Korwin-Pawłowska, primo voto Orzeszkowa, secundo voto Nahorska, ps. E.O., Bąk (z Wa-Lit-No), Li...ka, Gabriela Litwinka (ur. 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zm. 18 maja ...
Inne książki:
Książka Wybór nowel
Książka Opowiadania
Książka Gloria victis
Książka Oficer
Książka Ad Astra
Współtworzący tą stronę
puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia