Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość

Halina Birenbaum
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość
Książka Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Książka opowiada prostym, lecz przez to tym bardziej poruszającym, językiem, o doświadczeniach autorki, która w momencie wybuchu II wojny światowej miała 10 lat i była uczennicą jednej z warszawskich szkół powszechnych. We wrześniu 1939 r. mieszkała z rodzicami i braćmi przy ul. Nowiniarskiej. Po wybuchu wojny całą rodzinę przesiedlono do getta, gdzie mieszkała aż do wybuchu powstania. Przez pewien czas ukrywała się w bunkrze przy ul Miłej 3. W maju 1943 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wyzwolenia doczekała w obozie Neustadt-Glewe, gdzie trafiła po obozowej gehennie obejmującej KL Auschwitz i KL Ravensbrück. Większość najbliższej rodziny wojny nie zdołała przeżyć. Dopisana w 1986 r. 30-to stronicowa „Wyprawa w przeszłość” opisuje wrażenie po odwiedzeniu miejsc, w których spędziła dzieciństwo i przeżyła najstrasz niejsze chwile w czasie okupacji. Jak mówi autorka: „Pierwszą swą podróż do Polski odbyłam po czterdziestu latach i nazwałam ją ‘Wyprawa w Przeszłość - Polska 1986’. Podróż ta zaowocowała wieloma posunięciami w moim życiu. I nie tylko w moim, bo nasz starszy syn Yakov Gilad, wraz z kompozytorem i śpiewakiem Yehudą Polikerem, stworzył wówczas jedną ze swych najlepszych płyt Popiół i kurz. Napisał piękną piosenkę: Dokąd ty jedziesz/tam nikt nie czeka/ wieczność to tylko/popiół i kurz...”.
Data wydania: 2001
ISBN: 83-88526-81-2, 8388526812
Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Kategoria: Biografia
Stron: 276

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@denudatio_pulpae
2019-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Literatura obozowa/IIWŚ
"Ludzie zwiedzają obóz jak wiele innych muzealnych zabytków, słuchają rzeczowych wyjaśnień, które dla mnie brzmiały banalnie, mimo że używa się w nich ciągle słów: "strasznie, okropnie, brutalnie" itp. Słowa tylko, puste jakieś".

Halina Birenbaum komentując obecną funkcję obozów, przypadkowo bardzo trafnie ujęła w słowa moje odczucia dotyczące literatury obozowej. Czytając wspomnienia ludzi, którzy przetrwali piekło getta i obozów koncentracyjnych, czuję się trochę jak taka turystka - z jednej strony wszystkie te wydarzenia wywołują we mnie wielkie emocje, ale z drugiej strony, mogę taką książkę odłożyć w dowolnym momencie, kiedy uznam, że na teraz już dość. To wszystko jednak to ty...
{}× 3 | link |
@Johnson
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Historia Wojna Biograficzne
Pamiętam, że kupiłem tę książkę podczas wycieczki do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w Oświęcimiu - ładnych kilka lat temu. Pamiętam, że zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Ciężko czytać takie książki, nie dlatego, że źle napisana, ale zawsze i za każdym razem podczas podobnych lektur po prostu nie mieści się w głowie - jak jeden człowiek może zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi.
{}× 2 | link |

Co czytać po książce “Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość”- Halina Birenbaum

Książka Metallica. Tom I
Metallica. Tom I Paul Brannigan, Ian Winwood
{}7/10
METALLICA to jeden z największych zespołów wszech czasów. Kw...
Książka Eiger Wyśniony
Eiger Wyśniony Jon Krakauer
{}8.3/10
12 górskich historii zebranych w debiut wydawniczy Jona Krak...
Książka Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech
Dymitr Samozwaniec i Maryna... Andrzej Andrusiewicz
{}8/10
Opowieść o zdumiewającym epizodzie w dziejach stosunków pols...
Książka Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II przez nią samą spisane
Pamiętniki cesarzowej Katar... Katarzyna II
{}5/10
Katarzyna II (właściwie Sopie Auguste Anhalt-Zerbst) ur. 172...
Książka Bruce Dickinson. Iron Maiden
Bruce Dickinson. Iron Maiden Joe Shooman
{}6/10
Bruce Dickinson znany jest przede wszystkim jako legendarny ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}