Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?

Bogusław Pawłowski, Tomasz Ulanowski
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego musimy być groźni i źli? Czy istnieje dobra agresja? Czy tylko w stadzie możemy być bezpieczni i szczęśliwi? Po co są nam potrzebne różnice płci? Czy miłość nam wszystko wypaczy? Dlaczego monogamia to bujda a wiara jest nam niezbędna do przetrwania? W jaki sposób my, ludzie, znikniemy z powierzchni ziemi? Profesor Bogusław Pawłowski, który tropi biologiczne źródła naszych zachowań w rozmowie z Tomaszem Ulanowskim oprowadzają nas po fascynującym labiryncie ludzkiej natury. Bez cenzury i bez złudzeń pokazują niewidzialne nici, które łączą przemoc i seks, władzę i prokreację, kulturę i walkę o przetrwanie. Po przeczytaniu tej instrukcji obsługi przestaniecie wierzyć w skuteczność uniwersalnych kluczy, którymi ideolodzy, politycy i duchowni próbują majstrować w mechanizmach naszego życia i myślenia. A przy okazji uodpornicie się na ich triki. "Jest tylko kilka spraw, o które tak naprawdę warto walczyć - jedzenie, bezpieczne schronienie, terytorium, a w przypadku mężczyzn także kobiety, czyli w ostateczności przekazanie swoich genów. Pod tym względem tak zwane dobre wychowanie to kompletna utopia".
Data wydania: 2016-02-25
ISBN: 978-83-268-2326-8, 9788326823268
Wydawnictwo: Agora
Stron: 240

Autor

Bogusław Pawłowski Bogusław Pawłowski
Urodzony 8 czerwca 1962 roku w Polsce (Prudnik )
Bogusław Zbigniew Pawłowski – profesor nauk biologicznych, od 2010 roku kierownik Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1986 uzyskał tytuł magistra inżyniera inżynierii biomedycznej na Politechnice Wrocławskiej, a w 1989 tytuł ma...

Pozostałe książki:

Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy? Biologia atrakcyjności człowieka Przebieg zjawisk lodowych dolnej Wisły w latach 1960-2014
Wszystkie książki Bogusław Pawłowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poglądy ewolucjonisty

14.07.2021

Wywiad rzeka z wybitnym wrocławskim antropologiem przynosi kopalnię wiadomości na temat zachowań homo sapiens. Profesor Pawłowski jest zdeklarowanym ewolucjonistą, zatem dla niego teoria ewolucji stanowi główne wyjaśnienie tego jak żyjemy i jak się zachowujemy. Ta inspirująca książka zawiera wiele fascynujących wątków. Wymienię te, które mnie szc... Recenzja książki Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?

@almos@almos × 14

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-30
4 /10
Przeczytane 2017 Posiadam Popularnonaukowe

Takich rzeczy się nie robi czytelnikom. To znaczy nie pisze się książek o fascynującym temacie, czyli jak biologia wpływa na nas ludzi, w taki byle jaki sposób.
"Nagi umysł" w opisie z okładki miał być rozmową reportera (?) z prof. Bogusławem Pawłowskim, biologiem, antropologiem, badaczem mechanizmów ewolucyjnych człowieka. W mediach profesor zaistniał jako autor badań preferencji wyboru partnera życiowego. Niestety wkład reportera w rozmowę ograniczał się często do wstawek typu: Naprawdę? O, Boże! To niedobrze.
Rzeczywiście niedobrze, bo rozmowa przez to była dość chaotyczna, pełna oczywistości, czasami ewidentnych uproszczeń. Jak można twierdzić, że małżeństwa wielodzietne są szczęśliwsze niż bezdzietne lub małodzietne? Rzeczywiście, są bardziej trwałe, ale od kiedy trwałość jest synonimem szczęścia? Albo, że przemoc domowa wynika z faktu, że mężczyźni zbyt często widują swoje żony, bo kiedy ich nie widzą (w dni robocze o wcześniejszych godzinach) mniej je biją niż w weekendy i wieczorami? A korelacja ze spożyciem alkoholu jest potraktowana jak nieistotna.

Co więcej, ogromnie brakuje mi bibliografii. Jeśli książkę reklamuje się jako popularno-naukową, należy odnieść się do wyników badań, ale nie ogólnikowo, że "amerykańscy naukowcy odkryli, że" ale konkretnie. Prawie równolegle czytałam "59 sekund", bardziej poradnik, niż pozycja popularno-naukowa, a pod względem rzetelnego podawania źródeł, bez porównania lepsza.

Nawet jako punkt startowy do dals...

× 1 | link |
@almos
2021-07-14
7 /10
Przeczytane ebook popularnonaukowa

Cytaty z książki

O nie! Książka Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat