Najlepsze buty na świecie

Michał Olszewski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Najlepsze buty na świecie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Polska z reportaży Michała Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. Oto zagubiona w jednej z podkarpackich kotlin wioska, w której maltretowany przez księdza ministrant popełnia samobójstwo. Oto małopolskie Skawce, gdzie przywiązanie do ziemi musi przegrać z wielką inwestycją hydrotechniczną. Oto kraj, w którym pamięć o wojnie i jej ostatnich świadkach przybiera coraz bardziej groteskowe formy. O Polsce pokazanej w reportażach Michała Olszewskiego chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Bolesne, choć napisane oszczędnym tonem teksty na szczęście nam na to nie pozwolą.
Data wydania: 2015-11-18
ISBN: 978-83-7536-868-0, 9788375368680
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Nagrody: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego (Zwycięzca), Literacka Nagroda Warmii i Mazur (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 208

Autor

Michał Olszewski Michał Olszewski
Urodzony w 1977 roku w Polsce
Michał Olszewski - pisarz, reporter, publicysta, autor m.in. książek #Upał, Do Amsterdamu,Chwalcie łąki umajone, Low-tech i Zapiski na biletach. Laureat Nagrody im. R. Kapuścińskiego za zbiór reportaży Najlepsze buty na świecie. Redaktor naczelnykra...

Pozostałe książki:

Zapiski na biletach Trzech kumpli Do Amsterdamu
Wszystkie książki Michał Olszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Najlepsze buty na świecie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż Polscy autorzy

"Najlepsze buty na świecie" to nie najlepszy obraz polskiej rzeczywistości. Przeczytamy tu o tym wszystkim, co wyziera z odbiornika telewizyjnego, gdy włączymy np. "Sprawę dla reportera".
Wciąż ujawniane historie molestowania nieletnich w środowisku duchownym, wyzysk firm płacących niewiele za pracę, która doprowadza do chorób nowotworowych, np. z powodu azbestozy oraz paradoksalne kurowanie się w ośrodkach uzdrowiskowych, gdzie skala zanieczyszczeń jest oszałamiająca. Są tez teksty o wspomnieniach wojennych, przeżywanych traumach ludzi, którzy tego doświadczyli i dzisiejszym podejściu do cyklicznych transmisji z miejsca zdarzeń oraz odgrywania niby-historycznych rekonstrukcji zdarzeń. Ale czy da się zrekonstruować świadomość i odczucia poległych? Czy dziś robi się wielkie spektakle, żeby uhonorować tamtych ludzi, czy raczej by medialnie zaistniała obecna władza?
Te wszystkie artykuły, dość skromne rozmiarowo i bez odpowiedniego komentarza odautorskiego są przygnębiające i mocno frustrujące, gdy jeszcze pomyślimy, jak niewielki wpływ mamy na pewne zdarzenia.
Ale mamy tu również coś - o dziwo - o więziennictwie, co przybiera nieco inną formę, wprowadzając łagodniejszy ton. Tę część odebrałam, jako światełko w tunelu okropności, jakie zebrał tutaj Olszewski. Wydźwięk tych treści jest inny, bo nie popada się jedynie w depresyjne akordy przeżywania za kratami dnia za dniem, a mówi się o programach rehabilitacyjnych, w jakich biorą udział więźniowie.
Jednak nie ma ...

{}× 5 | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Reportaż

Lubię dobry reportaż, a "Najlepsze buty na świecie" bez wątpienia do nich zaliczam. Michał Olszewski porusza tu m. in. tematy, o których mało albo wręcz wcale się nie mówi. Wprowadza szczegóły, nadające specyficznego wymiaru poruszanym tematom. Problemy reportaży są różnorodne i mają różny wymiar emocjonalny - jedne zmuszają do zadumy i nie nastrajają optymistycznie, ale są również i takie, które pomimo niełatwego życia przedstawianych bohaterów wieją optymizmem i z nadzieja pozwalają widzieć przyszłość.
Lektura bardzo wciągająca, język jasny i klarowny bez zbędnych dygresji samego autora.

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Najlepsze buty na świecie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl