Najlepsze buty na świecie

Michał Olszewski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Najlepsze buty na świecie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Polska z reportaży Michała Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. Oto zagubiona w jednej z podkarpackich kotlin wioska, w której maltretowany przez księdza ministrant popełnia samobójstwo. Oto małopolskie Skawce, gdzie przywiązanie do ziemi musi przegrać z wielką inwestycją hydrotechniczną. Oto kraj, w którym pamięć o wojnie i jej ostatnich świadkach przybiera coraz bardziej groteskowe formy. O Polsce pokazanej w reportażach Michała Olszewskiego chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Bolesne, choć napisane oszczędnym tonem teksty na szczęście nam na to nie pozwolą.
Data wydania: 2015-11-18
ISBN: 978-83-7536-868-0, 9788375368680
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Nagrody: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego (Zwycięzca), Literacka Nagroda Warmii i Mazur (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 208

Autor

Michał Olszewski Michał Olszewski
Urodzony w 1977 roku w Polsce
Michał Olszewski - pisarz, reporter, publicysta, autor m.in. książek #Upał, Do Amsterdamu,Chwalcie łąki umajone, Low-tech i Zapiski na biletach. Laureat Nagrody im. R. Kapuścińskiego za zbiór reportaży Najlepsze buty na świecie. Redaktor naczelnykra...

Pozostałe książki:

Zapiski na biletach Do Amsterdamu #Upał
Wszystkie książki Michał Olszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Michał Olszewski "Najlepsze buty na świecie" Wydawnictwo CZARNE

13.05.2022

Książka „Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego, wydawnictwa CZARNE trafiła do mnie bardzo świadomie. Zauroczona różnymi reportażami, które czytałam w Gazecie Wyborczej, postanowiłam poszukać książek, gdzie będzie zebrany cały zbiór reportaży. I tak natrafiłam na tę książkę, którą się zachwyciłam. Spragniona tematyki polskiej prowincji, z... Recenzja książki Najlepsze buty na świecie

@ale.babka@ale.babka × 9

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-28
6 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż Polscy autorzy

"Najlepsze buty na świecie" to nie najlepszy obraz polskiej rzeczywistości. Przeczytamy tu o tym wszystkim, co wyziera z odbiornika telewizyjnego, gdy włączymy np. "Sprawę dla reportera".
Wciąż ujawniane historie molestowania nieletnich w środowisku duchownym, wyzysk firm płacących niewiele za pracę, która doprowadza do chorób nowotworowych, np. z powodu azbestozy oraz paradoksalne kurowanie się w ośrodkach uzdrowiskowych, gdzie skala zanieczyszczeń jest oszałamiająca. Są tez teksty o wspomnieniach wojennych, przeżywanych traumach ludzi, którzy tego doświadczyli i dzisiejszym podejściu do cyklicznych transmisji z miejsca zdarzeń oraz odgrywania niby-historycznych rekonstrukcji zdarzeń. Ale czy da się zrekonstruować świadomość i odczucia poległych? Czy dziś robi się wielkie spektakle, żeby uhonorować tamtych ludzi, czy raczej by medialnie zaistniała obecna władza?
Te wszystkie artykuły, dość skromne rozmiarowo i bez odpowiedniego komentarza odautorskiego są przygnębiające i mocno frustrujące, gdy jeszcze pomyślimy, jak niewielki wpływ mamy na pewne zdarzenia.
Ale mamy tu również coś - o dziwo - o więziennictwie, co przybiera nieco inną formę, wprowadzając łagodniejszy ton. Tę część odebrałam, jako światełko w tunelu okropności, jakie zebrał tutaj Olszewski. Wydźwięk tych treści jest inny, bo nie popada się jedynie w depresyjne akordy przeżywania za kratami dnia za dniem, a mówi się o programach rehabilitacyjnych, w jakich biorą udział więźniowie.
Jednak nie ma ...

× 5 | link |
@ale.babka
2022-01-03
10 /10
Przeczytane

Jedne z lepszych reportaży jakie czytałam. Są tak blisko czytelnika, że wręcz czujemy się jakbyśmy razem z autorem przemierzali wybrane przez niego miejsca. Autor pokazuje świat trudny, ale nie uciekamy od trudności, chcemy poznać te historie...bo od takich tematów nie można uciec, trzeba je poczuć w sobie, aby wiedzieć gdzie i kiedy stanąć murem w ważnej sprawie.

× 5 | link |
@zuszka60
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Posiadam Reportaż

Lubię dobry reportaż, a "Najlepsze buty na świecie" bez wątpienia do nich zaliczam. Michał Olszewski porusza tu m. in. tematy, o których mało albo wręcz wcale się nie mówi. Wprowadza szczegóły, nadające specyficznego wymiaru poruszanym tematom. Problemy reportaży są różnorodne i mają różny wymiar emocjonalny - jedne zmuszają do zadumy i nie nastrajają optymistycznie, ale są również i takie, które pomimo niełatwego życia przedstawianych bohaterów wieją optymizmem i z nadzieja pozwalają widzieć przyszłość.
Lektura bardzo wciągająca, język jasny i klarowny bez zbędnych dygresji samego autora.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Najlepsze buty na świecie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl