Namiestniczka. Księga I

Wiera Szkolnikowa
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Namiestniczka. Księga I
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Dla namiestniczki Enrissy, kobiety twardej i wykształconej, oraz dla rządzonego przez nią magicznego świata Suremu zbliża się chwila wypełnienia starożytnego proroctwa.
Wszystko sprzysięgło się przeciw władczyni i bliska jest już zagłada podległych jej ziem.
Czy Enrissie uda się uniknąć katastrofy? Czy wygra z podstępnymi wrogami?
Bogato wykreowany świat, wiarygodna psychologia postaci – Namiestniczka, pierwszy tom trylogii o świecie Suremu, to wciągające epickie fantasy!
Wiera Szkolnikowa (ur. 1980 w d. ZSRR). W roku 2001 wyszła za mąż i wyjechała do Kanady. Tam skończyła studia, w wolnym czasie tworząc gry RPG. Cały czas chciała jednak przede wszystkim pisać, tworzyć własne fantastyczne światy. Z tego pragnienia wzięła się „Namiestniczka”, pierwsza książka o świecie Suremu. Powieść została wydana, ale świat Suremu nie zmieścił się w jednym tomie, Szkolnikowa napisała więc drugi i trzeci. W chwili obecnej wychowuje starszego syna i dwójkę bliźniaków (co można uznać za swoistą odpowiedź wszechświata) i pracuje nad kolejną książką.
Data wydania: 2011-01-10
ISBN: 978-83-7648-528-7, 9788376485287
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Trylogia Suremu, tom 1
Stron: 824

Autor

Wiera Szkolnikowa Urodzona w 1980 w d. ZSRR. W roku 2001 wyszła za mąż i wyjechała do Kanady. Tam skończyła studia, w wolnym czasie tworząc gry RPG. Cały czas chciała jednak przede wszystkim pisać, tworzyć własne fantastyczne światy. Z tego pragnienia wzięła się „Nami...

Pozostałe książki:

Namiestniczka. Księga II Namiestniczka. Księga III
Wszystkie książki Wiera Szkolnikowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdyby światem rządziły kobiety…

21.06.2011

Przyznam, że moja uwagę przyciągnęła okładka. Piękna wojowniczka w złotej zbroi płytowej na tle zachodzącego słońca. „High-fantasy, bez dwóch zdań!” – pomyślałam. Całości dopełniał grzbiet, stylizowany na obity tkaniną brzeg książki. Piękności! Kiedy wzrok padł na autora, ciekawość wzmogła się jeszcze bardziej. Wiera Szkolnikowa – musi ze Wschodu, ... Recenzja książki Namiestniczka. Księga I

Fantastyczna kraina Suremu

7.02.2011

Ja, zagorzała antyfanka fantastyki, postanowiłam sięgnąć po książkę z tej nieoswojonej dotąd kategorii. Podchodziłam do niej bardzo ostrożnie i powoli jak do dzikiego zwierza. Najpierw obejrzałam okładkę, przeczytałam informacje na skrzydełkach, przekartkowałam i w końcu zaczęłam czytać pierwszą stronę. I tak z każdą kolejną wsiąkałam w ten bajkowy... Recenzja książki Namiestniczka. Księga I

"Namiestniczka. Księga I"

27.08.2013

Od zawsze interesowały mnie książki fantasy, które opisywały losy całych rodów, królestw, imperiów itp. Kiedy usłyszałam o „Namiestniczce” Wiery Szkolnikowej, od razu pomyślałam, że koniecznie muszę się z nią zapoznać. Czytałam wiele recenzji tej powieści – jedne bardzo negatywne, inne zachęcające. W tej chwili jestem już po lekturze „Namiestnic... Recenzja książki Namiestniczka. Księga I

Dzieje Imperium Anryjskiego

26.05.2011

Tytułową namiestniczką jest Enrissa, piękna, młoda kobieta, mądra i wykształcona. Stoi na czele sporego imperium, gdzie powoli - po latach wojny - zaczyna stabilizować się pokój, żniwa są dobre, ludzie żyją spokojnie. Jednakże nagle na horyzoncie pojawia się kilka różnorakich problemów, zaczynają ją osaczać, jak sobie z nimi poradzi? Nie zamierzam... Recenzja książki Namiestniczka. Księga I

Moja opinia o książce

Opinie

@Lavon
2012-01-07
10 /10
Przeczytane

Osobiście bardzo wciągnęła mnie "Namiestniczka" i w sumie nie przeszkadzała mi mnogość wątków, ponieważ każdy z nich z osobna przykuł moją uwagę i nie nudziłam się ani trochę. Jednak im bliżej końca tym bardziej wzrastał mój zawód nad biegiem niektórych zdarzeń i wręcz się zdenerwowałam. Jak ktoś pisał: "to nie może się tak skończyć". Nie wiedząc czemu, szczególnie zwróciłam uwagę na postać Wanra i jestem zniesmaczona, że pod koniec został tak po prostu 'odepchnięty na bok'. W zasadzie fakt, że 2 tom nie jest już kontynuacją losów tych samych bohaterów - czego okropnie nie lubię - niewątpliwie go przeczytam.

| link |
@Siatkarka13
2013-03-02
10 /10

Bardzo fajna, wciągająca książka. Jest w niej wiele wątków, dlatego co jakiś czas musiałam wrócić kilka stron wstecz, aby sprawdzić ,,kim jest" bohater, o którego tyczy się ten rozdział.

| link |
@Tsumetai
2011-06-06
10 /10
Przeczytane

Lekturę tej książki wspominam bardzo miło. Ciekawy świat i szczegółowo opisani bohaterowie. Całość jest prawdziwie fantastyczna o charakterze nieco RPGowym :)

| link |
@haudek
2022-09-27
6 /10
Przeczytane Ediy 2022-Książki
@alexia998
2013-08-11
8 /10
Przeczytane
@Estra
2012-09-22
10 /10
Przeczytane
@Immora_Fray
2011-09-10
10 /10
Przeczytane Posiadane
@Tessiak
2011-06-21
8 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka
@enga
2011-05-25
8 /10
Przeczytane Recenzyjne Własne
@Maya
2011-02-07
8 /10
Przeczytane
@Kasia9
2011-02-04
10 /10
Chcę przeczytać
@oga
2011-02-22
8 /10
Przeczytane

Całkiem przyjemna książka. Świat opisany szczegółowo, bohaterowie jeszcze bardziej. Początkowo nawet mnie dziwiło, że tak drobiazgowo autorka pochyla się nad kolejnymi wprowadzanymi postaciami, zwłaszcza że na początku trudno dostrzec między nimi jakieś głębsze powiązania. Część wyjaśnił wywiad z autorką (jest przytoczony na forum kanapowym) - okazuje się, że źródłem całej opowieści była gra rpg, w którą grała autorka z przyjaciółmi. I to ich zapewne portretowała w początkowych rozdziałach. Potem jednak intryga się zagęszcza, role poszczególnych postaci okazują się coraz ważniejsze dla głównej akcji. Sam motyw przewodni zgodny z kanonem fantasy - jset magiczny artefakt, który może wiele zmienić, są poszukiwania, sprzeczne interesy różnych magicznych i niemagicznych stron, tajemnice i sekrety. Całość więc może nie odkrywcza, ale bardzo miło się czyta, dopracowane charaktery postaci, dużo uwagi autorka poświęca intrygom pałacowym, wojskowym, politycznym. Wciąga. Szczególnie podobało mi się podejście do tradycji - w świecie Suremu wszystko rządzi się pewnymi prawami zwyczajowymi, obowiązujacymi od tysięcy lat, i ten aspekt jest własnie jednym z przedmotów refleksji w książce. Jak działa tradycja, w jaki sposób coś zyskuje, utrzymuje lub traci legitymację zasady obowiązującej. i jak ludzie w konkretnych, zyciowych sytuacjach radzą sobie z ograniczeniami tejże tradycji. Ciekawe i niegłupie.

| link |
@Kobaltowa
2011-05-10
10 /10
Przeczytane

Podobało mi się. Zaintrygowao mnie w ten specyficzny sposób, który zmusza do sięgnięcia po następny tom... Bo wszystko w tomie pierwszym to wstęp. Taka przygrywka na kilka postaci. Może i tłoczno, ale jak zgrabnie wszystko się układa, jeżeli tylko książce do końca się poświęcić.

| link |

Cytaty z książki

“Niektóre stare obyczaje miały głęboki sens, tkwił w tym jednak pewien szkopuł - zazwyczaj miały naprawiać jakąś wyjątkową głupotę tkwiącą w jeszcze starszym obyczaju.”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Namiestniczka. Księga II
Namiestniczka. Księga II
Wiera Szkolnikowa
8.3/10
Drugi tom epickiej Trylogii Suremu! Następczyni Enrissy, namiestniczka Salome Jasna jest marione...
Namiestniczka. Księga III
Namiestniczka. Księga III
Wiera Szkolnikowa
6/10
Długo oczekiwane zamknięcie epickiej Trylogii Suremu! Zdawać by się mogło, że w Imperium Anryjskim...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl