Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948

Krystyna Kersten
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Krystyna Kersten (1931–2008), historyk dziejów najnowszych, związana przez całe życie zawodowe z Instytutem Historii PAN, dla kilku pokoleń historyków PRL jest bardzo ważnym nauczycielem i niedościgłym wzorem naukowca. Sens słowa „autorytet” jest dziś podważany i ośmieszany. Nie ma jednak społeczeństwa bez autorytetów. Szczególnie w nauce są nieodzowne. Krystyna Kersten budowała swój autorytet przez lata. Skromna i bezpośrednia, oddziaływała swoją mądrością. Skupiło się wokół niej wielu młodych.

W "Narodzinach systemu władzy" autorka ukazała tworzenie się systemu rządów komunistycznych, mechanizmy zależności od ZSRR, postawę Zachodu wobec Polski, dylematy polityków. Jest to nadal najważniejsza monografia na ten temat. Była to też propozycja metodologiczna, jak pisać dzieje. Kerstenowa zachowywała dystans wobec wszystkich stron konfliktu, zauważała podzielone racje, unikała osądów. Była chłodnym analitykiem, choć jej sympatie były oczywiste: po stronie walczących o wolność, ale z uwzględnieniem realiów wielkiej polityki.
Krystyna Kersten (Andrzej Friszke)
Wprowadzenie (Andrzej Friszke)
Nota edytorska

Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948
Od autorki
Po pięciu latach
Część pierwsza. Ustanawianie władzy
Rozdział pierwszy. Rok 1943 – rok przełomu
Rozdział drugi. W zawieszeniu
Rozdział trzeci. Fakty dokonane
Rozdział czwarty. W kręgu Jałty
Część druga. Utrwalanie władzy
Rozdział piąty. Społeczeństwo
Rozdział szósty. Referendum
Rozdział siódmy. Wybory
Część trzecia. Budowa systemu
Rozdział ósmy. Ofensywa w polskim tempie
Rozdział dziewiąty. Przyspieszenie

Zakończenie
Wykaz skrótów
Bibliografia
Indeks nazwisk
Data wydania: 2018-11-22
ISBN: 978-83-65972-44-6, 9788365972446
Wydawnictwo: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Seria: Klasyka najnowszej historii politycznej Polski
Kategoria: Historia Polski
Stron: 566
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krystyna Kersten
Urodzona 25 maja 1931 roku w Polsce
Krystyna Kersten z domu Goławska, pseudonim „Jan Bujnowski” - polska historyk, profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, autorka prac dotyczących najnowszej historii Polski, publicystka; żona Adama Kerstena. W czasach PRL jedna z najpopula...

Pozostałe książki:

Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948 Pisma rozproszone Między wyzwoleniem a zniewoleniem. Polska 1944–1956 Polacy–Żydzi–Komunizm. Anatomia półprawd 1939–1968
Wszystkie książki Krystyna Kersten

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2021-07-12
1 /10

„W PPR - wśród jej członków, a zwłaszcza wśród aktywu, panowało, może nawet dominowało przekonanie, że oto, choć z wielkimi ofiarami, realizuje się ideał Polski sprawiedwej.” (s. 9)
Ale się nie realizował, zatem cóż ta bleblanina wnosi?
„czy można powiedzieć, że jeden patriotyzm był prawdziwy, a drugi fałszywy? Że z młodych ludzi, często pochowanych obok siebie na cmentarzu, którzy wówczas padli po obu stronach, tylko jeden był "dobrym Polakiem"? Że racje ideowe tych, którzy władzę tworzyli w imię etosu lewicy, były lepsze od racji tych, którzy ją zwalczali tkwiąc nieraz w kręgu ideologii tradycyjnie określanej jako prawicowa? Albo odwrotnie.” (s. 10)
Skąd wzięła „pochowanych obok siebie na cmentarzu”?
„Tych, co polegli "utrwalając władzę ludową" odprowadzały na miejsca wiecznego spoczynku orkiestry, nad ich grobami wygłaszano przemówienia i oddawano salwy honorowe. Gdzie spoczywają prochy tych, którym historia wyznaczyła miejsce po drugiej stronie barykady, nie wiedzą do tej pory (i nie ma widoków na to, żeby się kiedykolwiek dowiedzieli), nawet ich najbliżsi.” (Stanisław Murzański „Między kompromisem a zdradą” 1993, s. 194)
Ten „etos lewicy” też się udał. Pużaka też do „prawicy” zalicza?
”Albo odwrotnie.”
Co „odwrotnie”? U komuchów zwykle jest „na odrót i w wyższym stopniu”.
„Sądzę, że specyfika polskiej sytuacji przełomu wojny i pokoju polegała właśnie na tym, że wszelkie racje ulegały relatywizacji. Nie jest to równoznaczne z usp...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Narodziny systemu władzy. Polska 1943–1948. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl