Narzędzia wojny

Jeremy Black
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Narzędzia wojny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

50 najważniejszych wynalazków w dziejach uzbrojenia: od prehistorii po konflikty XXI wieku w Afganistanie i Iraku Jak długi łuk zmienił bieg dziejów? Jaki wpływ na historię miał rydwan, muszkiet, karabin maszynowy i czołg? Jakie rodzaje broni przyczyniły się do powstania wielkich imperiów? Kto, kiedy i gdzie zastosował po raz pierwszy przełomowe wynalazki, które na zawsze zmieniły dzieje sztuki wojennej i świata? Oto historia pięćdziesięciu najbardziej znaczących osiągnięć w technice wojskowej: od włóczni z epoki kamienia przez rzymskie miecze, długie łodzie wikingów, dwupłatowe samoloty i U-Booty I wojny światowej, po dzisiejsze pociski samosterujące. Macedońskie włócznie, średniowieczne warownie, proch strzelniczy, armaty, okręty wojenne, myśliwce i bombowce – każda z tych broni, użyta po raz pierwszy, wywołała piorunujący efekt na polu walki. Narzędzia wojny przedstawiają okoliczności wynalezienia i zastosowania, a przede wszystkim skutki użycia wynalazków, które miały najbardziej doniosły wpływ na rozwój sztuki wojennej – od Mongołów, którzy dzięki skromnemu strzemieniu podbijali kontynenty, po wpływ bomby atomowej na zakończenie II wojny światowej. Gdyby te nowe bronie nie pojawiały się w pewnych momentach na polach bitewnych, dzieje świata potoczyłyby się zupełnie inaczej.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-241-3232-4, 9788324132324
Wydawnictwo: Amber
Stron: 312

Autor

Jeremy Black
Urodzony 30 października 1955 roku w Wielkiej Brytanii (Cambridge)
Jeremy Black, professor emeritus historii na University of Exeter. Autor licznych prac z zakresu historii wojskowości, w tym ponad 180 książek. Znawca brytyjskiej polityki zagranicznej i dyplomacji międzynarodowej.

Pozostałe książki:

Wojna. Krótka historia Narzędzia wojny 70 największych bitew świata A History of the British Isles, 2nd Edition Modern British History. Since 1900 Słownik mitologii Mezopotamii War & the New Disorder in the 21st Century War in European History 1494-1660
Wszystkie książki Jeremy Black

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Narzędzia wojny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-12-01
5 /10
Przeczytane Wydane w dobre ręce/biblioteka Historia - ogólnie lub przekrojowo Broń, militaria itp. A.D. 2016

Zmęczone. To chyba jest odpowiednie określenie dla czytania przeze mnie tej książki. Niby z opisu zbiór ciekawostek, więc powinno być arcyciekawe, ale niestety... Albo zabrakło pomysłu na treść, albo na wykonanie.
Książka ma formę kilkustronicowych - teoretycznie - historii danego rodzaju uzbrojenia. Piszę teoretycznie, bo niekiedy autora poniosło i zamiast opisywać np. sarissę i falangę (oraz ew. taktykę walki), opisuje podboje Aleksandra Wielkiego. Podobnie jest przy łuku (opis podbojów Czyngis Chana i jego potomków). Trochę lepiej jest, im bliżej XX wieku. Ale też zdarza się iść na całość. Rozdział o karabinach maszynowych. Oczywiście, ale po co na koniec wciskać doń (choć tylko wzmiankowo, o ile mnie pamięć nie myli) dzieło Michaiła Kałasznikowa?

Jeżeli książka ma być popularno-naukowa i spełniać swoje zadanie, to życzyłbym sobie w niej ilustracji. Ilustracji, rzeczywiście przedstawiających pierwsze pociski balistyczne, łuk kompozytowy czy mitraliezę. Ilu ludzi, którzy chcą się zainteresować historią i zerknie do tej książki wie, jak wygląda pocisk Minié?
Punkt mniej za błędy w datach i nazwach. Nie wiem, czy to wina autora, czy tłumacza, czy zecera. Zmienić datę bitwy pod Kłuszynem z 1610 na 1601 jeszcze tłumaczy chochlik drukarski. Rewel na Rewal czy HMS Ark Royal na HMS Ark Rogal też (chociaż śmieszy rezultat ;) ). Ale bitwa pod Kircholmem w 1606? Po kilku takich babolach nad resztą dat przestałem się pochylać. Szkoda nerwów. Czołg PzKpfw IV? Po co? N...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Narzędzia wojny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl