Nasza wewnętrzna menażeria

Neil Shubin
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Nasza wewnętrzna menażeria
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pełne entuzjazmu i przystępne wyjaśnienie tajemnic ewolucji.
- Dlaczego wyglądamy tak jak wyglądamy?
- Co wspólnego mają nasze ręce ze skrzydłami much?
- Co łączy piersi, gruczoły potowe i łuski ryb?
Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszych ciał i pochodzenie dokuczających nam chorób, powinniśmy zwrócić uwagę na nieoczekiwane źródła informacji: robaki, muchy, nawet ryby. Neil Shubin, wybitny paleontolog i profesor anatomii, odkrywca tiktaalika ? ?brakującego ogniwa?, które trafiło na czołówki gazet w kwietniu 2006 roku ? opowiada historię życia na przykładzie ewolucyjnych przekształceń naszych narządów, których korzenie sięgają czasów, gdy na lądach nie było jeszcze żadnych zwierząt. Opisując skamieniałości i DNA, Shubin pokazuje, że nasze ręce są przekształconymi płetwami, nasze głowy - zmodyfikowanymi czaszkami ryb bezszczękowych, a znaczna część naszych genomów wciąż działa i wygląda jak u robaków, a nawet bakterii.
Łącząc własne odkrycia z doświadczeniami innych, Shubin przedstawia nam lekcję anatomii na miarę XXI wieku. Dzięki prostocie stylu i pasji autora, Nasza wewnętrzna menażeria może niejednego młodego człowieka skłonić do zajęcia się biologią.
"Nature"
Shubin przedstawia swe tezy w sposób zwięzły i nowatorski, dotykając niejednokrotnie najtrudniejszych spraw w sposób bezpośredni, a nieraz i pełen humoru.
"San Diego Union-Tribune"
Dłoń Shubina, przekształcona z rybiej płetwy, jest dobrym przykładem na potęgę ewolucji? Ta książka jest zgrabnym podsumowaniem paleontologii, embriologii i biologii rozwoju.
"New Scientist"
Neil Shubin

Jest wicedyrektorem The Field Museum i profesorem anatomii na Uniwersytecie w Chicago, gdzie pełni też funkcję dziekana. Studiował na Uniwersytecie Columbia, na Harvardzie i w Berkeley. Mieszka w Chicago.
Data wydania: 2009-04-07
ISBN: 978-83-7648-098-5, 9788376480985
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Stron: 192

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nasza wewnętrzna menażeria aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2020-01-30
8 /10
Przeczytane Wiem, że nic nie wiem. Ale się staram :) Mam w domu 📚

"W świecie idealnie urządzonym i zaprojektowanym - w świecie bez historii - bylibyśmy wolni od przeróżnych nieszczęść, od hemoroidów począwszy, a skończywszy na nowotworach.

Nigdzie historia nie jest widoczna lepiej niż w gmatwaninie naszych nerwów, tętnic i żył. Spróbujmy prześledzić przebieg niektórych nerwów, a zobaczymy, że owijają się w dziwny sposób wokół pewnych narządów, skręcają w dziwnych miejscach i docierają do niespodziewanych regionów. Te esy-floresy są fascynującym* świadectwem naszej przeszłości, ale i - jak zobaczymy - źródłem problemów, takich jak choćby czkawka lub przepuklina. Jesteśmy chorzy na historię, dosłownie
".

*fascynującym, o ile właśnie nie zakuwacie ich do koła z anatomii, sprawdzone info :P

Długo polowałam na tę książkę, ale było warto. "Nasza wewnętrzna menażeria" to nie tylko historia odkrycia tiktaalika (swoją drogą ważnej osobistości w świecie ewolucjonistów i ości w gardle przeciwników teorii ewolucji), ale również fascynująca opowieść o poszukiwaniu naszej wewnętrznej ryby. Nie do końca rozumiecie o jaką rybę chodzi? Sięgnijcie po tę książkę, a Wasza ciekawość zostanie zaspokojona. Wszystko zrozumiale wytłumaczone, nawet obrazki będą. I zęby, wszędzie zęby!

× 16 | link |
@closer
@closer
2013-02-08
10 /10
Przeczytane trochę intelektualnej rozrywki

genialna. czyta się niesamowicie dobrze, a przy tym można poznać wiele ciekawych faktów, m. in. dowiedzieć się jakie cechy mamy wspólne z rybami.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nasza wewnętrzna menażeria. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl