Nauczyciel pożądania

Philip Roth
Nauczyciel pożądania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

David Kepesh, inteligentny i uczuciowy student college'u, stara się podążać szlakiem ku rozkoszy przez świat zmysłowych pokus, tytułując się największym rozpustnikiem wśród studentów i najwybitniejszym umysłem wśród rozpustników". Bohater nawet nie podejrzewa, jak prorocze i przeklęte stanie się dla niego w przyszłości to życiowe motto. Razem z Kepeshem przebywamy daleką drogę od beztroskiej swobody erotycznej młodości, przez skomplikowane relacje trójkąta małżeńskiego w Londynie, do bolesnej samotności Nowego Jorku. W Nauczycielu pożądania Roth  w typowym dla siebie stylu, łączącym humor, zjadliwą satyrę i nutkę nostalgii, próbuje opisać życie spędzone na poszukiwaniu przyjemności i odpowiedzieć na kluczowe w tym kontekście pytanie: dlaczego uciekamy od tego, czego poszukujemy, oraz w jaki sposób pogodzić pożądanie z godnością.

Philip Roth należy do najlepszych, obdarzonych największą siłą wyrazu, najbardziej inteligentnych i najbardziej serio pisarzy w naszym kraju.

"The New York Times"

Philip Roth to wybitny kronikarz współczesnej erotyki. Po pełnej lirycznych uniesień seksualności w prozie pisarzy pokroju Henry Millera, Roth mówi o erotyce, która wątpi o samej sobie. To wciąż jeszcze hedonizm, ale hedonizm problematyczny, bolesny, ironiczny. Roth dokonuje nietypowego połączenia konfesji z ironią. Niezmiernie bezbronny w swej szczerości i niezmiernie trudny do uchwycenia ironista.

Milan Kundera, "Le Monde"

Pełna zadumy, momentami wręcz delikatna, elegancka pod względem stylistycznym powieść (…) świetny popis literackiego rzemiosła.

"The New York Times Book Review"

Żaden pisarz nie potrafi tak zręcznie balansować między posępnym mrokiem a absurdem.

"Time"

Czuły, brutalny i szalenie zabawny na raz (…) narracja tak wyjątkowa w języku angielskim, że można ją śmiało uznać za jedno z największych osiągnięć literatury naszych czasów.

"The Village Voice"

Philip Roth urodził się w 1933 roku w Newark w stanie New Jersey. Wydał dwanaście książek: Goodbye, Columbus (1959), Letting Go (1962), Kompleks Portnoya (1969), Nasza klika (1971), Pierś (1972), The Great American Novel (1973), Nauczyciel pożądania (1977) i trylogię o Zuckermanie: Cień pisarza (1979), Zuckerman Unbound (1981) i Lekcja anatomii (1973). Trylogię tę, powiększoną o Praską orgię, wydano w 1985 pod tytułem Zuckerman Bound. Jest również autorem zbioru esejów i wywiadów pt. Reading Myself and Others i głównym redaktorem serii "Pisarze z Drugiej Europy" wydawnictwa Penguin, poświęconej literaturze Europy Wschodniej.

 

Data wydania: 2005-06-01
ISBN: 978-83-7298-657-3, 9788372986573
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 227

Autor

Philip Roth Philip Roth
Urodzony 13 marca 1933 roku w USA (Newark, New Jersey)
Philip Milton Roth – amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia, przez wiele lat wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się w konserwatywnej rodzinie żydowskiej. Większość jego wczesnych powieści i opowiadań r...

Pozostałe książki:

Everyman Wzburzenie Kompleks Portnoya Konające zwierzę Amerykańska sielanka
Wszystkie książki Philip Roth

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nauczyciel pożądania nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nauczyciel pożądania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl