Amerykańska sielanka

Philip Roth
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Amerykańska sielanka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza.

Bohaterem „Amerykańskiej sielanki” jest Szwed Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu.

Oto ukochana córka Szweda, Merry, wyrosła z kochającej, bystrej dziewczynki na zamkniętą, fanatyczną nastolatkę zdolną do niebywale brutalnego aktu politycznego terroryzmu. Z dnia na dzień Szwed zostaje wyrwany z wytęsknionej amerykańskiej sielanki i rzucony w odmęty szaleństwa. Przykuwająca, napędzana żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci, powieść ta jest arcydziełem Rotha.

Powieść została uhonorowana Nagrodą Pulitzera za 1998 rok.
Tytuł oryginalny: American Pastoral
Data wydania: 2022-03-30
ISBN: 978-83-08-07516-6, 9788308075166
Wydawnictwo: Literackie
Cykl: Trylogia amerykańska, tom 1
Seria: Nike
Stron: 608
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Philip Roth Philip Roth
Urodzony 13 marca 1933 roku w USA (Newark, New Jersey)
Philip Milton Roth – amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia, przez wiele lat wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się w konserwatywnej rodzinie żydowskiej. Większość jego wczesnych powieści i opowiadań r...

Pozostałe książki:

Everyman Duch wychodzi Wzburzenie Kompleks Portnoya Konające zwierzę
Wszystkie książki Philip Roth

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Amerykańska sielanka

18.10.2017

"Trzy pokolenia. Każde o szczebel wyżej od poprzedniego. Praca. Oszczędność. Sukces. Trzy pokolenia zachwycone Ameryką. Trzy pokolenia integracji z narodem amerykańskim. A w czwartym pokoleniu - fiasko, przekreślenie wysiłków trzech generacji. Całkowita ruina znanego świata" Amerykańska sielanka to powieść, za którą Philip Roth dostał w 1998 rok... Recenzja książki Amerykańska sielanka

Moja opinia o książce

Opinie

EK
2022-05-19
9 /10
Przeczytane

Są tacy, którzy „Amerykańską Sielankę” uważają za przegadaną i nudną, inni za wielką, słusznie obsypaną nagrodami. Mnie zachwyciła. No, może poza trochę rozwleczonym początkiem. Cała fabuła kręci się wokół zrazu szczęśliwej rodziny i głównego bohatera - ojca tejże rodziny - „Szweda”, zamożnego właściciela fabryki rękawiczek. Wiedzie on sielankowe życie jako spełniony obywatel, troskliwy kochający ojciec, czuły mąż, oparcie dla rodziny i przyjaciół. Człowiek sukcesu o życiu wymarzonym, któremu spełnił się jego amerykański sen, człowiek o życiu idealnym. Ale czy na pewno idealnym, czy raczej idealizowanym przez otoczenie? Czy on i jego rodzina żyją tak jak chcą czerpiąc z tego radość, czy żyją tak, jak się tego po nich oczekuje? I w tym idealnym obrazie zaczynają nagle pojawiać się drobne rysy, z czasem coraz większe, aż nagle : trach, ciach, bum! Wielkie bum! (dosłownie). Czar pryska, szczęście umyka, sielanka zmienia się w dramat. Amerykański sen się ulatnia, a powierzchowne marzenia okazują się nie tak istotne. Bo życie jest nieprzewidywalne i najczęściej rządzi nim przypadek, a szczęście nie jest dane człowiekowi na zawsze.

Jasna sprawa, oprócz Szweda, powieść zaludniona jest mnóstwem postaci i pozornie niezwiązanych z nim zdarzeń, ale wszystko dąży ku jednemu - obszernemu sportretowaniu żywota głównego bohatera. Mamy więc amerykański sen, klimat Stanów lat 60., echa wojny w Wietnamie, obsesyjny bunt młodych prowadzący do aktów terroryzmu, bezwarunkową miłość...

| link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Do Philipa Rotha musiałem się przyzwyczajać stopniowo. Każda z jego książek wywołuje emocje i nie można przejść obok nich obojętnie. Niezwykle emocjonalnie podchodzi do swoich bohaterów i ich losów i nie sposób tego nie odczuć. Dlatego z tym większym zainteresowaniem sięgam po kolejne jego dzieła.

Szwed, wiedzie żywot który doskonale wpisuje się w sen o amerykańskim sukcesie. Ożeniony z miejscową miss, właściciel doskonale prosperującej fabryki, mający wszystko czego może dusza zapragnąć. Wszystko się zmienia, kiedy jego córka wyrasta na fanatyczkę, która, by przekonać innych do swoich racji nie waha się przed sięgnięciem po radykalne środki, które na zawsze zmienią życie wszystkich.

Szwed, zostaje postawiony w sytuacji, z której nie ma prostego wyjścia. Bo jak zrozumieć działania córki, nie winiąc przy tym siebie? Być może jej działania to skutek jego błędów? Co dalej, czy uda mu się zrozumieć działania dziecka, które miały tak tragiczne skutki? Przekonajcie się sami.

Podsumowując historia ta zapewne nie jednej osobie da dużo do myślenia. Takie nagromadzenie emocji, rzadko można spotkać w książce, która z pozoru opisuje zwykłą sytuację. Stawia pytania, o nasze własne wybory i tradycyjnie już, jak te wybory wpływają na osoby w naszym otoczeniu.

Do kin wchodzi właśnie film na podstawie tej powieści. Pamiętajcie o złotej zasadzie.
Najpierw książka, potem można iść do kina.

| link |
@mikolajczyk.maja
2020-08-29
10 /10
@oliwa
2019-11-13
9 /10
Przeczytane
JO
2017-10-18
10 /10
Przeczytane
@PaniDalloway
2017-01-28
8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka
KU
2007-09-03
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Amerykańska sielanka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wyszłam za komunistę
Wyszłam za komunistę
Philip Roth
5/10
Historia wzlotu i upadku Iriego Ringolda, amerykańskiego dryblasa, który zaczyna od kopania rowów w ...
Ludzka skaza
Ludzka skaza
Philip Roth
8.7/10
Rok 1998. Ameryka doprowadzona na skraj erotycznego szaleństwa przez odchodzącego prezydenta Clinton...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl