Naukowcy Hitlera. Nauka, wojna i pakt z diabłem

John Cornwell
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Naukowcy Hitlera. Nauka, wojna i pakt z diabłem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka omawia spektakularny rozwój niemieckiej nauki w dziewiętnastym wieku, jej wysoką pozycję na początku dwudziestego i przerażające wydarzenia, które doprowadziły do jej upadku w 1945 roku – jest to frapująca historia niemieckich naukowców w czasach hitlerowskiego reżimu. Historia nauki i techniki wpleciona w zawieruchę wojenną, obejmująca losy mężczyzn i kobiet, których odkrycia przyniosły światu zarówno korzyści jak i zniszczenia. W książce „Naukowcy Hitlera” John Cornwell zgłębia ducha niemieckiej nauki w pierwszej połowie dwudziestego wieku, ukazując jak wcześnie zdobyta przewaga w dziedzinie nowej fizyki doprowadziła do odkrycia rozszczepienia jądra atomu i w jaki sposób przywłaszczono idee darwinizmu dla stworzenia groźnej doktryny czystości rasy. Pod koniec wojny niemal każdy aspekt niemieckiej nauki był skażony wykorzystywaniem niewolniczej siły roboczej, eksperymentów przeprowadzanych na ludziach i masowych mordów. Cornwell utrzymuje, że niemieckich naukowców należy obciążyć odpowiedzialnością za takie wykorzystanie ich wiedzy, który to problem ma różnorodne konsekwencje z punktu widzenia dalszego niekontrolowanego postępu nauki. „Książka »Naukowcy Hitlera« stawia pytania, które i dziś nic nie straciły na aktualności. Kiedy nauka jest uwikłana w budowę broni masowego rażenia nowej generacji i wojnę z terroryzmem, a postępy biotechnologii stawia się wyżej niż tradycyjnie pojmowaną etykę, ten przejmujący opis nazistowskiej nauki powinien być ważnym komentarzem do etycznej roli nauki. Wyczerpujący, dobrze udokumentowany i nade wszystko wnikliwy opis naukowców, którzy służyli Hitlerowi - a przynajmniej Niemcom - w czasach Trzeciej Rzeszy”. The Washington Post „Interesująco opowiedziana historia (...) to przekonywające studium uświadamiania sobie przez naukowców ich moralnych i politycznych obowiązków”. The Nation „Problem niezwykłej wagi”. Scientific American „Szeroko zakrojona i przystępnie napisana książka (...) zatrważający i ważny opis rozwoju nauki i życia naukowców w czasach nazizmu”. The Economist
Tytuł oryginalny: Hitler's Scientists: Science, War, and the Devil's Pact
Data wydania: 2012-09-14
ISBN: 978-83-61516-88-0, 9788361516880
Wydawnictwo: Vis-á-Vis Etiuda
Kategoria: Historia
Stron: 480

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Naukowcy Hitlera. Nauka, wojna i pakt z diabłem nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
2021-12-25
6 /10
Przeczytane 2014

Tytuł książki może co niektórych mocno zmylić- owszem, jest tu mowa o działalności naukowców w czasach III Rzeszy, ale równie wiele miejsca jest tu poświęconego na początek XX wieku, I WŚ, czasy Republiki Weimarskiej i lata Zimnej Wojny. Do tego lepiej, gdyby książka Cornwella zwała się "Niemieccy fizycy i chemicy", bo właśnie o nich i ich pracy jest tu zatrzęsienie informacji.
Niestety, jeśli ktoś jest laikiem w tych dziedzinach, razi go drobiazgowość wywodów, specjalistyczne słownictwo, albo liczył na lekką i przyjemną lekturę, to od tej książki odbije się jak od ściany.
Owszem, jest tu trochę o inżynierii, medycynie, naukach humanistycznych i związanych z teutońską mitologią pseudonauk, ale nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że są one dodane na siłę, bo tak wypadało. Językowo uwag większych nie mam- styl jest przystępny, a poruszone tematy dosyć łatwe do ogarnięcia, ale momentami ich ciężar może przytłoczyć czytającego.
Jak się łatwo domyślić, nie jest to książka dla każdego. Spodoba się tym, których interesuje rozwój kariery Einsteina, von Brauna czy Heisenberga, historia prac nad nazistowską bombą atomową, ale zwolennicy broni konwencjonalnych przeżyją niemały szok.
Przyznaję, jest tu trochę o rakietach V1 i V2, o przełomowych pracach nad silnikami odrzutowymi, ale jest tego bardzo, bardzo mało.
Na skandal zakrawa podejście autora do tematu Luftwaffe, Kriegsmarine, niemieckiej broni pancernej i piechoty, gdyż o nich autor wymęczył raptem kilka akapi...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Naukowcy Hitlera. Nauka, wojna i pakt z diabłem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl