Nawozy sztuczne... Dla artystów i sprzątaczek

Tadeusz Nyczek
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nawozy sztuczne... Dla artystów i sprzątaczek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Felietony cenionego krytyka literackiego, plastycznego i teatralnego – o sztuce i nie tylko. „Nawozy sztuczne” to najnowszy zbiór felietonów krytyka literackiego i teatralnego Tadeusza Nyczka. Pisane w latach 2008–2014 teksty traktują o rzeczach rozmaitych. Łączy je jednak główny bohater – teatr. Autor, wybitny badacz, a może przede wszystkim widz, przybliża rozmaite wydarzenia teatru ostatnich lat – i dziesięcioleci. Sięga do przeszłości, wraca do losów legendarnego już „Przekroju” i do przyjaźni z twórcami. Wydarzenie teatralne jest często dla autora tylko punktem wyjścia do przenikliwych spostrzeżeń na temat współczesności. Za swobodnym tokiem myśli, która w poszukiwaniu inspiracji nie waha się wyjść daleko poza teatralną salę, da się wyczuć pragnienie, by skłonić czytelnika do zastanowienia się nad wyzwaniami, które stoją przed sztuką i artystą dzisiaj. Teksty z tomu „Nawozy sztuczne” były publikowane na łamach miesięcznika „Dialog”. „Polski powojenny teatr bywał najlepszy, kiedy albo prawdziwie się spierał z rzeczywistością, albo kiedy poszukiwał nowych języków sztuki, żeby wyrazić niewyrażalne: głębinowe ludzkie mity, cierpienie, piękno, cud istnienia. Coraz częściej przekraczał rampy i bariery, wychodził z budynków, szukał bezpośredniego porozumienia z samym życiem. Krytyków — nie wszystkich, bez przesady — też najbardziej ciekawiły pogranicza i przekroczenia, tam było najwyżej i najciekawiej. Sam do nich należałem. Biada jednak teatrowi, jeśli życie okaże się ciekawsze, bardziej ekscytujące. Niejeden krytyk, zawiedziony w swojej miłości do sztucznych światów, wybierał w końcu ten prawdziwy i porzucał zawód komentatora sceny. Felietony, które przez ostatnie kilka lat, w nowej rzeczywistości, pisałem do nowego „Dialogu”, są najlepszym dowodem tych pokus wychodzenia z teatru w nie-teatr. Czasem bardzo daleko od teatru." Z eseju „Kompot z jabłek”
Data wydania: 2015-01-29
ISBN: 978-83-08-05482-6, 9788308054826
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 304

Autor

Tadeusz Nyczek Tadeusz Nyczek
Urodzony 1 sierpnia 1946 roku w Polsce (Kraków)
Tadeusz Nyczek - polski krytyk literacki, teatralny i plastyczny. W 1965 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez semestr był studentem wydziału reżyserii w Państwowej Wyższej Szk...

Pozostałe książki:

22 x Szymborska Alfabet teatru dla analfabetów i zaawansowanych Jarmark cudów. 30 x Szymborska Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami Określona epoka. Nowa fala 1968-1993. Antologia poezji
Wszystkie książki Tadeusz Nyczek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nawozy sztuczne... Dla artystów i sprzątaczek? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

Cytaty z książki

O nie! Książka Nawozy sztuczne... Dla artystów i sprzątaczek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl