Neuromancer

William Gibson
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów
Neuromancer
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów

Opis

Oto brama w niezwykły świat Gibsona - mechaniczny, lecz przepełniony uczuciem, żyjący seksem, gwałtem i pieniędzmi, mroczny, podniecający jak narkotyk. Świat walczących o władzę ponadnarodowych korporacji, których pracownicy są niewolnikami wolnych hackerów, podróżujących po sztucznym, bezgranicznym Wszechświecie wnętrza komputera - CYBERPRZESTRZENI - gdzie szaleństwa i śmierć mierzy się w nanosekundach. Case był jednym z najlepszych, lecz nawet on się pomylił...
Data wydania: 1992
ISBN: 83-900214-3-9, 8390021439
Wydawnictwo: Fenix Publications
Cykl: Trylogia Ciągu, tom 1
Stron: 388
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

William Gibson William Gibson
Urodzony 17 marca 1948 roku w USA (Convay)
Amerykański pisarz science fiction, twórca cyberpunku. W wieku dziewiętnastu lat – uciekając przed poborem – opuścił Stany Zjednoczone i osiadł w Kanadzie. Obecnie mieszka w Vancouver, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jest nazywany ojcem cyberpunku ...

Pozostałe książki:

Neuromancer Mona Liza Turbo Graf Zero Maszyna różnicowa Światło wirtualne Idoru Johnny Mnemonic Rozpoznanie wzorca Trylogia Ciągu Wypalić Chrom Wszystkie jutra Fenix 1990 03 (3) Peryferal Spook Country. W kraju agentów To, co najlepsze w SF 3 Trylogia mostu Agency How to Do Systems Analysis Światło wirtualne
Wszystkie książki William Gibson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Neuromancer? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2024-12-19
7 /10
Przeczytane ebook

Niezwykła książka ze wszystkimi tej niezwykłości wadami i zaletami. Gibson nie lubi czytelnika, nie robi nic aby miękko wprowadzić go w wykreowany przez siebie świat. Niemalże od pierwszej strony śmiałek sięgający po Neuromancera zalewany jest falą technobełkotu gęstego jak budyń, co z jednej strony bardzo podnosi próg wejścia i zniechęca do lektury, z drugiej jednak buduje niesamowity, mroczny klimat i poczucie zagubienia - ciężko stwierdzić, czy to celowy zabieg, czy Gibson po porostu nie umie pisać, ale koniec końców im głębiej wchodzimy w jego cyberpunkowy świat tym więcej rozumiemy i z każdym kolejnym rozdziałem książka daje więcej frajdy.

× 20 | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
8 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z CP, i to od razu z klasyką gatunku. Było trudno, bo choć to CP, to trochę przypominało mi SF, i nie bardzo mogłam się przestawić - zaakceptowanie niektórych wątków i rozwiązań fabularnych nie przychodziło łatwo. Bardzo zaimponowało mi, że książka została napisana w 1984 - czyta się ją, jakby wyszła rok temu, co moim skromnym zdaniem dowodzi geniuszu W.Gibsona, geniuszu w przewidywaniu pewnych, związanych z cybernetyką rzeczy.
Klimat książki momentami przyprawia o zawrót głowy, i ciężko wyobrazić sobie całą tą ciasnotę okablowania i skomputeryzowania w jakim przyszło żyć naszym bohaterom. Sama wizja podróżowania po cyberprzestrzeni jest bardzo kusząca, a jednocześnie przerażająca, ponieważ każda transakcja, włamanie, atak wirusowy dzieje się poza zasięgiem oczu "zwyklaka". Do tego dochodzi wizja Sztucznej Inteligencji, bardziej zaawansowanej, bo posiadającej, paradoksalnie, ludzkie odruchy.
Bardzo dobra pozycja dla osób zaczynających, jak ja, swoją przygodę z CP. Polecam!

× 1 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
10 /10
Przeczytane Posiadam 2011 i wcześniej Safety

Wczoraj w nocy popełniłem fatalny w skutkach błąd i przypadkiem zerknąłem na początek "Neuromancera". Skończyło się na tym, że przeczytałem całość do rana (nie pamiętam, który to już raz) i dzisiaj musiała budzić mnie listonoszka, dobijając się do drzwi.
Nie ma co pisać szczegółowej opinii o książce, która od 25 (albo i więcej) lat stanowi sztandarowe dzieło cyberpunku. Zadziwiające jest to, że wizja Gibsona po tylu latach dalej nieomalże doskonale odzwierciedla kierunek w jakim zmierza rozwój technologii. Zwłaszcza jeśli popatrzymy na tłumy ludzi uzależnionych od sieci, gier i dopalaczy. Pewnych rozwiązań technologicznych nie udało się jeszcze zrealizować, ale już teraz widać, że nacisk społeczny na powstanie bezpośrednich interfejsów neuronowych będzie coraz silniejszy. Prywatne loty kosmiczne, coraz to nowe narkotyki, ataki hakerskie, wirusy militarne, badania nad sztuczną inteligencją, życie w wirtualnej rzeczywistości, czarne kliniki z powszechnymi przeszczepami, świat pełen geeków i przeróżnych subkultur zmieniających mody technologiczne co kilka-kilkanaście dni - wszystko to powstaje nieomal dokładnie zgodnie z wizją Gibsona. Co więcej, jego sposób pisania i składania tekstu z krótkich, często niekompletnych i wypełnionych slangiem zdań, nieomalże idealnie odwzorowuje kierunek rozwoju języka komunikatorów sieciowych i treści nimi przesyłanych. Język i styl powieści Gibsona kiedyś mogły sprawiać kłopoty czytelnikom swoją skrótowością i fragmentarycznością a dzisiaj ...

| link |
@ida
@ida
2007-10-08
8 /10
Przeczytane

Historia "okaleczonego", nie mogącego wykonywać swojego zawodu kowboja Sieci, któremu tajemniczy nieznajomy składa propozycję nie do odrzucenia: przywrócenie zdrowia, powrotu na łono Ciągu w zamian za... wykonanie serii tajemniczych zadań.Wraz z Molly (ulicznym samurajem, kroczącą brzytwą w całości przystosowaną do walki) realizuje kolejne etapy skomplikowanej intrygi, starając się jednocześnie odkryć, kim jest zleceniodawcy i jaki jest cel ich działań. Po drodze poznajemy pełen narkotyków i korporacyjnych interesów świat, w którym każdy, kogo na to stać może załatwić sobie chirurgiczne wszczepy, nowe narządy lub jednego z "hodowlanych" (klonowanych) ochroniarzy. Inżynieria genetyczna, sztuczne inteligencje i rzeczywistość wirtualna są równie ważne i realne, co wszechobecna przemoc.Książka otwiera tzw. Trylogię Ciągu (dalsze jej części to Graf Zero i Mona Liza Turbo). Opisany świat z dzisiejszej perspektywy nie jest niczym nowym - widzieliśmy Matrix'a, w zasięgu ręki mamy wiele pozycji poruszającym i rozwijających taką teorie.Warto jednak zwrócić uwagę na datę wydania. Neuromancer jest pierwszą powieścią napisaną przez Williama Gibsona, uważanego za ojca cyberpunka. Nikt wcześniej nie używał takich słów jak "cyberprzestrzeń". Czytając ją, warto mieć to na uwadze.

| link |
@temptershell
@temptershell
2018-12-11
8 /10
Przeczytane Science Fiction Audiobook

Klasyka gatunku i jednocześnie pierwsza cyberpunkowa powieść jaka ujrzała światło dzienne. Niestety zestarzała się bardzo i jest swoistym anachronizmem w stosunku do rozwoju technologicznego i późniejszych powieści “bardziej na czasie”. Na dużą uwagę zasługuje wykreowany i spójny świat oraz świetnie opisane postacie, sama fabuła nie porywa choć rozgrywa się w tak fantastycznym świecie, że nie można przejść obok tego dzieła obojętnie.

| link |
@proseed
@proseed
2011-07-22
Lektury przedsiębiorcy

Ta książka nie zoptymalizuje twojego biznesu, ale pokaże, w jakim kierunku idzie świat według twórcy nurtu Cyberpunk, Williama Gibsona. To właśnie on, za pośrednictwem „Neuromancera” i „Trylogii Ciągu”, spopularyzował pojęcie „cyberprzestrzeń”. Niesamowite, jak wiele z Gibsonowskiej wizji wirtualnej rzeczywistości, sztucznej inteligencji czy inżynierii genetycznej powoli zaczyna się sprawdzać.

| link |
@AlbertNeri
@AlbertNeri
2008-09-07
8 /10
Przeczytane

Książka świetna i wciągająca! Powiem szczerze bo była jedną z pierwszych przeczytanych przeze mnie S-F i nie zawiodłem się......wręcz zachwyciłem!Dobrze jednak przeczytać również kolejne 2 części bo wraz z "GRAFem ZERO" i "MONALIZA TURBO" tworzą jakby trylogię!

| link |
@godzik
@godzik
2009-01-08
10 /10
Przeczytane

Dosłownie połknęłam "Neuromancera", natomiast pozostałe dwie części trylogii nie są już tak fascynujące, aczkolwiek tworzą razem dość zgrabną całość.

| link |
@Maynard
@Maynard
2008-08-18
5 /10
Przeczytane Fantasy anglosaska i amerykańska Laureaci nagród: LOCUS, NEBULA, HUGO, BSFA

Biblia cyberpunku. Nic dodać nic ująć. Radzę przeczytać przed oglądaniem wszystkich matriksów i mnemonicow. Raczej dla wybrednego czytelnika...

| link |
@SaucerheadTharpe
@SaucerheadTharpe
2009-09-28
10 /10
Przeczytane

"Niebo miało barwę telewizora nastawionego na nieistniejący kanał" - Tak jak napisali przedmówcy, od tego zaczął się cyberpunk. Arcydzieło!

| link |
@frodo
2008-01-21
10 /10
Przeczytane

Cyberpunk od niej się zaczął. I cyberprzestrzeń. I matrix. Klasyk.

| link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2007-09-06
10 /10
Przeczytane Mam nie oddam Ciężki kaliber

jam to, nie chwaląc się, wywalczył ;P

| link |
@pedro
@pedro
2007-08-25
8 /10
Przeczytane

klasyka gatunku

| link |
@yantri
2020-09-06
9 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane 2017-Książki
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jeśli Bóg stworzył coś lepszego, zatrzymał to dla siebie.
Zakopcie mnie twarzą do ziemi, żeby świat mógł pocałować mnie w dupę.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Graf zero
Graf zero
William Gibson
7.7/10
Gibsonowska wizja przyszłości jest na wskroś nowoczesna i przerażająco prawdopodobna - od czarnego r...
Mona Liza Turbo
Mona Liza Turbo
William Gibson
8/10
Klasyka cyberpunka, trzecia część trylogii Ciągu (Neuromancer, Graf Zero). Gibson po raz kolejny opr...
© 2007 - 2025 nakanapie.pl