Nic nie mów

Naomi Ragen
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Nic nie mów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Historia inspirowana autentycznymi wydarzeniami. O ścieżkach, które niepostrzeżenie prowadzą na manowce i o ciemności, która mieszka w każdym z nas. Czy wiara może być silniejsza od miłości do własnych dzieci? Gdzie jest granica posłuszeństwa? Kiedy powiedzieć dość? Przez uśpione ulice Jerozolimy mknie karetka. W środku o życie walczy skatowany chłopczyk. Czy lekarzom uda go uratować? Nikt jeszcze nie wie, że matka dziecka siedzi w tym samym szpitalu przy łóżku starszego synka, którego przywieziono z ciężkimi poparzeniami. Pobożnie recytuje psalmy, odmawia wyjaśnień i siódemce swoich dzieci nakazuje bezwzględne milczenie. Jakim trzeba być potworem, żeby sprowadzić takie cierpienie na własne dzieci? A jeśli ta kobieta jest niewinna? Śledztwo prowadzi detektyw Bina Cedek, matka dwójki małych dzieci. Mozolnie odsłania warstwy tajemnic i kłamstw, coraz głębiej zanurzając się w świat kabały i religijnych sekt, mistycznych tekstów i przerażających rytualnych obrzędów, by stanąć twarzą w twarz z przerażającą prawdą, która na zawsze może odebrać wiarę w ludzi. Naomi Ragen w przejmujący sposób opowiada o ścieżkach niepostrzeżenie prowadzących do piekła i ciemności, która mieszka w każdym z nas. Grozę budzi świadomość, że ta historia oparta jest na faktach… Wzruszająca historia, nie da się jej szybko zapomnieć! "Jerusalem Post" Ragen oparła tę historię na zeznaniach ofiar sekt... Czytelnicy Gillian Flynn ("Ostre przedmioty") i Emma Donoghue ("Pokój") będą czytać z ogromnym zainteresowaniem tą wstrząsającą powieść. "Booklist" Jest to jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w 2015 roku do tej pory!... Smutna wiadomość jest taka, że to, co stało się z Daniellą i jej rodziną nie jest takie rzadkie i może zdarzyć się wszędzie niezależnie od kraju i wyznawanej religii. Pomysł na powieść jest przerażający, ale pisarstwo Ragen jest na mistrzowskim poziomie. "Julzreads" Naomi Ragen (ur. 1949) to amerykańsko-izraelska pisarka i dramaturg. Ragen mieszka w Jerozolimie i pisze w języku angielskim. Powracającym tematem w jej powieściach jest niesprawiedliwość wobec kobiet.
Data wydania: 2017-05-16
ISBN: 978-83-8097-142-4, 9788380971424
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Kobiety to czytają!
Stron: 408

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Maltretowanie dzieci

4.11.2019

O ile ostatnio trafiałam na niegodne poświęconej uwagi tytuły w serii "Kobiety to czytają", o tyle "Nic nie mów" zasługuje na zdecydowane wyróżnienie. Naomi Ragen podjęła się trudu przybliżenia mechanizmów działających wewnątrz sekt na podstawie przemian jednej rodziny. Są ludzie zagubieni i poszukujący jak najlepszej drogi życia. Są też ci, którz... Recenzja książki Nic nie mów

@Asamitt@Asamitt × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2020-02-20
8 /10
Przeczytane Thiller Przeczytane w 2018

 
 Do mieszkania zostaje wezwana karetka, na miejscu znajdują nieprzytomne dziecko, gromadkę innych dzieci, nie mam matki, są tylko opiekunowie. W szpitalu okazuje się, że dziecko ma ślady bicia, a matka odnajduje się przy łóżku poparzonego dziecka. Siedzi pozbawiona uczuć, a podczas spotkania z innymi dziećmi brzmi powtarzane przez nią i dzieci zdanie „Nic nie mów, nic nie mów…” Dzieci są wpatrzone w matkę z miłością, ona nie. Od tego momentu mamy opis z dwóch stron, z jednej są to działania policji, która wszelkimi sposobami próbuje dowidzieć się, co się dzieje. Drugi to opis matki Danielli, która zapoznaje nas ze swoimi losami, od dzieciństwa, poprzez ślub, rolę matki, aż po wydarzenia, która doprowadziły do obecnej sytuacji. Relacje z punktu widzenia policji są rzeczowe, czasami zbyt reportażowe. Matka natomiast pisze czasem nieporadnie, widać w tej opowieści jej przemianę, list przeraża, jej podejście do tego co robiła ona, mąż zadziwia, wpływ religii, czy głupota? O ile pierwsze 300 stron to opowieść o trudnych losach rodziny, zagubionej, rozdartej między religię, kabałę, wybór wiara – życie, to ostatnie 100 stron przeraża. Pisarka wprawdzie zaznacza, że cała historia jest fikcją literacką, ale powstała na podstawie prawdziwych zdarzeń, list jest prawdziwy, to co się działo z rodziną, dziećmi też, połączyła bowiem różne wydarzenia z sal sądowych, czy zapisków w artykułach.
 Po przeczytaniu od razu miałam pytanie: dlaczego w niektórych krajach dzieci s...

× 4 | link |
@Edyta_09
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Papier

Bardzo dobra, mocna i poruszająca książka.
Pierwszy raz czytałam książkę osadzoną w kulturze żydowskiej więc było to dla mnie dosyć egzotyczne przeżycie chociaż mam świadomość, że to, co przedstawiła N.Ragen to nie jest obraz typowej żydowskiej rodziny.
Trudno mi obiektywnie ocenić książkę, bo opisy męczarni jakie przechodziły dzieci odbierają umiejętność trzeźwego myślenia i można ją odbierać jedynie emocjami.
Kiedy zamówiłam w katalogu on-line mojej biblioteki ‘Nic nie mów’ zaczęłam się zastanawiać po co to zrobiłam wiedząc, że czytanie opisów znęcania się nad dziećmi (nie ma znaczenia czy realne czy zmyślone) są dla mnie traumatycznym przeżyciem. Potem bałam się zacząć czytać, ale przekonały mnie dobre opinie. Na szczęście tych drastycznych opisów nie ma zbyt wiele, sporo miejsca poświęcono pokazaniu relacji rodzinnych zmieniających się na przestrzeni kilku lat i metamorfozie, której ulegli Daniella i Shlomie, które w efekcie doprowadziły do tragedii.
Dla mnie to rzecz fascynująca jak jednostka może sprawić, że inni pójdą za nią choćby na koniec świata tracąc przy tym zdolność racjonalnej oceny rzeczywistości, zadawania pytań czy podważania zwykłej głupoty i manipulacji. Niestety, historia wielu sekt pokazuje, że to wcale nie jest takie trudne.
Książkę polecam, ale jednocześnie muszę ostrzec, że czytaniu jej towarzyszą silne emocje więc nie wiem czy każdy powinien po nią sięgnąć.

| link |
@z_ksiazka_mi_po_drodze
@z_ksiazka_mi_po_drodze
2021-08-08
8 /10
Przeczytane

"Nic nie mów" to zdecydowanie nie książka dla wrażliwych czytelników. Na pierwszy plan wysuwa się w niej cierpienie dzieci. Cierpienie w sensie dosłownym, spowodowane niewyobrażalną przemocą fizyczną i psychiczną, która została tutaj opisana ze wszystkimi przerażającymi szczegółami.
Co jeszcze bardziej wstrząsające, w ten proceder prawdopodobnie jest zamieszana matka skrzywdzonych dzieci. Czy to możliwe? Jakie wydarzenia mogły spowodować, tak niewyobrażalne traktowanie?
Więcej nie chcę zdradzać, ale na mnie osobiscie ta pozycja wywarła ogromne wrażenie. Nie mam własnych dzieci, a i tak podczas czytania dostawałam gęsiej skórki.
Niewątpliwie temat poruszany w tej książce jest ważny i dobrze zdawać sobie sprawę, że nie jest to problem urojony, tylko realnie istniejące zagrożenie, którego każdy z nas może stać się ofiarą, co bardzo dobrze ukazała autorka.

| link |
@bettypietras
@bettypietras
2021-07-27
7 /10
Przeczytane
@monidelko83
@monidelko83
2021-01-15
10 /10
Przeczytane
@Suzbook.e
2020-12-02
8 /10
Przeczytane
@angell15
2020-07-21
10 /10
Przeczytane
MA
@Magda_Adach
2020-01-02
8 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
5 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Asamitt
2019-11-04
8 /10
Przeczytane Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty Arabsko/Muzułmańsko/Afrykańskie ✈ Wymienione/Sprzedane
@monica
2024-03-02
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nic nie mów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat