Nie daj sobie wejść na głowę

Jarosław Gibas
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Nie daj sobie wejść na głowę
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Ile razy zdarzyło Ci się słyszeć magiczną formułę "musisz się zmienić"? Sto razy, dwieście? A może - bądźmy w końcu do bólu szczerzy - wiele tysięcy razy? To najczęściej wypowiadana mantra. Trafia do naszych uszu z tak wielu stron, że pewnie łatwiej byłoby znaleźć osoby, które nigdy tak do nas nie powiedziały. Bo przecież "potrzeba zmiany" jest jak karabin, wymierzony w nas przez całe życie.

A co ma być celem tej zmiany?

Dopasowanie się do powszechnie obowiązującej narracji, której fundamentem jest zjawisko określane już dzisiaj oficjalnie kulturą zapierdolu. Mamy wierzyć, że wartość leży w wysiłku włożonym w pracę, a nie w jej efektach. W to, że niezależnie od okoliczności powinniśmy być zawsze pogodni, uśmiechnięci, pełni pozytywnych myśli i oczywiście hiperaktywni. W to, że przez całe życie trzeba gonić szczęście, które odnajdziemy w posiadaniu kolejnych przedmiotów czy pokonywaniu szczebli społecznego lub zawodowego awansu, a także powstrzymywaniu za pieniądze naturalnego procesu starzenia się. W to, że jedyną wartością jest wyjątkowość, którą musimy udowadniać, starając się bardziej od innych - w przeciwnym razie stajemy się przeciętni, co w kulturze zapierdolu jest gorsze od niewybaczalnego grzechu. Jest rozczarowaniem. Jeśli w to uwierzymy, nasze życie prędzej czy później stanie się puste, a wszelkie poszukiwania jego sensu będziemy próbowali zastąpić pseudomedytacją spod znaku "wyobraź sobie, że nie masz problemów". Problem w tym, że dopiero po jakimś czasie się zorientujemy, jak wielka to ściema.

Najlepszym wyjściem jest wybór mniejszego zła: jak najszybciej zdać sobie sprawę z tej ściemy - i się jej nie poddawać. To lepsze niż obudzić się któregoś dnia z ręką w nocniku.


Zamiast wstępu

1. Kultura zapierdolu
2. Presja szczęścia
3. Toksyczna pozytywność
4. Afirmacja hiperaktywności
5. Deprecjacja przeciętności
6. Uniwersum narracyjne
7. Iluzja nieśmiertelności
8. Dyktat ekstrawersji
9. Duchowość zastępcza
10. Słabość jako siła
Zamiast zakończenia, czyli 10 przykazań buntownika

Bibliografia
Data wydania: 2022-09-28
ISBN: 978-83-8322-110-6, 9788383221106
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Helion SA
Stron: 173
dodana przez: piaty

Autor

Jarosław Gibas
Urodzony w 1967 roku w Polsce (Bytom)
Jarosław Gibas – pisarz, socjolog, dziennikarz. W 1995 debiutował powieścią Gniazda Aniołów wydaną przez gdańskie wydawnictwo Marabut. W dwa lata później, nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego, ukazała się kolejna powieść Salve Theatrum....

Pozostałe książki:

Nie daj sobie spieprzyć życia Narcyz Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych. Instrukcja obsługi Alchemia duchowego rozwoju. Manipulator. Rozpoznaj, kto Tobą manipuluje, i naucz się przed tym bronić Mantra ciszy Nie daj sobie wejść na głowę Motocyklizm. Droga do mindfulness Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji Motocykl po czterdziestce (zamiast kochanki) Pokonaj stres z Kaizen Schudnij z Kaizen Życie. Następny poziom. Coaching transpersonalny
Wszystkie książki Jarosław Gibas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nie daj sobie wejść na głowę nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@dominika.nawidelcu
2022-12-30
8 /10
Przeczytane
@piaty
2022-11-05
9 /10
Przeczytane E-book Duchowe zapasy

Cytaty z książki

Prawda zestawiona z marzeniami zawsze przegrywa, bo nigdy nie jest wystarczająco kolorowa i zerojedynkowa.
Za każdą ekspozycją szczęścia kryją się jakieś (cytując Goffmana) nieeksponowane kulisy, które właśnie dlatego są kulisami, że nie chcemy, by były eksponowane.
(...) jeśli chcesz, by ktoś za ciebie zaiwaniał, przekonaj go, że jest wyjątkowy, i stale podsycaj w nim to przekonanie. Kiedy w końcu w to uwierzy, zacznie zaiwaniać bez specjalnej zachęty, żeby utrzymać się w przedziale zaimplementowanej mu wyjątkowości.
Podobieństwo do innych nie koliduje z autentycznością ani sensownością. Aby mieć sensowne życie, powinniśmy zatem kierować się tym, co jest wartościowe i sensowne, a nie tym, co unikalne lub nieunikatowe.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl