Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949

Piotr Rypson
Książka Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949
Książka Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nie gęsi to pieczołowicie odtworzone uniwersum projektów: okładek, plakatów, ulotek, opakowań (w co pakowano przedwojenne prezerwatywy?), czasopism, znaczków; to także przegląd wszystkich dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego: od prac lewicowych propagandzistów przez reklamy różnych dziedzin przemysłu („Cukier krzepi”!) do zaskakujących kuriozów, jak fotomontaż na okładce tomiku poezji polskich faszystów. Książka Piotra Rypsona to jednocześnie przejrzysty przewodnik po głównych nurtach sztuki projektowej i dokument tworzącej się nowoczesności: eksperymentów futurystów, osiągnięć funkcjonalizmu i konstruktywizmu. Fascynująca panorama oszałamiającego nowatorstwem i radykalnością pomysłów zaginionego świata polskiej grafiki projektowej lat 1919–1949. Autor, wybitny krytyk i historyk sztuki, w pasjonujący sposób opowiada o powstawaniu języka wizualnego modernizującej się Polski, a przy okazji portretuje codzienność tego ciekawego, choć czasem upiornego kraju, jakim była II Rzeczpospolita oraz Polska czasu wojny i lat powojennych. Ponad tysiąc unikatowych ilustracji, trzystu grafików, jedyna – dosłownie! – taka kolekcja. Ta książka raz na zawsze obala mit o braku polskiej tradycji projektowania graficznego i udowadnia, że bynajmniej nie ogranicza się ona tylko do plakatu. Współcześni dizajnerzy znajdą tu inspirację i dowód, że zaskakujące rozwiązania projektowe rodzą się nie tylko w XXI wieku, krytycy i historycy sztuki otrzymają wyczerpujące i kompetentne źródło wiedzy, odbiorcy zagraniczni odkryją nieznaną wcześniej i nieco egzotyczną twórczość, wszyscy czytelnicy natomiast – napisaną wartkim językiem pochłaniającą opowieść o zapomnianej, a barwnej i różnorodnej codzienności Polski na przestrzeni burzliwych trzydziestu lat.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-62376-09-4, 9788362376094
Wydawnictwo: Karakter

Autor

Piotr Rypson Piotr Rypson
Urodzony w 1956 roku w Polsce (Warszawa)
Krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta, specjalista w dziedzinie edukacji elektronicznej. Studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Obieg” w latach 1990–1994. Główny ...

pozostałe książki:

Wszystkie książki Piotr Rypson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949”- Piotr Rypson

Książka Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949, wydanie 2
Nie gęsi. Polskie projektow... Piotr Rypson
Wznowienie w miękkiej oprawie. Panorama oszałamiającego nowa...
Książka Czerwony monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm
Czerwony monter. Mieczysław... Piotr Rypson
{}7/10
Pierwsza książka poświęcona w całości jednemu z najważniejsz...
Książka Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci
Admirałowie wyobraźni. 100 ... Anita Wincencjusz-Patyna, Tomasz Broda, Anna Boguszewska, Małgorzata Cackowska ...
{}10/10
100 haseł, 230 artystów, 900 ilustracji. Monumentalny album...

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe