Nie możemy uciec przed naszą historią

Adrian Cioroianu
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nie możemy uciec przed naszą historią
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W książce Nie możemy uciec przed naszą historią Adrian Cioroianu opisuje dramatyczne dziesięciolecia – od połowy lat 40. ubiegłego wieku do roku 1989 – gdy społeczeństwo rumuńskie żyło pod władzą szczególnie okrutnego reżimu komunistycznego. Jest to kontynuacja Pięknej opowieści o historii Rumunów, obejmującej okres od początków rumuńskiej państwowości w XIX wieku aż po wiek XX. Największą pasją autora jest opowiadanie historii, co czyni z dużym talentem przede wszystkim za pośrednictwem rumuńskiej telewizji publicznej. Książka, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem drugiej części jego wielokrotnie wznawianego cyklu stu kilkudziesięciu pogadanek wygłoszonych na telewizyjnej antenie pod wspólnym tytułem Pięć minut historii, dzięki którym profesor Cioroianu stał się medialną gwiazdą. Publikacje te mogą przybliżyć rumuńskie doświadczenie polskiemu czytelnikowi, z uwagą przyglądającemu się – zwłaszcza w ostatnich latach – historii własnej i innych narodów naszego regionu Europy.
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-65989-04-8, 9788365989048
Wydawnictwo: Amaltea
Stron: 308

Autor

Adrian Cioroianu Adrian Cioroianu Adrian Cioroianu jest cenionym historykiem, byłym dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu w Bukareszcie, a także politykiem – obecnie pełni funkcję ambasadora Rumunii przy UNESCO w Paryżu. Był też senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w ...

Pozostałe książki:

Piękna opowieść o historii Rumunów Nie możemy uciec przed naszą historią
Wszystkie książki Adrian Cioroianu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nie możemy uciec przed naszą historią nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjo
2024-11-01
7 /10
Przeczytane ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie.

Kontynuacja "Pięknej opowieści o historii Rumunów" po raz kolejny dostarczyła mi cennych przemyśleń autora, który zgłębia kręte ale zarazem fascynujące ścieżki rumuńskiej historiografii.
W tej odsłonie książka koncentruje się na szczególnie zajmującym mnie okresie rządów komunistycznej agentury, przypadających na lata 1944-1989, a przede wszystkim na postaciach Nicolae i Eleny Ceaușescu, których pamiętam jeszcze z wystąpień telewizyjnych, i aż do tej pory nie byłam świadoma, jak mało na ich temat wiem. Pod tym względem część z informacji zamieszczonych w tej publikacji okazała się dla mnie niewystarczająca i byłam zmuszona posiłkować się w tym celu wujkiem Google, gdzie po wielu przeczytanych artykułach, obejrzanych licznych fotografiach i filmie z procesu i egzekucji państwa Ceaușescu, moja ciekawość nadal nie została wystarczająco zaspokojona i ciągle czuję potrzebę przeczytania na ten temat jakiejś szerszej publikacji zwłaszcza, że okres rządów Nicolae i Eleny Ceaușescu to czas, który na wiele sposobów zdefiniował Rumunię i jej obywateli. Ich reżim był nie tylko brutalny, ale i pełen sprzeczności - z jednej strony promował industrializację i pewne osiągnięcia w dziedzinie edukacji oraz zdrowia publicznego, z drugiej zaś prowadził do ogromnych cierpień, represji oraz izolacji kraju na arenie międzynarodowej.

Współczesna Rumunia nadal zmaga się następstwami decyzji podjętych przez Ceaușescu. Autor książki stawia pytania dotyczące odpowiedzialności za działa...

× 18 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie możemy uciec przed naszą historią. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat