Przełomowa książka odkrywa niewyobrażalne zdolności naszego „trzeciego mózgu”
Pierwsza książka, która pokazuje niedocenianą rolę wątroby.
Profesor Perlemuter, światowej sławy hepatolog, na podstawie najnowszych odkryć medycznych ujawnia wszystkie ukryte moce niedocenianej bohaterki, równie ważnej jak serce czy mózg. I przedstawia sposoby, jak uczynić ją szczęśliwą, by żyć dłużej i zdrowiej. Więc nie wątp w wątrobę!
Dziwna sprawa z tą wątrobą. To największy narząd naszego organizmu. Jest jednak tak dobrze schowana, że niełatwo ją wyczuć dotykiem. Nie boli. Jest dyskretna i cicha. Więc nie zwracamy na nią uwagi. Ale przez tysiące lat w wielu kulturach była symbolem siły i życia, bo jako jedyny organ może się w pełni zregenerować – ma magiczną moc samoleczenia.
Profesor Perlemuter nazywa wątrobę prawdziwą superbohaterką do zadań specjalnych. To uniwersalna fabryka zdrowia w naszym ciele. Supernowoczesna oczyszczalnia ścieków. Najlepsza linia obrony przeciwko chorobom.
Wątroba wykonuje gigantyczną pracę. Przechodzi przez nią wszystko, co zjemy. A my się na nią uwzięliśmy. Nie dość, że jemy dużo i źle, to jeszcze na dodatek na okrągło. Maltretujemy ją śmieciowym jedzeniem. Brutalnie atakujemy alkoholem. Wątroba długo się nie buntuje, ale wreszcie potrafi się zdenerwować...
Profesor Perlemuter w przystępny i zabawny sposób nie tylko pozwala nam zrozumieć funkcjonowanie wątroby, ale i jej wpływ na nasze funkcjonowanie. Daje nam praktyczne rady dotyczące odżywiania. Dowiemy się m.in:
• co wątroba lubi najbardziej
• jak rozpoznać szkodliwe jedzenie
• dlaczego jedzenie zbyt dużej ilości owoców jest złe dla wątroby
• dlaczego kawa jest dla niej dobra
• czy mimo wszystko możemy jeść to, co lubimy (i skusić się na frytki albo hamburgera)
Profesor GABRIEL PERLEMUTER wybitny hepatolog: lekarz i naukowiec, kieruje zespołem badawczym francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM), zajmującym się interakcjami pomiędzy wątrobą a florą jelitową. Jest członkiem Krajowej Akademii Medycznej, wykładowcą wielu uniwersytetów, autorem licznych publikacji naukowych i dydaktycznych, pionierem badań nad dobroczynnym działaniem bakterii. Jest ordynatorem oddziału hepato-gastroenterologii i żywienia w szpitalu uniwersyteckim Antoine-Béclere.