Niebieska walizka. Pożegnanie z Breslau

Marianne Wheelaghan
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Niebieska walizka. Pożegnanie z Breslau
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Niebieska Walizka, debiutancka powieść Marianne Wheelaghan, opublikowana została pod koniec 2010 roku i natychmiast stała się bestsellerem na brytyjskim rynku wydawniczym. Fabuła opiera się na pamiętnikach jej matki, Antonii, które znalazła przypadkowo po jej śmierci. Opowiada o latach dzieciństwa i młodości matki spędzonych na Śląsku (we Wrocławiu i Wleniu) w okresie rodzenia się, triumfu i ostatecznego upadku ideologii nazistowskiej w Niemczech. Dalsze losy Antonii opisane zostały w powieści The Brown Paper Parcel, Marianne zapowiada kontynuację tej historii, która w finalnej wersji ma być trylogią.
Tytuł oryginalny: The blue suitcase
Data wydania: 2021-10-28
ISBN: 978-83-65558-43-5, 9788365558435
Wydawnictwo: Silesia Progress
Kategoria: Biografia
Stron: 246

Autor

Marianne Wheelaghan Marianne Wheelaghan Marianne Wheelaghan pochodzi z Edynburga, jednak opuściła dom rodzinny w wieku siedemnastu lat, by mieszkać w Anglii, Hiszpanii, Niemczech, Papui Nowej Gwinei, Fidżi i Republice Kiribati, zanim w końcu wróciła do Edynburga i osiadła tam na stałe. Pi...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Niebieska walizka. Pożegnanie z Breslau nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@aleksandraczarnecka1989
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Niebieska walizka autorstwa Marianne Wheelaghan. Fabuła oparta na zapiskach jej matki znalezionych zupełnie przypadkiem po jej śmieci. Książka stała się bestsellerem na brytyjskim rynku wydawniczym. Przypadkowe znalezisko stało się początkiem literackiego sukcesu. Przetłumaczone przez córkę pamiętniki jej matki to nie tylko pamiątka rodzinna, ale przede wszystkim ważne dokumenty, które przybliżają historię Śląska w latach 30-40tych. Poznajemy młodą bo zaledwie 12letnią dziewczynkę , która relacjonuje swoje życie rodzinne, otaczający ją świat, zmiany ustrojowe, początek "kariery" Adolfa Hitlera, indoktrynację Niemców, triumf i na szczęście ostateczny upadek ideologii nazistowskiej.

Przyznam szczerze, że trudno było mi czytać tą książkę, z perspektywy i okiem Niemki wiedząc do czego doprowadziła chora, fanatyczna i ludobójcza polityka Hitlera, ile zła wyrządził i jak wielką cenę zapłacił świat za nieludzkie plany i pragnienia bezdusznego potwora, diabła w ludzkiej skórze.

Nie jestem również w stanie w żaden sposób tej książki ocenić bo nie mam prawa krytykować, oceniać, potępiać czy zachwalać cudzych wspomnień. Uważam jednak, że warto ją przeczytać i samemu wyciągając wnioski jaki wpływ na nasze życie i światopogląd ma otaczający nas świat, ludzie nim rządzący, historia jaka "pisze się" na naszych oczach i rodzina w której się wychowujemy, a przede wszystkim jak czasem jedno wydarzenie może przewrócić nasz świat do góry nogami.

Polecam i dziękuję...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Niebieska walizka. Pożegnanie z Breslau. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl