Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

Rebecca Skloot
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

HeLa to najsłynniejsza chyba linia komórkowa wywodzącą się z komórek raka szyjki macicy, pobranych od 31-letniej Murzynki z Baltimore, Henrietty Lacks. To pierwsze nieśmiertelne komórki ludzkie, jakie kiedykolwiek wyhodowano w laboratorium.
Wykorzystano je w badaniach nad genami powodującymi raka i nad tymi, które hamują jego rozwój; za ich pomocą opracowano leki na opryszczkę, białaczkę, grypę, hemofilię i chorobę Parkinsona; używano ich w badaniach nad wchłanianiem laktozy, chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapaleniem wyrostka robaczkowego.
O ich znaczeniu w rozwoju medycyny i nieocenionej roli badawczej można by mówić bez końca. A jednak o kobiecie, która ich dostarczyła nie wiadomo wiele więcej ponad to, że zmarła w 1951 roku z powodu wyjątkowo złośliwego raka szyjki macicy. Kim była Henrietta Lacks? Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to historia jej życia, jej komórek oraz jej rodziny. Czyta się ją jak tekst popularnonaukowy, historyczną biografią oraz powieść detektywistyczną w jednym.
Tytuł oryginalny: Immortal life of Henrietta Lacks
Data wydania: 2011-06-08
ISBN: 978-83-7508-342-2, 9788375083422
Wydawnictwo: Sonia Draga
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 392
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Rebecca Skloot Rebecca Skloot
Urodzona 19 września 1972 roku w USA (Springfield, Illinois)
Rebecca Skloot jest nagradzaną autorką artykułów naukowych, które ukazywały się m.in. w czasopismach takich, jak „The New York Times Magazine”, „O – The Oprah Magazine”, „Discover”. Pracowała jako komentatorka w programach: radiowym państwowego radi...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Posiadam Popularnonaukowe

"Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks" to coś w rodzaju paradokumentu, w którym autorka opowiada o losach kultur komórkowych pobranych od tytułowej Henrietty w trakcie leczenia jej wyjątkowo złośliwego raka szyjki macicy, o historii prac nad ludzkimi liniami komórkowymi i o losach murzyńskiej rodziny Henrietty. Dwa główne wątki przeplatają się niczym wstążki DNA, przy czym moim zdaniem więcej uwagi poświęca autorka opisom rodziny Lacks, sięgając kilka pokoleń wstecz, i swojemu wysiłkowi przy zbieraniu materiałów do książki i trudnym kontaktom z rodziną Henrietty. Ten brak równowagi jest chyba największą słabością książki.
Natomiast część popularnonaukowa jest bardzo ciekawa. Omawia zarówno sposób leczenia raka w latach 50-tych XX wieku, dostęp do świadczeń medycznych dla murzynów, ciemne karty historii medycyny czyli eksperymenty na ludziach, techniczne aspekty pracy na kulturach tkankowych (kwestie przeżywalności, transportu, skażenia) i wreszcie kwestie etyczne i prawne. Całość podana jest w sposób przystępny i zrozumiały lecz nie naiwny.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl