Niewyjaśnione zagadki historii Polski

Romuald Romański
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Niewyjaśnione zagadki historii Polski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Książka prezentująca wydarzenia bezpośrednio lub pośrednio związane z dziejami Polski. Obejmuje okres od czasów najdawniejszych - Tajemnica śmierci biskupa, po czasy prawie współczesne - Generał Zagórski będzie milczał. Jej niewątpliwą zaletą jest sposób przekazu. Nie dość, że autor dysponuje świetnym piórem, to jeszcze posiada nieprzeciętne poczucie humoru. O historii opowiada tak, jak się ona działa, kiedy nie była jeszcze historią, a życiem codziennym. Nie brak tu więc żywej akcji, paradoksów oraz zabawnych momentów.

Polacy, podobnie jak każdy inny naród, mają swoje tajemnice, historie niewyjaśnione lub też wyjaśnione jedynie częściowo. Może nie są one tak znane w Europie jak chociażby francuska zagadka "człowieka w żelaznej masce" czy angielski wątek "małych książąt", najprawdopodobniej zamordowanych na rozkaz ich wuja, króla Ryszarda III, ale są nie mniej interesujące. Romuald Romański spośród ogromnej ich liczby wybrał 10, z czego 3 tak naprawdę przynależą do historii narodów Rosji - Polka na carskim tronie, Austrii - Samobójstwo z miłości oraz Francji - Kto zabił Napoleona. Z naszymi dziejami łączą się one poprzez występujące w nich postaci, żeby wspomnieć Polkę, Marynę Mniszech, żonę Dymitra Samozwańca.

Zebrane w książce historie - oprócz sensacyjnego charakteru i najczęściej braku rozwiązania - łączy fakt, iż odegrały znaczącą rolę w dziejach Polski, a w niejednym przypadku ich skutki są odczuwane i wspominane do dziś.
Data wydania: 2010-01-01
ISBN: 978-83-11-11865-2, 9788311118652
Wydawnictwo: Bellona
Kategoria: Historia Polski
Stron: 320
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Romuald Romański Polski prawnik, historyk, pisarz. Autor wielu książek o tematyce historycznej (specjalność - wojny kozackie) oraz kilku powieści historyczno-przygodowych. Doktor Romuald Romański, prawnik i historyk, studia prawnicze ukończył we Wrocławiu natomiast ...

Pozostałe książki:

Beresteczko 1651 Książę Jeremi Wiśniowiecki Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski Niewyjaśnione zagadki historii świata
Wszystkie książki Romuald Romański

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Niewyjaśnione zagadki historii Polski nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Nauki społeczne - historia

Choć autor w zasadzie nie objawia żadnych nowych badań czy rewelacji dotyczących zagadek polskiej historii, tytuł jest wartościową lekturą. Z kilku powodów. Po pierwsze wykład prowadzony jest po trosze gawędziarskim tonem, w formie dedukcyjnego dochodzenia do najbardziej prawdopodobnej wersji, wykluczając lub pokazując słabości innych. Czyta się znakomicie. Po drugie nie są to powszechnie znane, choć ważne historie, często je znamy, ale w skrócie, nieświadomi wszelkich wątpliwości, jakie się z nimi wiążą. Więc warto je sobie przypomnieć i szerzej poznać. Autor daje czytelnikowi możliwość, by wyrobił sobie własne zdanie, choć wyraźnie preferuje pewne wyjaśnienia. Trzeba też przyznać, że dzięki temu dyskursywnemu sposobowi opowiadania nieźle się to wszystko zapamiętuje.

A o jakie zagadki chodzi? Pozbierane zostały z 10 wieków polskiej historii, w układzie chronologicznym, ale na 10, dwie właściwie nie mają nic wspólnego z Polską, więc tytuł nie odzwierciedla treści w pełni. Te dwa przypadki to śmierć Napoleona na Wyspie Świętej Heleny (otrucie, zm. 5.05.1821) i śmierć arcyksięcia Rudolfa w Mayerling (samobójstwo?, 30.01.1889).
Pozostałe to kolejno:
- jakie były przyczyny i możliwy przebieg zabójstwa biskupa Stanisława ze Szczepanowa przez Bolesława Śmiałego (1079)?
- kim był naprawdę Dymitr Samozwaniec, koronowany na cara Rosji przy wydatnej polskiej pomocy (1606)?
- po co kardynał Richelieu aresztował i przetrzymywał we francuskim więzieniu Jana Kazim...

{} | link |
@Qavtan
2007-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Jako ciekawostka... ale znowu nie wysokich lotów, niewiele w sumie przypadków. Przeciętna.

{} | link |
@nemo
2021-10-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Babi
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2017 Reportaż, literatura faktu i biografie Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Niewyjaśnione zagadki historii Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl